Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

Co roku 2 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2006 roku. Jest to dzień, w którym organizacje społeczne starają się dotrzeć ze swoim przesłaniem przeciw przemocy do jak najszerszej rzeszy osób. Przemoc to problem, który dotyczy zarówno kobiet, dzieci, jak i mężczyzn. Policjanci każdego dnia podejmują interwencje, w których mierzą się z problemem przemocy domowej i wykorzystują różne instrumenty prawne, by jej przeciwdziałać i izolować sprawców od ofiar.

Przemoc przybiera różne formy i w różnych krajach nieco odmienne oblicza. Jednak zawsze jest to zjawisko, w którym ktoś cierpi wskutek bezprawnego działania innej osoby. Czasami sprawcy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że ich konkretne działanie już jest przemocą wobec drugiego człowieka. A przemoc to intencjonalne działanie lub zaniechanie jednej osoby wobec drugiej, które wykorzystując przewagę sił, narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powodując cierpienie oraz szkody.

Z takimi sprawami w toku codziennej służby mierzą się również policjanci, podejmując interwencje związane z przemocą, która najczęściej ma miejsce w zaciszu domowym, pomiędzy osobami, które przynajmniej teoretycznie są swoimi bliskimi.

Iława: Dwaj 17-latkowie trafili do policyjnych cel, ponieważ znęcali się nad najbliższymi

Dwaj młodzi mieszkańcy powiatu znęcali się nad najbliższymi. Gehenna ich rodzin trwała od wielu miesięcy. W pierwszym przypadku do oficera dyżurnego z iławskiej komendy policji wpłynęła informacja, że 17-latek wszczął kolejną awanturę z matką, przewrócił ją i bił po całym ciele. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce. Ich obecność nie uspokoiła nastolatka, został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi. Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna znęcał się nad swoją mamą psychicznie i fizycznie od dłuższego czasu. Młody mieszkaniec gminy Susz wyzywał ją, krytykował, powybijał szyby w drzwiach wewnętrznych w domu, a także zniszczył sprzęty domowe codziennego użytku. W związku z powyższym kobieta złożyła zawiadomienie o przestępstwie, natomiast policjanci w rodzinie wdrożyli procedurę Niebieskiej Karty.

Kolejna interwencja dotyczyła innego 17-latka, który rzucał kamieniami w okna mieszkania swojego brata i groził mu i jego partnerce pozbawieniem życia. Funkcjonariusze pojechali na miejsce, gdzie zastali mocno pobudzonego 17-latka. Policjanci zatrzymali mieszkańca Lubawy i osadzili w policyjnej celi. Jak ustalili funkcjonariusze, nastolatek od dłuższego czasu znęcał się nad swoim starszym bratem i jego narzeczoną. Wyzywał ich, szarpał, głośno słuchał muzyki w dzień jak i w nocy, niszczył sprzęty domowe, a także groził pozbawieniem życia. W związku z powyższym pokrzywdzeni złożyli zawiadomienie o przestępstwie. Natomiast policjanci wdrożyli w rodzinie procedurę Niebieskiej Karty.

Gołdap: Znęcał się nad matką. Musiał opuścić mieszkanie

Kilka dni temu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi interweniowali w jednej z rodzin powiatu gołdapskiego. Z relacji osoby zgłaszającej wynikało, na miejscu doszło do przemocy domowej ze strony syna wobec matki. Będący na miejscu funkcjonariusze potwierdzili agresywne zachowanie mężczyzny wobec kobiety. Policjanci natychmiast odizolowali sprawcę, który trafił do policyjnego aresztu. Podczas interwencji policjanci sporządzili formularz Niebieskiej Karty. Następnie dzielnicowe nawiązały ponownie kontakt z osobą pokrzywdzoną, która obawiała się powrotu agresora do domu. W związku z realnym zagrożeniem dla ofiary, funkcjonariuszki zdecydowały o wydaniu wobec 46-latka nakazu natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania i zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.

Policyjne interwencje w sprawach przemocy domowej na Warmii i Mazurach

Od stycznia do końca sierpnia tego roku policjanci na Warmii i Mazurach podjęli prawie 5 300 interwencji domowych, zatrzymując w ich wyniku 534 osoby podejrzane o stosowanie przemocy domowej. Zastosowali też ponad 1 000 razy środki oddziaływania prewencyjnego w postaci wydania wobec sprawców przemocy zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych, kontaktowania z nimi, nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania lub zakazu wstępu do określonego miejsca. Policjanci sporządzili też prawie 1 500 formularzy Niebieska Karta w związku z podejrzeniem występowania przemocy w rodzinie.

Przypominamy, że zgodnie z art 207 kodeksu karnego:

§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą, lub nad inną osobą pozostającą w stałym, lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 – 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.

Dążenie do świata bez przemocy to wyzwanie, które dotyczy nas wszystkich – każdego dnia możemy działać na rzecz pokoju i wzajemnego zrozumienia. Każda przemoc jest zła i na żadną nie może być naszej zgody!

Jeżeli czujesz zagrożenie we własnym otoczeniu możesz skorzystać ze wsparcia instytucji oferujących specjalistyczną pomoc, a także telefonów zaufania czy aplikacji mobilnych tj.

  • 112  – Policja
  • 116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
  • 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
  • 800 12 12 12 – Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  • 800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
  • 800 70 22 22 – Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

(tm)

Powrót na górę strony