Bądź ostrożny w Internecie! Wirtualne inwestycje mogą stanowić realne zagrożenie!
Wizja szybkiego zysku spowodowała, że pewna kobieta straciła ponad 31 tysięcy złotych. Pokrzywdzona była przekonana, że inwestuje pieniądze na giełdzie walutowej. Kobieta zgodnie z przekazanymi instrukcjami przez rzekomego maklera zainstalowała program do zdalnej obsługi jej komputera, a także wysłała zdjęcie swojego dowodu osobistego. Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym, to my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych oszczędności. Ostrzegamy i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz zdrowego rozsądku przy tego typu transakcjach.
W środę (04.09.2024) do olsztyńskich policjantów zgłosiła się kobieta, która twierdziła, że padła ofiarą oszustów. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że przeglądając strony internetowe, zauważyła reklamę polecającą szybkie i proste pomnożenie pieniędzy, inwestując na giełdzie. Kobieta wypełniła formularz, podając swój numer telefonu. Przedstawiciel witryny podający się za brokera finansowego, najpierw wypytał kobietę o jej sytuację finansową, a następnie przekazał podstawowe informacje dotyczące prowadzonych inwestycji. Następnie do pokrzywdzonej zadzwonił kolejny mężczyzna, podający się za analityka finansowego. Polecił on mieszkance powiatu olsztyńskiego wysłanie zdjęcie dowodu osobistego oraz zainstalowanie oprogramowania. Jak się później okazało, był to program do zdalnej obsługi jej komputera. Kobieta zachęcona perspektywą szybkiego zysku wykonała kilka przelewów na wskazaną platformę inwestycyjną. Kobieta przez cały czas otrzymywała informacje, że jej oszczędności w zawrotnym tempie ulegają pomnożeniu. Problemy zaczęły się, kiedy pokrzywdzona chciała wypłacić zgromadzone środki. Rzekomy konsultant twierdził, zostały one zablokowane przez międzynarodową organizację zajmującą się bezpieczeństwem finansowym. Kobieta, aby je wypłacić, musiała wykonać kolejny przelew. W tym monecie pokrzywdzona zorientowała się, że może mieć do czynienia z oszustami i zgłosiła sprawę olsztyńskim policjantom. Wartość strat to ponad 31 tysięcy złotych.
Pamiętajmy!
Nie dajmy się skusić pozornie atrakcyjnym ofertom szybkiego zysku. Podejmując decyzje finansowe, zachowajmy zdrowy rozsądek i dużą ostrożność. Przed jej podjęciem dokładnie zweryfikujmy wiarygodność i rzetelność podmiotu, z którym zamierzamy współpracować. Zanim zaczniemy inwestować, warto zapoznać się i zrozumieć zasady działania poszczególnych instrumentów finansowych. Warto przeczytać komentarze na temat danego podmiotu. Nigdy nikomu nie wolno udostępniać swojego konta bankowego i danych logowania. Tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. Jeżeli konsultant proponuje zainstalowanie oprogramowania do zdalnego zarządzania pulpitem, to można być pewnym, że jest to oszustwo. O wszelkich próbach oszustwa należy natychmiast powiadomić służby.
(aj/kh)