Wsiedli za kierownicę po alkoholu. Spowodowali kolizje
Pijani za kierownicą to realne zagrożenie na drogach. Policjanci pracowali na miejscu kolizji, które spowodowane były przez nietrzeźwych kierowców.
Olsztyn
W środę (28.08.2024 r.) około godz. 19:30 na ul. Poprzecznej doszło do zdarzenia drogowego. Kierujący daewoo uderzył w przydrożne drzewo i słup. Autem jechało dwóch mężczyzn. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Jak się okazało siedzący za kierownicą auta 28- latek był pijany. Badanie policyjnym alkomatem wykazało 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.
Kilka godzin później w m. Stanclewo (gm. Biskupiec) kierujący fordem nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń. Jak się okazało, był pijany. Badanie 26- latka na zawartość alkoholu w organizmie wykazało prawie 1,5 promila. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy i sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. To tam podjęta zostanie decyzja o dalszym losie nieodpowiedzialnego kierowcy.
Kętrzyn
Lidzbark Warmińskim
W środę (28.08.2024 r.) policjanci interweniowali w związku z kolizją drogową, do której doszło na trasie Kierwiny – Stoczek Klasztorny. Jak ustalili pracujący na miejscu zdarzenia mundurowi, 65-letni kierujący osobowym seatem, spowodował kolizję z autobusem. Już w rozmowie z kierującym osobówką policjanci wyczuli od niego alkohol. Badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie 65-latka ponad 1,2 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mężczyzny, a pojazd, którym jechał przekazali trzeźwej osobie wskazanej. Autobusem podróżowało 4 pasażerów. Żaden z uczestników tego zdarzenia nie odniósł obrażeń, kierujący autobusem był trzeźwy. Teraz 65-latek będzie odpowiadał przed sądem za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, za które grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
Nidzica
W środę (28.08.2024 r.) około godz. 20:00 na ul. Warszawskiej w Nidzicy policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującą samochodem osobowym marki VW. 59-latka z gminy Nidzica została poddana badaniu na stan trzeźwości, które wykazało 0,3 promila alkoholu w jej organizmie. Dodatkowo, z zapisu w policyjnych bazach danych wynikało, że kobieta nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. 59-latka za popełnione wykroczenia odpowie przed sądem. Grozi jej grzywna lub kara aresztu i punkty karne. Ponadto, musi liczyć się z zastosowaniem przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Każdy kto siada za kierownicą samochodu, na rower czy inny pojazd po alkoholu musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi z tego faktu. Jednak czy będziemy odpowiadać za przestępstwo czy wykroczenie zależy od stężenia alkoholu w organizmie. Rozróżnić można 2 stany: stan po użyciu alkoholu i stan nietrzeźwości. W Polsce zabronione jest kierowanie w którymkolwiek z nich, jednak różne mogą być tego konsekwencje, ponieważ stan po po użyciu alkoholu stanowi wykroczenie, natomiast stan nietrzeźwości to przestępstwo.
Wyjaśniamy:
W myśl art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu to stan, który zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do :
- stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo
- obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.”
(ab/bsz/ap/kh)