Policjanci pomogli seniorowi bezpiecznie wrócić do domu
Pomagamy i chronimy – to nie tylko motto policjantów, ale także realne działania. Kętrzyńscy policjanci z zespołu patrolowo-interwencyjnego pomogli 78-latkowi bezpiecznie dotrzeć do domu. Senior w środku nocy chodził ulicami miasta, był zdezorientowany i nie wiedział, gdzie się znajduje, a kontakt z nim był utrudniony. Dzięki zaangażowaniu policjantów mężczyzna bezpiecznie trafił pod opiekę rodziny.
Po raz kolejny okazało się, jak ważna jest właściwa reakcja na sytuacje, które napotykamy w naszym codziennym życiu. Policyjne interwencje dotyczą różnych sytuacji. Część z nich związana jest ze zdarzeniami, w których zagrożone jest ludzkie życie, a część dotyczy drobnych spraw, jednak nie mniej ważnych. Do każdej interwencji funkcjonariusze podchodzą profesjonalnie i z jednym celem — pomóc osobie potrzebującej. Tak też było i w tym przypadku.
W czwartek (22.08.2024 r.) tuż przed północą, kętrzyńscy policjanci z zespołu- patrolowo-interwencyjnego zwrócili uwagę na starszego mężczyznę, który chodził ulicami miasta. Senior sprawiał wrażenie zagubionego. Policjanci zainteresowali się jego losem i podjęli interwencję. Funkcjonariusze zatrzymali się i zapytali, czy potrzebuje pomocy. Jak się okazało mężczyzna nie wiedział, gdzie się znajduje, a kontakt z nim był utrudniony. Nie posiadał także żadnych dokumentów. Po krótkiej rozmowie z policjantami mężczyzna powiedział, jak się nazywa, ale stanowczo twierdził, że mieszka na śląsku. Policjanci we współpracy z dyżurnym kętrzyńskiej komendy szybko ustalili miejsce zamieszkania mężczyzny. Okazało się, że jest mieszkańcem Kętrzyna. Policjanci pojechali pod wskazany adres, gdzie w progu mieszkania zastali kobietę, która jak się okazało wychodziła by szukać męża. Odpowiednia reakcja, zaangażowanie i czujność policjantów zapobiegła być może tragedii, a senior cały i zdrowy trafił pod opiekę rodziny.
Sami policjanci podkreślają, że nie zrobili nic wielkiego i zachowali się tak, jak powinien każdy, kto widzi osobę w potrzebie.
Apelujemy do bliskich osób starszych, by zadbali o bezpieczeństwo seniorów. Starsze osoby bardzo łatwo mogą stracić orientację w terenie, zabłądzić i znacznie się oddalić. Dobrą praktyką jest zrobienie naszywek lub umieszczenie w kieszeniach odzieży, karteczek z adresem lub numerem telefonu opiekuna.
Jeżeli widzimy osoby starsze nieznane z widzenia przebywające dłuższy czas na osiedlu bez określonego celu, często zdezorientowane, poinformujmy o tym służby ratownicze, dzwoniąc pod nr alarmowy 112. Jeden telefon może uratować czyjeś życie.
(ep/kh)