Kierował autem w stanie nietrzeźwości, stracił prawo jazdy i samochód. Postępowanie zakończono aktem oskarżenia
Policjanci z Komisariatu Policji w Lubawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Iławie prowadzili dochodzenie w sprawie zachowania pewnego 25-latka. Z ustaleń śledczych wynikało, że w połowie czerwca br. mężczyzna jeździł toyotą ulicami Lubawy. Jednak jego styl jazdy zaniepokoił świadka, który postanowił o wszystkim poinformować policjantów. Zgłaszający oświadczył, że kierujący samochodem może znajdować się pod działaniem alkoholu. Funkcjonariusze pojechali we wskazanym kierunku i zatrzymali mężczyznę do kontroli drogowej. Podczas czynności potwierdzili przypuszczenia świadka. Okazało się, że 25-latek kierował toyotą mając 2,2 promila alkoholu w organizmie. Zgodnie z obowiązującymi nowymi przepisami prawnymi, policjanci zatrzymali nie tylko dokument prawa jazdy, ale również samochód nietrzeźwego kierowcy. Śledczy wykonali czynności procesowe związane z popełnionym przez 25-latka przestępstwem.
Pojazd został zabezpieczony i przekazany na przechowanie. Mężczyzna po wytrzeźwieniu został przesłuchany, usłyszał też zarzuty karne. Postępowanie zakończono aktem oskarżenia, który trafił już do Sądu Rejonowego Iławie.
25-latek musi się liczyć z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów, karą pozbawienia wolności do trzech lat oraz utratą prawa jazdy i samochodu.
Przypominamy, że od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu.
Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.
Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
(jk/kh)