Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Operacja „Rajd 80” – policyjne zabezpieczenie 80. Rajdu Polski

Po siedmiu latach przerwy Rajd Polski wrócił do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Świata. Dlatego na Warmii i Mazurach w dniach 27-30 czerwca spodziewamy się najazdu fanów motoryzacji i rajdowej rywalizacji. Na tę imprezę przygotowani są również policjanci, którzy zadbają o bezpieczeństwo mieszkańców, turystów i kibiców, którzy licznie obstawią mazurskie szutry.

Już od wielu lat policjanci wspierają organizatorów największej imprezy motoryzacyjnej w Polsce, zapewniając porządek w ruchu drogowym na trasach dojazdowych i bezpieczeństwo w okolicach stref wyznaczonych dla fanów motoryzacji i rajdowego ścigania. Zadanie zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom rajdu, odpowiedniego przygotowania tras i wyznaczenia stref dla kibiców spoczywa na organizatorze oraz podlegających mu służbach porządkowych.

W dniach 27-30 czerwca 2024 w powiatach, w których odbywać się będzie 80. Rajd Polski nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów oraz porządkiem w ruchu drogowym w miejscach odbywania się rajdu, czuwać będzie ponad 750 policjantów w systemie rotacyjnym, którzy będą mieli do dyspozycji prawie 250 różnego typu pojazdów – od radiowozów, przez motocykle, quady i łodzie po śmigłowiec.

Trasy 80. Rajdu Polski w województwie warmińsko-mazurskim obejmą drogi w powiatach: gołdapskim, giżyckim, mrągowskim i oleckim.

Do tego ogromnego przedsięwzięcia zaangażowani zostali funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie oraz z komend powiatowych i miejskich. Wsparcie osobowe zapewnił również Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji z Białegostoku oraz komendy wojewódzkie z Radomia, Gdańska i Bydgoszczy. Służba będzie pełniona każdego dnia m.in. przez policjantów w pojazdach oraz patrole piesze i będzie ona koordynowana przez sztab dowódcy operacji.

Rywalizacja w siódmej rundzie tegorocznej odsłony Rajdowych Mistrzostw Świata, czyli 80. Rajdzie Polski rozpoczyna się w czwartek (27.06.2024). Najlepsze rajdowe załogi świata czeka rywalizacja na 19 szybkich, szutrowych odcinkach na Mazurach. Zwycięzców 80. edycji zawodów poznamy w niedzielę (30.06.2024) po południu.

Pamiętajmy o tym, by bezwzględnie podporządkowywać się poleceniom funkcjonariuszy oraz poleceniom służb organizatora.

Dobre rady od organizatorów!

Przed wyjazdem na ORLEN 80. Rajd Polski koniecznie poznajcie i zapamiętajcie kilka zasad, które pomogą Wam bezpiecznie oglądać rywalizację najlepszych załóg na świecie, a organizatorom pomogą w sprawnym przeprowadzeniu imprezy.

  • Wyruszaj na odcinki na tyle wcześnie, by w strefie kibica być co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem odcinka. Jeśli będziesz za późno, dotarcie do danego miejsca może nie być możliwe.
  • Nie wchodź na trasę rajdu, nie przechodź i nie przebiegaj przez drogę.
  • Nie podchodź zbyt blisko. Strefy kibica i miejsca, z których możesz oglądać rajdówki są wyznaczone tak blisko trasy, jak to możliwe. Pędzące samochody mogą rozrzucać luźny szuter i kamienie, więc odpowiedni dystans jest szczególnie ważny.
  • Stosuj się do poleceń służb porządkowych. Jeżeli służby porządkowe, a także jadące przed rajdówkami załogi samochodów organizatora, uznają że zachowanie kibiców uniemożliwia bezpieczne przeprowadzenie odcinka specjalnego, to próba może być opóźniona lub nawet odwołana.
  • Nie stawaj w miejscach niebezpiecznych, np. na zewnętrznych zakrętów, za hopami czy po długich prostych, a także poniżej poziomu drogi. Jeśli to możliwe – stań wyżej, wybierając oddalone skarpy czy pagórki. Będziesz miał lepszy (szerszy) widok na trasę, a dodatkowo – szybciej dostrzeżesz ewentualne zagrożenie. Uważaj na śliski grunt – np. błoto czy mokrą trawę.
  • Zabierasz dzieci czy psa? Nie pozostawiaj ich bez opieki przy trasie rajdu.
  • Nie rzucaj żadnych przedmiotów na drogę.
  • Nie korzystaj z drona nad obszarem rajdu. Przestrzeń powietrzna będzie zamknięta.
  • Pomyśl o innych – nie blokuj dojazdów, szczególnie dróg ewakuacyjnych i parkuj tak, by twój samochód nie przeszkadzał.

Więcej na temat 80. Rajdu Polski można przeczytać na stronie organizatora https://rajdpolski.pl/

 

 

Pierwszy dzień policyjnych działań w ramach akcji RAJD 80

Film Mragowo.mp4

Pobierz plik Mragowo.mp4 (format mp4 - rozmiar 20.84 MB)

Drugi dzień policyjnych działań podczas akcji RAJD 80

Film Rajd_Goldap.mp4

Pobierz plik Rajd_Goldap.mp4 (format mp4 - rozmiar 13.67 MB)

 

 

(tm)

Powrót na górę strony