Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Utonął 67-latek. Policja apeluje o ostrożność i rozwagę podczas wypoczynku nad wodą

Iławscy policjanci apelują o ostrożność i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Podczas minionej doby doszło do utonięcia na jeziorze Jeziorak. 67-letniego mężczyzny, pomimo podjętej akcji reanimacyjnej nie udało się uratować.

Do tragicznego zdarzenia doszło w środę (14.05.2024 r.)  kilka minut po godz. 16:00. 67-latek wspólnie z kolegą był na rybach na jeziorze Jeziorak. Jak wstępnie ustalili policjanci mężczyźni w pewnym momencie dopłynęli do pomostu. Kiedy 67-latek zmieniał miejsce cumowania uderzył łódką w pomost. W następstwie czego wypadł przez rufę do wody. Przybyli na miejsce strażacy odnaleźli w wodzie mężczyznę i podjęli akcję reanimacyjną.  Do działań dołączyły jeszcze wezwane na pomoc służby medyczne. Niestety, pomimo podjętej akcji reanimacyjnej mieszkańca powiatu iławskiego nie udało się uratować. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon. W trakcie czynności okazało się, że 62 – letni kolega pokrzywdzonego, który pływał drugą łodzią miał 0,4 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione wykroczenie w najbliższym czasie odpowie przed sądem.

Apelujemy o rozsądek, ostrożność i trzeźwe myślenie podczas wypoczynku - chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie!

Wielu tragedii nad wodą można by uniknąć. Pamiętajmy przede wszystkim o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku.

Policjanci przypominają:

- Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

- Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.

- Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

- Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.

- Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.

- Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

- Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

- Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.

- Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

- Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

- Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

- Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

- Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.

- Nie pływajmy żaglówkami, łódkami czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.

- Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

- Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych, dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

 Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

- Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!

- Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.

- Pływanie w miejscach zabronionych.

- Brak umiejętności pływania.

- Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie.

- Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.

- Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.

- Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.

- Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.

- Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

Lato to okres wypoczynku, relaksu i oderwania od codziennych obowiązków. Pamiętajmy jednak, że nic jednak nie zwalnia nas o dbania o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich.

(jk/kh)

Powrót na górę strony