Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur

Praktycznie nie ma dnia, aby policjanci nie jechali do zgłoszonej kolizji drogowej. Różnorodność zdarzeń odnotowanych przez funkcjonariuszy sprowadza się do jednego – jeździmy nieostrożnie. Niezachowanie należytej odległości od drugiego pojazdu, nieprawidłowe wyprzedzenia oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze to przyczyny zdarzeń drogowych minionego weekendu. Niestety nie zabrakło również nietrzeźwych kierujących.

W miniony weekend (23-25.02.2024 r.) policjanci z Warmii i Mazur odnotowali 4 wypadki, w których 4 osoby zostały ranne. Funkcjonariusze byli wzywani do 141 kolizji drogowych i zatrzymali 23 nietrzeźwych kierujących.

Bartoszyce

W sobotę (24.02.2024 r.), przed godz. 15:00 policjanci z bartoszyckiej prewencji w centrum Bartoszyc zauważyli kierowcę, który zignorował znak drogowy zakazujący ruchu w obu kierunkach, a następnie zamiast w lewo – co nakazywał kolejny znak, skręcił w prawo. Kontrola ujawniła, że siedzący za kierownicą 61-latek jest pijany. W organizmie mieszkańca gminy Sępopol krążyły ponad 2 promile alkoholu, a do tego jego ford nie miał aktualnych badań technicznych.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (25/26.02.2024 r.), policjanci w trakcie patrolu Bartoszyc na ul. Bema zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę jadącego renaultem. Powodem
interwencji był brak światła mijania w aucie. Kontrola ujawniła, że 28-latek kierujący osobówką jest pijany. Mieszkaniec Bartoszyc miał ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie,
nie miał za to uprawnień do kierowania.

Mężczyźni odpowiedzą przed sądem za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Kodeks karny pijanym za kierownicą przewiduje karę ograniczenia wolności, grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat. Kolejną dolegliwością jest obowiązkowe świadczenie w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej i zakaz kierowania na okres, co najmniej 3 lat.

Nie unikną też odpowiedzialności za popełnione wykroczenia. Za niestosowanie się do znaków drogowych grozi kara nagany bądź grzywny, za brak świateł grozi kara grzywny, natomiast
za kierowanie bez uprawnień grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie mniejszej niż 1500 zł. Dodatkowo za to wykroczenie sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres
od 6 miesięcy do 3 lat.

Braniewo

W sobotę (24.02.2024 r.) w godzinach porannych, w gminie Pieniężno patrol zatrzymał do kontroli 46-letniego kierującego rowerem. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie stan, w jakim się znajdował i to, że nie przestrzegał obowiązku prawostronnego ruchu pojazdów.  Mężczyzna wsiadł na rower mając prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym został ukarany mandatem w wysokości 2,5 tysiąca złotych.

Tego dnia również w gminie Pieniężno, patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 42-latka kierującego ciągnikiem rolniczym, z umieszczoną na nim podrobioną tablicą rejestracyjną, której numery przypisane były do innego ciągnika rolniczego. Tablica wykonana była z nieoryginalnej blachy, na której białą farbą namalowane były numery rejestracyjne. Mężczyzna za swój czyn, który jest przestępstwem odpowie przed sądem.

Również w sobotę (24.02.2024 r.) około godz. 20.00 oficer dyżurny braniewskiej komendy otrzymał zgłoszenie o kolizji drogowej. Do zdarzenia doszło we Fromborku, gdzie pojazd marki Audi A4 z nieznanych przyczyn zjechał do prawej krawędzi drogi, a następnie uderzył w przydrożne drzewo. Jeden z pasażerów, z uwagi na obrażenia głowy został przetransportowany do szpitala w Elblągu, skąd po udzieleniu pomocy został wypisany.

Do innego zdarzenia drogowego doszło w niedzielę (25.02.24 r.) po godz. 08:00 rano. Na drodze powiatowej Pieniężno-Pakosze 47-letni kierujący pojazdem Mercedes, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Braniewscy policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny tych dwóch zdarzeń drogowych.

Działdowo

W sobotę (24.02.2024 r.) w Działdowie patrol ruchu drogowego ujawnił w trakcie kontroli pojazdu marki Renault, że ma on niesprawny silnik, a pojazd nie został dopuszczony do ruchu. Kierujący pojazdem mieszkaniec powiatu mławskiego odmówił przyjęcia mandatu, mimo, że do tego nie posiadał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Wobec 54-latka policjanci sporządzili dokumentację z wnioskiem o ukaranie do sądu. 

W tym samym dniu na terenie Iłowa-Wsi policjanci działdowskiej drogówki zatrzymali do kontroli pojazd marki Ford. Siedzący za kierownicą auta 63-latek nie posiadał uprawnień do kierowania, gdyż zostały mu one cofnięte. Policjanci uniemożliwili mieszkańcowi powiatu nidzickiego dalszą jazdę i poinformowali go o skierowaniu sprawy do sądu.

Z kolei w niedzielę (25.02.2024 r.) na ulicy Męczenników w Działdowie policjanci ruchu drogowego zatrzymali kierującego mercedesem, który wykonywał przewóz mleka bez wymaganego świadectwa kwalifikacji kierowcy i ważnego prawa jazdy. 45-latkowi funkcjonariusze zatrzymali dokument prawa jazdy i poinformowali o konsekwencjach naruszenia przepisów brd. Także w tym przypadku kierujący wytłumaczy się przed sądem.

W tym samym dniu na tej samej ulicy w Działdowie inny patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej kierowcę bmw. To 21-letni mieszkaniec gminy Lidzbark. Podczas kontroli stanu trzeźwości młodego kierującego, okazało się, że spożywał on wcześniej alkohol. Policjanci przerwali kierującemu dalszą jazdę. Sprawa swój finał znajdzie w sądzie.

Następnie policjanci ruchu drogowego wyjaśniali okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w miejscowości Burkat. Ze wstępnych ustaleń na miejscu zdarzenia, kierująca pojazdem marki Peugeot podczas zmiany pasa ruchu uderzyła w jadący pojazd marki Audi, który wykonywał manewr wyprzedzania. 20-letnią sprawczynię kolizji policjanci ukarali mandatem karnym i nałożyli na nią punkty karne.

Giżycko

Postawą godną naśladowania wykazał się kierowca, który ujął i przekazał policjantom pijanego kierowcę skody. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał on w organizmie 3 promile alkoholu. Reakcja i czujność innego kierowcy zapobiegła tragedii na drodze.

Z ustaleń wynika, że kierowca volvo wracał swoim samochodem do domu. Wyjeżdżając z Giżycka w stronę m. Bystry zauważył jadącą przed sobą skodę, której kierowca zjeżdżał do osi jezdni i nie trzymał toru jazdy. Kiedy kierowca volvo wyprzedzał skodę zauważył, że za kierownicą, siedzi najwyraźniej pijany kierowca. Mężczyzna postanowił zatrzymać pijanego kierowcę skody, w tym celu przyśpieszył i zatrzymał się przy przystanku autobusowym, gdzie oczekiwał na przyjazd kierującego skodą. Kierujący skodą dojeżdżając do przystanku autobusowego wjechał na wysepkę, gdzie na chwilę utkną. Próba odebrania kluczyków i udaremnienia dalszej jazdy nie powiodła się. Kierowca skody ruszył gwałtownie, w wyniku czego mężczyzna odskoczył dla własnego bezpieczeństwa. Mężczyzna w między czasie powiadomił policjantów i podjął kolejną próbę zatrzymania kierowcy. Pijany kierowca zatrzymał się na środku drogi, w tym momencie mężczyzna odebrał mu kluczyki i oczekiwał na przyjazd policji. Pijany kierowca skody nie był w stanie opuścić sam pojazdu, pomogli mu policjanci. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał 3 promile alkoholu w organizmie. Swoje nieodpowiedzialne zachowanie tłumaczył kłótnią rodzinną. Kierowcy zostało już zatrzymane prawo jazdy.

Inny kierowca również postanowił prowadzić pojazd po alkoholu. Swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem doprowadził do zderzenia z innym pojazdem. Do zdarzenia doszło w sobotę (24.02.2024 r.) w miejscowości Grajwo, na drodze krajowej nr 63. Z ustaleń policjantów wynika, że nieodpowiedzialny kierowca opla jadąc przez m. Grajwo w stronę Giżycka, wykonując manewr wyprzedzania, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącej z naprzeciwka skodzie, w wyniku czego doszło do bocznego zderzenia. Pojazdy zjechały do przydrożnego rowu. Skodą podróżował kierowca z trzema pasażerami. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Natomiast oplem jechał kierowca z pasażerką, którzy po zderzeniu pojazdów uciekli z miejsca wypadku. W trakcie realizacji czynności na drodze, policjanci ustalili dane sprawcy i dokonali jego zatrzymania. Zatrzymany mężczyzna początkowo nie przyznawał się do kierowania pojazdem. Badanie stanu trzeźwości wykazało u niego śladowe ilości alkoholu, w związku z czym została pobrana od niego krew do badania. Ponadto pojazd opel nie był dopuszczony do ruchu z uwagi na wcześniejsze zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. 

 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego

W trakcie minionego weekendu policjanci ruchu drogowego przeprowadzili 72 kontrole drogowe. Zatrzymali 29 kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, w tym 21 kierowców w rejonie przejść dla pieszych. 1 z kierowców dokonał nieprawidłowego wyprzedzania, 8 zatrzymało pojazd w miejscu objętym zakazem postoju lub zatrzymania. 2 kierowców nie korzystało z pasów bezpieczeństwa, a 1 korzystał z telefonu w trakcie prowadzenia pojazdu. Na stan trzeźwości zostało przebadanych 334 kierowców, 2 było pijanych. Policjanci zatrzymali również 3 dowody rejestracyjne za niewłaściwy stan techniczny pojazdu i brak badań technicznych.

Gołdap

W niedzielę (25.02.2024 r.) gołdapscy policjanci prowadzili działania pn. „TRUCK & BUS”, koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. Oznacza to, że akcja ta miała charakter międzynarodowy i kontrole prowadzone były w wielu innych krajach.

W trakcie pełnionej służby, o godz. 8:30 w Pogorzeli, przy DK65 policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem ciężarowym marki Scania wraz z naczepą. Za jego kierownicą siedział 48-letni mieszkaniec powiatu bartoszyckiego. W trakcie kontroli dokumentów okazało się, że kierowca poruszał się nie na swojej karcie. Ta znajdująca się w tachografie, która rejestrowała jazdę, należała do jego znajomego. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy nieodpowiedzialnemu kierowcy na okres 3 miesięcy. Mężczyzna został też ukarany mandatem karnym w wysokości 2000 złotych. W następnej kolejności, na poczet przeprowadzenia postępowania administracyjnego, mundurowi zabezpieczyli należącą do znajomego kartę do tachografu.

Iława

Pierwszego z nieodpowiedzialnych kierujących ukarali policjanci po tym jak spowodował zdarzenie drogowe. W piątek (23.02.2024 r.) kilka minut po godzinie 17:00 oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o kolizji. Okazało się, że 20-latek kierujący vw podczas włączania się do ruchu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu bmw i doprowadził do zderzenia między pojazdami. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Młody kierowca za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym został ukarany mandatem.
Natomiast w sobotę (24.02.2024 r.) kilka minut przed 10:00, 64-latka kierująca peugeotem nie dostosowała prędkości do warunków ruchu i na łuku drogi wjechała do przydrożnego rowu. W tym przypadku również nikomu nic poważnego się nie stało.
Tymczasem po 17:00 do funkcjonariuszy zadzwonił świadek, który poinformował o prawdopodobnie nietrzeźwym kierującym. Dodał, że na stację paliw właśnie przyjechała kia i podejrzewa, że kierowca może być pod działaniem alkoholu. Funkcjonariusze na miejscu potwierdzili zgłoszenie. Okazało się, że 43-latek kierował samochodem mając prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy mężczyźnie po czym osadzili go w policyjnej celi.
Kolejni nieodpowiedzialni kierujący zostali zatrzymani podczas kontroli drogowej. Okazało się, że 22-latek jak i 23-latek nie posiadali uprawnień do kierowania samochodami, a jeździli pojazdami po drogach powiatu iławskiego. Dlatego obaj mężczyźni w najbliższym czasie ze swojego zachowania będą tłumaczyć się przed sądem.

 • Miejsce zdarzenia drogowego gmina Iława
  Miejsce zdarzenia drogowego

Kętrzyn

Do wypadku drogowego doszło w piątek (23.02.2024 r.) około godz. 10:30 na ul. Pocztowej w Kętrzynie. Według wstępnych ustaleń, kierujący passatem nie ustąpił pierwszeństwa i potrącił kobietę przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych. W wyniku zdarzenia piesza z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. W związku z tym, że policjanci znaleźli w pojeździe środki odurzające, od mężczyzny została pobrana krew do badań. Policjanci zatrzymali 31-latka w policyjnym areszcie. Okazało się również, że pojazd, którym kierował nie ma badań technicznych oraz nie posiada aktualnej polisy ubezpieczeniowej. Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego wypadku i apelują zarówno do kierowców jak i pieszych o wzmożoną ostrożność.

 

 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego

W sobotę (24.02.2024 r.) około godz. 22:30 policjanci kętrzyńskiej drogówki w miejscowości Kruszewiec w gm. Kętrzyn zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem mężczyznę. Za kierownicą auta siedział 32-latek. Kiedy policjanci zbadali jego trzeźwość okazało się, że mieszkaniec gminy Srokowo jest pijany. Badanie wykazało 0,6 promila alkoholu w jego organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy. Wkrótce mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu kara 3 lat pozbawienia wolności.

Lidzbark Warmiński

W sobotę (24.02.2024 r.) około godziny 12:35 w Ornecie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 52-letniego rowerzystę, od którego wyraźnie wyczuli alkohol. Badanie stanu trzeźwości mieszkańca gminy Orneta wykazało blisko 1,90 promila alkoholu w jego organizmie. Następnie w niedzielę (25.02.2024 r.) około godziny 16:30 na terenie gminy Orneta policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kolejnego rowerzystę, był to 57-letni mieszkaniec gminy Orneta, który to został poddany badaniu na stan trzeźwości, i wynik pokazał blisko 1,0 promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Obaj cykliści dalszą drogę musieli pokonać pieszo, zostali ukarani na wykroczenia z art. 87 § 1 k.w. mandatami karnymi w wysokości po 2500 złotych.

Nidzica

Nidziccy policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło w niedzielę (25.02.2024 r.) koło miejscowości Załuski na drodze serwisowej drogi ekspresowej S7. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że około godz. 14:00 kierujący motocyklem jadąc w kierunku Nidzicy, na łuku drogi zjechał na prawe pobocze wywracając motocykl na lewy bok. 36-letni motocyklista to mieszkaniec gminy Działdowo, był trzeźwy. Z uwagi na powstałe obrażenia został przetransportowany przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala w Działdowie.

Teraz policjanci będą wyjaśniali szczegółowe przyczyny i okoliczności tego wypadku drogowego.

Również w niedzielę (25.02.2024 r.) dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie, dotyczące zdarzenia, do którego doszło około godz. 18:00 na drodze ekspresowej S7 w pobliżu miejscowości Tatary. Z ustaleń policjantów zadysponowanych do obsługi zdarzenia wynikało, że 57-letni kierujący pojazdem marki Opel wraz z lawetą, w trakcie podjętego manewru wyprzedzania nie dostosował odległości od prawidłowo poruszającego się prawym pasem pojazdu marki Volvo, w wyniku czego doprowadził do zderzenia bocznego. Kolizja drogowa zakończyła się dla sprawcy postępowaniem mandatowym.

Nowe Miasto Lubawskie

W sobotę (24.02.2024 r.) ok. godz. 12:00 na ulicy Mickiewicza kierujący renault nie zachował należytego odstępu od poprzedzającego go pojazdu, w wyniku czego najechał na jego tył. Pracujący na miejscu policjanci zbadali trzeźwość 28-letniego kierowcy i okazało się, że był on nietrzeźwy. Urządzenie wykazało ponad promil alkoholu w jego organizmie.

Ok. godz. 15:00 w Wawrowicach policjanci ogniwa ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem 17-latka. Okazało się, że młody mieszkaniec gminy Kurzętnik nie posiada uprawnień do kierowania tym pojazdem.

W niedzielę (15.02.2024 r.) ok. godz. 13:45 na ulicy Sienkiewicza w Kurzętniku policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem ciężarowym marki DAF wraz z naczepą. W trakcie sprawdzania danych kierowcy okazało się, że mężczyzna ma nieważne prawo jazdy. Odpowie teraz za jazdę bez wymaganych uprawnień.

Ok. godz. 21:30 w Bielicach dzielnicowy z Zespołu Dzielnicowych w Biskupcu zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem m-ki Hyundai. Siedzący za kierownicą auta 47-letni mieszkaniec Nowego Miasta Lubawskiego był nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie wykazało w jego organizmie blisko 2 promile alkoholu.

Mrągowo

2100 złotych i 14 punktów karnych - tyle kosztowała jedna podróż 24-letniego mieszkańca powiatu mrągowskiego, który w piątek (23.02.2024 r.) przed godz. 21:00 został zatrzymany do kontroli drogowej przez mrągowskich policjantów ruchu drogowego. W trakcie kontroli okazało się, że siedzący za kierownicą mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania, oprócz tego wyszło na jaw, że pojazd, którym jechał nie był dopuszczony do ruchu, gdyż został mu zatrzymany dowód rejestracyjny z powodu zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Mając świadomość tego, że nie ma uprawnień do kierowania przewoził dwoje dzieci poza fotelikami bezpieczeństwa. Jakby tego było mało w pojeździe znajdowało się łącznie 6 osób, gdzie zgodnie z liczbą miejsc ogółem określoną w dowodzie rejestracyjnym dla tego pojazdu wynosiła 5.

W związku z szeregiem wykroczeń, jakie popełnił nieodpowiedzialny kierujący, policjanci nałożyli na niego łącznie 2100 złotych mandatu oraz 14 punktów karnych. Za kierowanie bez stosownych uprawnień będzie tłumaczyć się przed sądem, gdyż funkcjonariusze sporządzili dokumentację, która będzie stanowiła załącznik do wniosku o ukaranie.

Olsztyn

W sobotę (24.02.2024 r.) funkcjonariusze z polecenia oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie udali się na ul. Dworcową w Olsztynie. Ze zgłoszenia wynikało, że świadek zdarzenia widział jak osoba siedząca za kierownicą mercedesa miała uszkodzić unieruchomione pojazdy na jednym z parkingów i może znajdować się pod wpływem alkoholu. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynikało, że za kierownicą mercedesa znajduje się 41-latek, który miał doprowadzić do zdarzenia drogowego z dwoma zaparkowanymi pojazdami. Badanie policyjnym alkomatem wykazało blisko 2 promile alkoholu w jego organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Policjanci sporządzili dokumentację, która trafi do sądu.
Tego samego dnia funkcjonariusze z polecenia oficera dyżurnego udali się do m. Kronowo (DW 595), gdzie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu marki Honda oraz Audi. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynikało, że kierujący pojazdem marki Honda 66-latek w pobliżu m. Kronowo miał nie ustąpić pierwszeństwa przejazdu kierującemu pojazdem marki Audi. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że 66-latek ma zatrzymane prawo jazdy. Policjanci sporządzili dokumentację, która trafi do sądu.
Z kolei w niedzielę (25.02.2024 r.) na ul. Płoskiego w Olsztynie funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o 59 km/h 23 - letniego kierującego pojazdem marki Suzuki. Mężczyzna jechał 109 km/h przy ograniczeniu 50 km/h. Z kolei tego samego dnia funkcjonariusze na ul. Towarowej w Olsztynie zatrzymali do kontroli drogowej z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości o 51 km/h w obszarze zabudowanym 33-latka kierującego pojazdem marki Volvo. Zarówno 23-latkowi jak i 33-latkowi zostało zatrzymane prawo jazdy. Za powyższe wykroczenie mężczyźni zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 1500 złotych.

Olecko

W niedzielę (25.02.2024 r.) o godz. 8:30 w m. Nory w gm. Wieliczki policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego rowerem. Podczas legitymowania funkcjonariusze wyczuli od niego zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że 46-latek znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. Mężczyzna zakończył dalszą jazdę i został ukarany mandatem w wysokości 1000zł.

Również w niedzielę (25.02.2024 r.) chwilę przed 13:00 oficer dyżurny oleckiej jednostki otrzymał informację o nietrzeźwym mężczyźnie, który wsiadł w samochód i ruszył w kierunku
m. Krzywe. Skierowany na miejsce patrol zatrzymał kierowcę. Policjanci wyczuli od niego alkohol. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Ponadto po sprawdzeniu policyjnych baz danych okazało się, że mieszkaniec Olecka posiada zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez sąd.

Ostróda

W piątek (23.02.2024 r.) po godzinie 7:00 w miejscowości Lubajny patrol ostródzkiej drogówki zatrzymał do kontroli 52-latka kierującego osobowym mercedesem. Policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości, które wykazało, że mężczyzna kierował w stanie po użyciu alkoholu. Prawo jazdy mężczyzny zostało zatrzymane, a pojazd przekazany osobie wskazanej. Teraz mężczyzna odpowie przede sądem. 

Tego samego dnia po godzinie 12:00 na ul. Mickiewicza w Ostródzie policjanci zatrzymali do kontroli kierującego samochodem osobowym marki Opel. Podczas legitymowania okazało się, że 22-latek posiadał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Policjanci obligatoryjnie sporządzili dokumentację procesową celem przekazania sprawy do sądu.

Również w piątek około godziny 14:00 w miejscowości Ruś Mała w gminie Ostróda policjanci zatrzymali do kontroli samochód marki Audi. W trakcie dokonywania sprawdzeń kierowcy w systemach policyjnych okazało się, że 23-latek nie powinien w ogóle znajdować się za kierownicą pojazdu, ponieważ nie posiadał on uprawnień do kierowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjanci sporządzili niezbędną dokumentację celem przekazania sprawy do sądu.

W piątek po godzinie 22:00 na ul. Olsztyńskiej w Ostródzie policjanci zatrzymali do kontroli kierującego rowerem. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 20-letni cyklista posiadał ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

W sobotę (24.02.2024 r.)  po godzinie 18:00 policjanci Posterunku Policji w Miłomłynie najechali na zdarzenie drogowe, do którego doszło na ul. Pasłęckiej w Miłomłynie. Jak się okazało, 61-latka kierująca pojazdem marki Microcar nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego zjechała do przydrożnego rowu. W trakcie czynności wykonywanych przez policjantów okazało się, że kobieta nie posiada uprawnień do kierowania.

Tego samego dnia około godziny 20:30 na ul Pasłęckiej w Miłomłynie policjanci ostródzkiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego rowerem. Badania stanu trzeźwości wykazało, że 43-latek posiadał prawie 3 promile alkoholu w organizmie.

Również w sobotę, policjanci Posterunki Policji w Stębarku w miejscowości Gierzwałd zatrzymali do kontroli osobowego forda. Policjanci po krótkiej rozmowie z kierowcą nie mieli wątpliwości co do tego, że 32-latek znajduje się pod działaniem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna posiadał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Prawo jazdy mężczyzny zostało zatrzymane, a pojazd, którym się poruszał, przekazany osobie wskazanej. Teraz 32-latek za swoje postępowanie odpowie przed sądem.

W niedzielę (25.02.2024 r.) na ul. 11-go Listopada w Ostródzie policjanci z Referatu Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli pojazd marki Opel. W tym przypadku funkcjonariusze również nie posiadali żadnych wątpliwości co do tego, że kierowca jest nietrzeźwy. Badanie stanu trzeźwości wykazało obecność prawie 2,5 promila w jego organizmie. Podczas czynności okazało się, że mężczyzna nie posiadał również uprawnień do kierowania pojazdami. Pojazd za pokwitowaniem przekazano osobie wskazanej. Policjanci zgodnie z przepisami sporządzili dokumentację celem skierowania sprawy do sądu.

Pisz

W miniony weekend, na piskich drogach, sporo się działo. W niedzielę (25.02.2024 r.) po godz. 12.00 policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło w miejscowości Grzegorze, w gminie Orzysz. 64-letni kierowca pojazdu marki Volkswagen potrącił rowerzystkę. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierowca ten wyprzedzając inny pojazd nie upewnił się, czy ma odpowiednią widoczność i dostatecznie dużo miejsca. W konsekwencji po zjechaniu na przeciwległy pas ruchu, uderzył w jadącą z przeciwka rowerzystkę. 63-letnia kobieta, jadąca rowerem, trafiła do szpitala. Zarówno kierowca volkswagena, jak i rowerzystka, byli trzeźwi. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

W trakcie weekendu, na naszych drogach, doszło też do 8 kolizji drogowych. Jedna z nich wyglądała bardzo poważnie. Do zdarzenia tego doszło w sobotę (24.02.2024 r.) po godz. 12.00 na trasie Orzysz- Ełk. Na drodze krajowej 20-letni kierowca pojazdu marki Opel uderzył w drzewo. Jak ustalili policjanci kierujący nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Stracił panowanie nad autem, w wyniku czego zjechał z drogi do przydrożnego rowu, gdzie uderzył w drzewo. Kierowca jechał sam. Zabrany został do szpitala. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że nie doznał poważniejszych obrażeń. Sprawa trafi do sądu.

 • miejsce zdarzenia
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • oplem uderzył w drzewo
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • zdarzenie na trasie Orzysz-Ełk
  Miejsce zdarzenia drogowego

Policjanci zatrzymali też 4 kierowców, którym z różnych powodów zatrzymali prawa jazdy. Jednym z nich był 39-letni kierujący pojazdem marki Volkswagen zatrzymany do kontroli drogowej w piątek (23.02.2024 r.) po godz. 19.00 na terenie gminy Ruciane- Nida. Kierowca ten był trzeźwy, ale badanie testerem narkotykowym wykazało, że 39-latek jest prawdopodobnie pod wpływem amfetaminy. W tej sytuacji kierującemu pobrana została krew do badań.

Prawo jazdy stracił też 38-letni mieszkaniec piskiej gminy, który kierował samochodem marki Ford. Zatrzymany został do kontroli drogowej w poniedziałek (26.02.2024 r.) po północy na ul. Wojska Polskiego w Piszu. Kierowca ten miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.

Prawo jazdy można też stracić za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym. Tak było w przypadku 36-letniego mieszkańca gminy Pisz, który w piątek przed godz. 13.00 kierował samochodem marki Iveco. Jadąc przez miejscowość Nowe Drygały miał na liczniku 105 km/h. Za popełnione wykroczenie funkcjonariusze zatrzymali kierującemu prawo jazdy, ukarali mandatem w wysokości 1500 zł i nałożyli 13 punktów karnych.

Z nadmierną prędkością ul. Olszyńską w Piszu jechała w niedzielę 23-letnia mieszkanka Warszawy kierująca samochodem marki Mercedes. Pomiar prędkości wykazał 105 km/h. W tym przypadku sprawę rozstrzygnie sąd, ponieważ kierująca jechała bez uprawnień.

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie ostrożności na drogach.

Szczytno

Policjanci ze szczycieńskiej drogówki w piątek (23.02.2024 r.) po godzinie 10:00 zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu marki Audi. Mundurowi wyczuli od 42-latka zapach alkoholu, więc zbadali go alkomatem. Po zbadaniu okazało się, że 42-latek kierował samochodem znajdując się w stanie nietrzeźwości, gdyż „wydmuchał” prawie promil alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy mężczyzny i skierowali sprawę do sądu. Mieszkaniec gminy Wielbark będzie musiał ponieść konsekwencje swojego czynu.

Sprawca przestępstwa kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności.

Tego samego dnia po południu policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, które miało miejsce w Szczytnie przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej. W toku wykonywanych czynności funkcjonariusze ustalili, że kierowca samochodu marki Volkswagen nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go samochodu marki Honda, którym kierował 40-letni mieszkaniec gminy Świętajno, w wyniku czego doszło do zderzenia. 37-letni mieszkaniec Szczytna został ukarany mandatem karnym oraz punktami karnymi za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Sprawca zdarzenia został zbadany alkomatem, który wskazał, że był on trzeźwy. Uczestnicy zdarzenia nie odnieśli żadnych obrażeń.

W sobotę (24.02.2024 r.) po godzinie 11:00 policjanci ze szczycieńskiej drogówki w Pasymiu zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Ford, którym kierował 66-letni mieszkaniec gminy Jedwabno. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych systemach teleinformatycznych okazało się, że nie posiada on uprawnień do kierowania samochodem. Mundurowi sporządzili dokumentację, która została przekazana do Sądu Rejonowego w Szczytnie, w związku z popełnionym wykroczeniem.

Oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki w niedzielne popołudnie (25.02.2024 r.) otrzymał informację od dyżurnego ruchu o ujawnionym wykroczeniu i uszkodzeniu rogatki na przejeździe kolejowym przez kierowcę samochodu marki Volkswagen. Policjanci ustalili kierującą, którą była 54-letnia mieszkanka Szczytna. Kobieta nie zastosowała się do nadawanego czerwonego sygnału na przejeździe kolejowym i uszkodziła rogatkę. Mundurowi ukarali kobietę mandatem karnym za popełnione wykroczenie.

Tego samego dnia po godzinie 18:00 oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał dwa zgłoszenia dotyczące zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny leśnej na trasie pomiędzy miejscowościami Wielbark i Przeździęk Wielki. Na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że 39-letnia mieszkanka gminy Wielbark jadąc samochodem marki Volvo w kierunku miejscowości Przeździęk Wielki uderzyła w sarnę, która wbiegła na jezdnię z lewej strony drogi. Na tej samej trasie doszło do takiego samego zdarzenia drogowego w tym samym czasie. 35-letni mieszkaniec województwa pomorskiego jadąc samochodem marki Renault również uderzył w dzikie zwierzę, które wtargnęło na jezdnię. W obu przypadkach kierowcy zostali zbadani alkomatem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, który wykazał, że byli trzeźwi. Osoby znajdujące się w samochodach nie odniosły obrażeń w wyniku zdarzenia.

(mk/jr/jn/ich/ep/bsz/ap/pż/dr/pś/asz/ep/kh)

Powrót na górę strony