Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jeden jeździł pijany samochodem, drugi mu go udostępnił. Obaj będą tłumaczyć się przed sądem

Rozwaga, odpowiedzialność i bezwzględna trzeźwość na drodze – to cechy, którymi powinien wykazywać się każdy uczestnik ruchu drogowego. Każdy kierowca powinien mieć świadomość, że bezmyślne zachowanie wiąże się nie tylko z odpowiedzialnością karną, ale może stać się także przyczyną dramatów życiowych wielu osób i ich rodzin. Właśnie takiego nieodpowiedzialnego kierowcę policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego podczas minionej doby.

W środę (11.01.2024 r.) funkcjonariusze z Posterunku Policji w Kisielicach podczas patrolu zauważyli jadące audi. Kierowca na widok radiowozu zjechał do krawędzi jezdni po czym włączył światła awaryjne. Z fotela kierowcy wybiegł znany z wcześniejszych interwencji 26-latek.  Mężczyzna natychmiast podbiegł do drzwi od strony pasażera. Policjanci pobiegli w stronę audi. Mieszkaniec gminy Kisielice był bardzo pobudzony, nie chciał wykonywać poleceń funkcjonariuszy. Okazało się, że w aucie znajduje się jeszcze trzech pasażerów. Funkcjonariusze sprawdzili 26-latka w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że mężczyzna kierował audi nie mając do tego uprawnień, ale mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna dodatkowo nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że samochód nietrzeźwemu 26-latkowi udostępnił jeden z pasażerów. Teraz obaj znajomi w najbliższym czasie ze swojego zachowania będą tłumaczyć się przed sądem.

PAMIĘTAJMY!!!

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub podobnie działającego środka według kodeksu karnego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto taka osoba będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych

Tacy kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu bądź zażywanie narkotyków przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ:

·     zmniejsza szybkość reakcji

·     ogranicza pole widzenia

·     powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,

·     powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,

  ·   powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

(jk/kh)

Powrót na górę strony