Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieetatowi Pełnomocnicy ds. Ochrony Praw Człowieka z garnizonu doskonalą umiejętności z zakresu ochrony praw człowieka

Z inicjatywy Zespołu do Spraw Ochrony Praw Człowieka KWP w Olsztynie, we współpracy z Międzynarodową Organizacją do spraw Migracji (IOM), przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka odbyło się szkolenie „Prawa człowieka w służbie funkcjonariusza Policji", skierowane do nieetatowych pełnomocników do spraw człowieka z jednostek organizacyjnych Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego.

Co roku 10 grudnia obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, aby upamiętnić przyjęcie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z tej okazji zorganizowane zostało szkolenie, którego uczestnikami w poniedziałek (11.12.2023) byli nieetatowi pełnomocnicy do spraw ochrony praw człowieka z jednostek organizacyjnych Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego. Szkolenie rozpoczęła podinsp. Dorota Rak, Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ds. Ochrony Praw Człowieka wprowadzając uczestników w tematykę spotkania. Zaznaczyła, że data 10 grudnia podkreśla znaczenie ochrony praw człowieka na całym świecie i przypomina o konieczności promowania równości i godności dla wszystkich ludzi.

Z ramienia Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji szkolenie prowadziła doświadczona adwokatka Agnieszka Reczyńska. Przedstawicielka IOM podczas szkolenia omówiła prawa podstawowe, ich definicje, rodzaje i cele, skupiając się na przepisach międzynarodowych i krajowych regulacjach. Monitoring przestrzegania praw podstawowych oraz analiza wybranego orzecznictwa dotyczącego działań Policji z perspektywy praw człowieka były integralną częścią programu.

Niezwykle cenna była także dyskusja na temat zakazu tortur i nieludzkiego traktowania, włączając w to informacje dotyczące Protokołu Stambulskiego oraz najnowszego Raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. Zakończenie szkolenia to praktyczne case study, które pozwoliło uczestnikom zastosować zdobytą wiedzę w realistycznym kontekście.

Wartościowy wykład Agnieszki Reczyńskiej spotkał się z pozytywnym przyjęciem uczestników, którzy uznali go za niezwykle przydatny w kontekście ich codziennej służby.

Szkolenie „Prawa człowieka w służbie funkcjonariusza Policji" stanowiło istotny wkład w podnoszenie kompetencji funkcjonariuszy Policji w dziedzinie ochrony praw człowieka, będąc jednocześnie ważnym wydarzeniem z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

(dr/tm)

  • Uczestnicy szkolenia
    Uczestnicy szkolenia
  • Uczestnicy szkolenia
    Uczestnicy szkolenia
  • Uczestnicy szkolenia
    Uczestnicy szkolenia
Powrót na górę strony