Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukana kobieta straciła ponad 155 tys. zł. Policjanci ostrzegają i apelują o rozsądek!

Mieszkanka powiatu nowomiejskiego padła ofiarą oszustwa. Kobieta nawiązała znajomość przez Internet. Poznała w sieci „inżyniera pracującego na platformie wiertniczej we Włoszech”, któremu wpłaciła na konto ponad 155 tysięcy złotych. Policjanci ostrzegają i apelują o rozsądek! Oszustwo nigeryjskie - to przestępstwo popełniane za pośrednictwem mediów społecznościowych, polegające na nawiązaniu kontaktu i zmanipulowaniu ofiary. Po wzbudzeniu zaufania, sympatii lub uczucia, oszuści zazwyczaj pod legendą przekazania dużych środków finansowych, wartościowych przedmiotów, obietnicy spotkania, przyjaźni albo trwałego związku, wyłudzają od pokrzywdzonych pieniądze, często w znacznych kwotach. Po ich przekazaniu zrywają kontakt.

Podobnie było również w przypadku mieszkanki powiatu nowomiejskiego, która nawiązała relację przez komunikator internetowy z osobą, która podawała się za polskiego inżyniera pracującego na platformie wiertniczej we Włoszech. Kobieta korespondowała z tym mężczyzną od sierpnia prowadząc konwersację tylko drogą pisemną, ponieważ rozmowy telefoniczne miały być rzekomo zabronione przez prawo. Pod koniec września mężczyzna poprosił ją o pomoc finansową. Na platformie, na której miał rzekomo pracować doszło do awarii i potrzebował 5500 euro by sprowadzić z Kanady specjalną część zamienną. Nasza mieszkanka by pomóc mężczyźnie zapożyczyła się banku. Następnie okazało się, że owa część dotarła, ale wymagała opłacenia specjalnego cła w kwocie 20 tys. euro. Kobieta więc wzięła kolejną pożyczkę by pomóc swojemu internetowemu znajomemu. To jednak nie koniec. W kolejnych wiadomościach mężczyzna napisał, że musi założyć konto dolarowe, by móc dostawać wynagrodzenie za pracę w dolarach i potrzebna jest wplata na depozyt tego konta by móc je odblokować. Kobieta więc przelała mu kolejne 10 tys. euro. Mężczyzna ponownie poprosił o przelanie kolejnych pieniędzy, tym razem w kwocie 35 tys euro. Wówczas mieszkanka naszego powiatu zorientowała się, że została oszukana i z bliskiej znajomej stała się osobą pokrzywdzoną przestępstwem tracąc ponad 155 tys. zł. Całą sprawę zgłosiła Policji.  

Ostrzegamy przed oszustami. Zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym. Zwłaszcza jeśli poznana przez Internet osoba prosi nas o pieniądze. Oszuści działają według pewnych schematów. Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych. Unikają też wskazywania miejsc, z których pochodzą, ich konta na profilach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania. Poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia zdobywają zaufanie ofiary, a następnie proszą o pomoc finansową na zakup biletu lub na pokrycie opłat za przesłanie paczki. Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą.

(lm/rj)

Powrót na górę strony