Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nidzica: Wybuch w komendzie – ćwiczenia służb ratowniczych

Podłożenie ładunku wybuchowego i jego eksplozja. Z palącego się budynku ewakuują się pracownicy. Poszkodowane 22 osoby w tym dzieci, które odwiedziły komendę Policji w Nidzicy. Tak przebiegał scenariusz wspólnych ćwiczeń służb ratowniczych w Nidzicy.

Dźwięk syren po godzinie 11.00 słychać było w całym mieście. Tłumy osób zebrały się pod komendą Powiatową Policji w Nidzicy, po to aby obserwować działania ratowników według następujących założeń. Około 10.40 do Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy przychodzi mężczyzna z reklamówką, który pomocnikowi dyżurnego oświadcza, że przyszedł na przesłuchanie.  Mężczyzna zostaje wpuszczony do budynku. W tym samym czasie na terenie komendy przebywa kilkudziesięcioosobowa wycieczka młodzieży gimnazjum, która ma zapoznać się z pracą policjantów. Po około 10 minutach oficer dyżurny otrzymuje telefon, że w komendzie nastąpi detonacja podłożonego ładunku wybuchowego. Oficer dyżurny powiadamia kierownictwo jednostki o sytuacji. Komendant poleca policjantom z Nieetatowej Grupy Minersko-Pirotechnicznej sprawdzić jednostkę. Po upływie 10 minut na pierwszym piętrze budynku następuje eksplozja ładunku wybuchowego. Istnieje ryzyko zapłonu i wybuchu ładunków znajdujących się w magazynie amunicji i broni. Dół budynku oraz pierwsze piętro obejmuje ogień. W szatni w momencie wybuchu znajdowało się dwóch policjantów. Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji powiadamia Państwową Straż Pożarną oraz Zespół Opieki Zdrowotnej. Następuje ewakuacja pracowników budynku w trakcie której okazuje się, że w środku pozostaje część uczniów oraz policjantów. Sukcesywnie wpływają informacje na temat osób zaginionych.

Zadania dla policji w tych działaniach obejmowały doskonalenie obsługi i przyjęcia zgłoszenia o podłożeniu ładunku wybuchowego, wydzielenie obszaru zagrożonego oraz oznaczenie stref bezpiecznych, zabezpieczenie terenu akcji, wyznaczenie objazdów, ustalenie sprawcy podłożenia ładunku wybuchowego. Pomimo tego, że wszyscy wiedzieli, że to tylko ćwiczenia uczestnicy tego zdarzenia bardzo profesjonalnie podeszli do zrealizowania założeń zgodnych ze scenariuszem.
Ćwiczenia zorganizowały Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy, Komenda Powiatowa Policji w Nidzicy, Wydział Oświaty, Promocji Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Nidzicy. W ćwiczeniach uczestniczyli również Ochotnicze Straże Pożarne KSRG powiatu nidzickiego, Wydziału Oświaty, Promocji Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Nidzicy, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Nidzicy, PCK w Nidzicy, Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Straż Miejska w Nidzicy.

id

  • ćwiczenia - policjant kierujący ruchem
  • ćwiczenia - policjanci zabepieczający teren

Film ćwiczenia służb ratowniczych

Pobierz plik ćwiczenia służb ratowniczych (format mp4 - rozmiar 20.62 MB)

Powrót na górę strony