Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi
18 października w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe, jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec. W Komendzie Głównej Policji funkcjonuje specjalna infolinia i skrzynka e-mail, dzięki którym każdy, kto posiada informacje o przypadkach handlu ludźmi, może skontaktować się z policjantami. Pisząc na adres: handelludzmibsk@policja.gov.pl. lub dzwoniąc pod numer: +48 664 974 934, można zapobiec ludzkim tragediom. Taka wiadomość lub telefon może uratować komuś życie. Nie bądźmy obojętni.
Handel ludźmi to przestępstwo, które z biegiem lat staje się coraz większym zagrożeniem dla podstawowych praw wolności człowieka, ingerującym w cudze życie, nietykalność cielesną i prawo do decydowania o sobie samym. Obecnie za niepodważalny uznaje się fakt, iż ma ono charakter ponadpaństwowy, dotyczący większości państw na świecie. Stanowi wynik długotrwałych procesów globalizacji, integracji regionalnej i ponadnarodowej oraz otwarcia granic pomiędzy krajami Europy Zachodniej i tzw. bloku wschodniego. Nie sposób nie zauważyć, iż handel ludźmi rozpatrywać można jako współczesny przejaw niewolnictwa, wykorzystywania cudzej pracy i traktowania ludzi jako własności, nad którą ma się w pełni nieograniczoną władzę i możliwość decydowania.
Handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem: przemocy lub groźby bezprawnej, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności, udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej, albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą – w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek i narządów wbrew przepisom ustawy.
Na szczeblu Komendy Głównej Policji działania związane z zapobieganiem i zwalczaniem handlu ludźmi koordynuje umiejscowiony w Biurze Kryminalnym Wydział do walki z Handlem Ludźmi. Wydział ten odsługuje infolinię/telefon zaufania nr 664-974-934, gdzie można również w sposób anonimowy przekazać wszelkie informacje dotyczące procederu handlu ludźmi oraz uzyskać poradę lub wsparcie.
Z uwagi na międzynarodowy charakter przestępstwa handlu ludźmi Policja współpracuje z polskimi i zagranicznymi oficerami łącznikowymi, a także międzynarodowymi instytucjami policyjno-prokuratorskimi, tj. Interpolem, Europolem, Eurojustem (Europejska Jednostka Współpracy Sądowej), Frontexem (Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej). Uczestniczy ponadto w pracach „EMPACT-u” tj. europejskiej platformy przeciwko zagrożeniom przestępczością zorganizowaną, w tym handlu ludźmi, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele 24 krajów Unii Europejskiej oraz mi.in. Szwajcarii. W ramach tej platformy ustalane są główne cele i zadania w zakresie zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi w Europie.
W przeciwdziałaniu handlowi ludźmi istotną rolę odgrywa poszerzanie świadomości ludzi na temat tego procederu oraz współpraca i wymiana doświadczeń organów ścigania i instytucji współpracujących w tym zakresie.
Działania policjantów z Warmii i Mazur w związku z Europejskim Dniem Przeciwko Handlowi Ludźmi:
- KPP w Bartoszycach - Policjant rozmawiał z młodzieżą o procederze handlu ludźmi i skali tego zjawiska na świecie
- KMP w Elblągu - Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Policjanci prowadzili zajęcia w I LO w Elblągu
- KPP w Ełku - Policjanci z Ełku włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi
- KPP w Działdowie - Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi
- KPP w Iławie - Rozmawiała z młodzieżą o handlu ludźmi
- KPP w Mrągowo - Policjanci rozmawiają o procederze handlu ludźmi z poszukującymi pracy
- KPP w Nidzicy - Handel ludźmi tematem spotkań policjantów z uczniami szkół ponadpodstawowych
- KPP w Nowym Mieście Lubawskim - Z uczniami Zespołu Szkół w Bielicach o Handlu Ludźmi
- KMP w Olsztynie - Działania z okazji Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi
- KPP w Szczytnie - Handel ludźmi tematem spotkania zorganizowanego w Internacie przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie
- KPP w Węgorzewie - Z młodzieżą o handlu ludźmi - spotkanie z policjantkami
(KGP/tm)