Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie stosował się do wydanego nakazu/zakazu- usłyszał zarzut i stanął przed prokuratorem

Do policyjnego aresztu trafił 37-latek, który stosował przemoc psychiczną wobec swojej żony. Sprawca przemocy usłyszał zarzut psychicznego znęcania się nad osobą najbliższą i decyzją prokuratora został objęty policyjnym dozorem.

Policjanci z Posterunku Policji w Pieckach kilkukrotnie interweniowali wobec mężczyzny, który pod działaniem alkoholu wszczynał w domu awantury. Pokrzywdzona poinformowała funkcjonariuszy, że jej mąż podczas awantur wyzywa ją, kieruje w stosunku do niej groźby oraz zakłóca spoczynek nocny.  Zdecydowała się złożyć oficjalne zawiadomienie o przestępstwie. Rodzina została objęta nadzorem w ramach tzw. „Niebieskiej Karty”, a  dzielnicowy zastosował wobec 37-latka procedurę nakaz/zakaz w trakcie trwania której mężczyzna został odizolowany od rodziny. 37-latek zlekceważył zastosowaną wobec niego procedurę i nadal niepokoił żonę, dlatego policjanci podjęli decyzję o jego zatrzymaniu. Tym razem mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się nad osobą najbliższą i stanął przed prokuratorem, który zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, nakazu opuszczenia lokalu mieszkalnego oraz zakazał wszelkiego rodzaju kontaktu i zbliżania się do pokrzywdzonej. Jeżeli nadal nie będzie się stosował do zastosowanych wobec niego środków zapobiegawczych prokurator może wnioskować do sądu o zastosowanie najsurowszego środka w postaci tymczasowego aresztowania. 

Znęcanie się fizyczne i psychiczne nad osobą najbliższą to przestępstwo, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

STOP przemocy domowej!

W przypadku przemocy domowej szybka reakcja może wiele zmienić. Na terenie naszego kraju, obok Policji działa wiele instytucji, które pomagają osobom dotkniętym przemocą ze strony najbliższych. Powiadomić o swojej trudnej sytuacji można dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub do dyżurnego najbliższej jednostki Policji. Wsparcie i porady otrzymamy także od operatorów m. in. Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002. Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226), czy Linii Pomocy Pokrzywdzonym (tel. 222 309 900). Można również wysłać e-maila na adres: info@numersos.pl. W sytuacji, gdy potrzebna jest natychmiastowa reakcja i pomoc ze strony innych osób, można wykonać dyskretny gest, międzynarodowy znak „Pomóż mi”. Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń, a następnie złóż dłoń w pięść, chowając kciuk do środka. Osoby postronne widząc ten gest, powinny dyskretnie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 i poinformować, że ktoś w ten sposób poprosił o pomoc.

Jeśli doznajesz przemocy domowej lub znasz kogoś, kto doznaje takiej przemocy i chcesz mu pomóc, informacje znajdziesz pod linkiem: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/przeciwdzialanie-przemocy-domowej

(pk/kh)

Powrót na górę strony