Policyjne podsumowanie sezonu żeglugowego na Warmii i Mazurach
Od początku maja do końca września policyjni wodniacy, współpracując z innymi służbami, dbali o to, by na wodach Warmii i Mazur nie dochodziło do groźnych zdarzeń, a lekceważący przepisy sternicy, ponosili odpowiednie konsekwencje. Niestety nie zabrakło utonięć, ale ich liczba jest znacznie mniejsza niż rok wcześniej. Policjanci nie mieli pobłażania wobec nietrzeźwych sterników i osób, które swoim zachowaniem stwarzały zagrożenie dla innych. Brali też udział w akcjach ratunkowych, dzięki którym ocalone zostało mienie, zdrowie i życie osób potrzebujących pomocy.
Zdecydowanie mniej utonięć niż rok wcześniej – to najważniejsza informacja podsumowująca sezon wodny na Warmii i Mazurach. W 2023 roku w akwenach regionu w trakcie sezonu wodnego życie straciło 19 osób (38 rok wcześniej). Z czego do 10 utonięć doszło w wakacje (21 rok wcześniej).
W trakcie sezonu żeglugowego od początku maja do końca września policyjni wodniacy, wypływając czasami również z funkcjonariuszami innych służb, podjęli 1900 interwencji na wodach lub terenach przywodnych. W ich trakcie wykonali ponad 3300 badan trzeźwości i wyciągnęli konsekwencje wobec 25 sterników będących pod wpływem alkoholu oraz wobec 55 osób, które korzystały z jednostek pływających niebędących pojazdem mechanicznym (np.: kajaki, rowery wodne). Ponadto stwierdzili ponad 1700 wykroczeń, które w większości skończyły się pouczeniami, jednak niektóre były na tyle rażące, że policjanci zdecydowali o ukaraniu ich sprawców mandatami. Takich przypadków było 660, a w 49 interwencje zakończyły się sporządzeniem wniosku o ukaranie kierowanym do sądu.
Te interwencje dotyczyły m.in. 3 wypadków i 18 kolizji, do jakich doszło w ruchu wodnym. Policjanci uczestniczyli również w 13 akcjach ratunkowych, w trakcie których ratowali ludzkie mienie, zdrowie i życie.
Policyjni wodniacy kończą sezon i stopniowo ściągają z wody swoje łodzie, by przygotować je do równie intensywnej służby w przyszłym roku.
Więcej na temat przykładowych interwencji podjętych latem 2023 roku na akwenach Warmii i Mazur można przeczytać na naszych stronach:
- Policyjni wodniacy pomagają, chronią i dyscyplinują na wodach Warmii i Mazur
- Nietrzeźwy, bez uprawnień i wymaganych dokumentów wsiadł za stery skutera wodnego
- Akcja ratunkowa na Jeziorze Śniardwy
- Policjanci interweniowali wobec 7-latka na skuterze wodnym. Ojciec chciał go „tylko nauczyć”
- Bez pobłażania wobec nietrzeźwych na wodach
- Był pijany i wulgarny - okazał się poszukiwany. Sternik łodzi motorowej zatrzymany na jeziorze Tałty
Policyjni wodniacy z Warmii i Mazur. Dołącz do nas! Zostań policjantem!
Policyjna służba na wodach może się wydawać idealną okazją do spędzenia lata na pokładzie łodzi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność i wysiłek podejmowany przez policjantów po to, by inni mogli wspominać letni wypoczynek na akwenach i brzegach warmińsko-mazurskich jezior jako bezpieczny. W tym celu policyjni wodniacy prowadzą kontrole jednostek pływających i ich sterników, wyciągają konsekwencje wobec tych, którzy lekceważą przepisy i zasady bezpieczeństwa oraz pomagają bezpiecznie wrócić do portów tym, którzy z różnych powodów znaleźli się w tarapatach.
Służba na wodzie to okazja do połączenia pracy ze swoim hobby związanym z wodą. To także okazja dla policjantów do bezpłatnego uzyskania uprawnień, które pozwalają na zajęcie miejsca za sterami na przykład łodzi motorowej lub skutera wodnego. Przede wszystkim jest to jednak możliwość emocjonującej pracy na rzecz bezpieczeństwa, możliwość pomagania innym i ochrona ludzkiego zdrowia i życia. Dodatkową atrakcją, jest pełnienie służby w pięknym otoczeniu warmińsko-mazurskich akwenów. Osoby zainteresowane wstąpiniem do służby w Policji, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Sekcji Doboru KWP w Olsztynie
(tm)