Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zamiast zarobić na sprzedaży, stracił 6600 złotych – kliknął w podesłany link

Oszustwa na link potwierdzający płatność, to żadna nowość. Zarówno kupujący, jak i sprzedający na internetowych portalach sprzedażowych powinni zachować szczególną ostrożność. Każdą transakcję należy wykonywać wchodząc samodzielnie na stronę swojego banku, a nie za pomocą linków przesyłanych przez osoby obce. Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem w przesyłane linki odsyłające na fałszywe strony bankowości i podawaniem swoich danych logowania. To najszybsza droga do utraty swoich oszczędności.

Cyberprzestępcy wykorzystają każdą okazję, by w łatwy sposób zarobić i pozbawić innych oszczędności. Jedną z metod jest transakcja kupna/sprzedaży produktów za pomocą strony internetowej i podesłanie linku do realizacji płatności. Sprzedający wystawia produkt do sprzedaży w Internecie, zainteresowany kupnem informuje o zakupie, po czym udostępnia link sprzedającemu, za pomocą którego ten ma „odebrać” rzekomą wpłatę za produkt. W momencie kliknięcia w link sprzedający zostaje przekierowany na stronę bankową łudząco podobną do strony swojego banku. Po podaniu danych logowania i zatwierdzeniu transakcji okazuje się, że oszust przejmuje dostęp do jego konta i zamiast nasze konto wzbogacić się o nowe środki finansowe zostaje uszczuplone o znaczną kwotę pieniędzy. Sprzedający zamiast zarobić, traci swoje oszczędności.

W ten oto sposób ofiarą oszustwa padł 24-letni mieszkaniec powiatu działdowskiego, który wystawił w Internecie na sprzedaż tablet. Oszust podając się za osobę zainteresowaną zakupem sprzętu przesłał mu link, by ten sprawdził czy wpłynęła rzekoma zapłata za tablet. 24-latek klikając w link został przekierowany na stronę banku, podał swoje dane logowania i w ten sposób oszust przejął dostęp do konta mężczyzny dokonując pięciu wypłat na łączną kwotę 6600 złotych.

Policja apeluje o zachowanie szczególnych środków ostrożności, zwłaszcza w przypadku korzystania z usług bankowości internetowej i mobilnej. Pamiętajmy, oszuści są bezwzględni i zrobią wszystko, aby osiągnąć swój cel. Jeśli ktokolwiek wymaga podania danych karty płatniczej lub danych służących do logowania do bankowości, oznacza to najprawdopodobniej próbę oszustwa. Nigdy nie przekazuj i nie podawaj takich danych na stronie otrzymanej w linku przez e-mail/komunikator/sms.

Zanim dokonasz płatności:

- zwróć uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę,

- mniej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów,

- nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2,

- oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej/banku. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce najeżdżając myszką i sprawdzając poprawność podświetlonego adresu,

- zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane. Fałszywe strony często zawierają błędy językowe, nie są napisane poprawną polszczyzną,

- każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości e-mail, smsy i komunikatory, które zawierają link powinno wzbudzić naszą czujność.

Jeśli podejrzewamy, że zostaliśmy oszukani, niezwłocznie skontaktujmy się ze swoim bankiem i poinformujmy Policję.

(jn/kh)

Powrót na górę strony