Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci wciąż przestrzegają przed oszustami

Skala oszustw "pod legendą" jest ogromna. Dlatego policjanci apelują - Nie bądźmy łatwowierni! Zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, sprawdzajmy wiarygodność uzyskiwanych informacji, potwierdzajmy numery telefonów w przypadku osób powołujących się na różnego rodzaju instytucje, nie klikajmy w podejrzane linki. Pomysłowość przestępców jest ogromna, wykorzystują różne metody i socjotechniki, aby uzyskać swój cel.

Do oleckiej jednostki Policji zgłosił się 69-letni mężczyzna, który oświadczył, że telefonicznie skontaktowała się z nim osoba podająca się za pracownika banku. Dzwoniła z oficjalnego numeru konkretnego banku. Podczas rozmowy mieszkaniec Olecka uzyskał informację, że na jego numer telefonu została wysłana wiadomość tekstowa o treści „uwaga wykryliśmy podejrzane aktywności na pana koncie…” W związku z tym podający się za pracownika banku mężczyzna zalecił, że w tej sytuacji trzeba podjąć środki zaradcze i pozabezpieczać konta, także te w innych bankach. Następnie oszust podał nowy numer konta, który po zakończeniu procedury miał być własnością pokrzywdzonego. Zgodnie z podaną procedurą oszukany mężczyzna przelał swoje oszczędności na podane przez konsultanta konto. Ostatecznie mieszkaniec Olecka stracił ponad 24000 zł. Funkcjonariusze przyjęli od pokrzywdzonego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa na jego szkodę. Mundurowi będą teraz prowadzili czynności mające na celu wyjaśnienie sprawy oraz ustalenie i zatrzymanie sprawcy.

W ostatnim czasie do Komendy Powiatowej Policji w Olecku zgłosiły się dwie kolejne osoby, które również zostały oszukane. Jedna z nich straciła 6000 zł poprzez wprowadzenie w błąd co do faktycznej możliwości inwestycji na rynku kryptowalut przez osoby podające się za doradców finansowych. 

Kolejna pokrzywdzona chciała zainwestować w tzw. programie inwestycyjnym. Niestety również została oszukana na kwotę 16000 zł. Kobieta zainstalowała oprogramowanie oraz otrzymała instrukcję kolejnych kroków do wykonania. Po pewnej chwili zalogowała się na stronie swojego banku i potwierdziła przelewy, które zostały zlecone w dwóch transzach na kwotę 10000 zł i 6000 zł.

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę podczas wykonywania operacji finansowych. Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Nigdy pod żadnym pozorem nie instalujmy proponowanych nam przez nieznajomych programów na swoich urządzeniach. Nie otwierajmy również podesłanych nam linków. Zachowajmy zdrowy rozsądek, a wobec obcych bądźmy czujni.

(dr/kh)

Powrót na górę strony