Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni wodniacy pomagają, chronią i dyscyplinują na wodach Warmii i Mazur

Policyjna służba na wodach może się wydawać idealną okazją do spędzenia lata na pokładzie łodzi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność i wysiłek podejmowany przez policjantów po to, by inni mogli wspominać letni wypoczynek na akwenach i brzegach warmińsko-mazurskich jezior jako bezpieczny. W tym celu policyjni wodniacy prowadzą kontrole jednostek pływających i ich sterników, wyciągają konsekwencje wobec tych, którzy lekceważą przepisy i zasady bezpieczeństwa oraz pomagają bezpiecznie wrócić do portów tym, którzy z różnych powodów znaleźli się w tarapatach.

W tegorocznym sezonie wodnym policyjni wodniacy na Warmii i Mazurach od maja do końca lipca 2023 r. podjęli ponad 1250 interwencji na wodach i terenach przywodnych. Stwierdzili ponad 1000 różnego rodzaju wykroczeń. W prawie połowie przypadków te interwencje zakończyły się konsekwencjami dla kontrolowanych w postaci mandatów karnych lub sporządzenia wniosku o ukaranie kierowanego do sądu. Przeprowadzili ponad 2000 badań trzeźwości osób korzystających ze sprzętów pływających. W ich trakcie ujawnili 16 sterników pod wpływem alkoholu (9 odpowie za przestępstwo, a 7 za wykroczenie). Konsekwencje poniosło też 36 osób, które po alkoholu korzystały z jednostek pływających niebędących pojazdem mechanicznym, a więc na przykład rowerów wodnych lub kajaków. Policjanci wyjaśniali również okoliczności 1 wypadku i 14 kolizji, do których doszło na wodach. Uczestniczyli też w 8 akcja ratunkowych, ratując inne osoby przed utonięciem lub jednostki pływające przed zatonięciem. Przeprowadzili też ponad 4000 kontroli kąpielisk strzeżonych i niestrzeżonych.

Ponadto policyjni wodniacy wykorzystują trwający sezon wodny również do tego, by sie szkolić, utrwalać posiadane umiejętności i zdobywać nowe. Jedno z takich szkoleń odbyło się w sierpniu na jez. Dadaj w powiecie olsztyńskim. Służba na wodzie to okazja do połączenia pracy ze swoim hobby związanym z wodą. To także okazja dla policjantów do bezpłatnego uzyskania uprawnień, które pozwalają na zajęcie miejsca za sterami na przykład łodzi motorowej lub skutera wodnego. Przede wszystkim jest to jednak możliwość emocjonującej pracy na rzecz bezpieczeństwa, możliwość pomagania innym i ochrona ludzkiego zdrowia i życia. Dodatkową atrakcją, jest pełnienie służby w pięknym otoczeniu warmińsko-mazurskich akwenów. Osoby zainteresowane wstąpiniem do służby w Policji, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Sekcji Doboru KWP w Olsztynie.

Film Film ze szkolenia policyjnych wodniaków

Opis filmu: Film ze szkolenia policyjnych wodniaków. Na filmie zarejestrowano policyjne łodzie pływające po jeziorze

Pobierz plik Film ze szkolenia policyjnych wodniaków (format mp4 - rozmiar 25.67 MB)

Na powyższym nagraniu widoczni są policjanci płynący łódkami po jeziorze. Naganie zawiera ujęcia z pokładu łodzi jak i z drona unoszacego się nad łodziami.

Sierpień przyniósł nagłe zmiany pogody i wahania temperatur, co również przyczyniło się do jeszcze intensywniejszej służby na wodach. Niestety wciąż nie brakuje osób, które zbyt beztrosko podchodzą do wypoczynku na wodzie. Pokazały to m.in. interwencje podejmowane przez policjantów podczas sierpniowego długiego weekendu.

Tylko w powiecie giżyckim w trakcie pięciu dni (11-15.08.2023) giżyccy wodniacy przeprowadzili ponad 100 kontroli stanu trzeźwości sterników. Tym razem wśród badanych nie było osoby nietrzeźwej. Nie każdy z odpoczywających na wodzie stosował się jednak do obowiązujących przepisów. Policjanci nałożyli 16 mandatów karnych m.in. za brak uprawnień do sterowania jednostką pływającą, za niestosowanie się do znaków i wytwarzanie fal w miejscu objętym zakazem, przy plażach i kanałach, a także były przypadki, gdzie sternicy nie zadbali o tak ważne wyposażenia jak kamizelki ratunkowe. Z uwagi na remont kanału Łuczańskiego występowały utrudnienia w ruchu wodnym. Tworzący się zator na kanale Niegocińskim również wymagał wsparcia i pomocy ze strony policyjnych wodniaków.

W niedzielę (13.08.2023 r.) oficer dyżurny olsztyńskiej komendy otrzymał informację o zdarzeniu, do którego doszło na Jeziorze Dadaj od strony m. Wilimy (gm. Biskupiec) z udziałem dwóch skuterów wodnych, za sterami których siedzieli 57- i 43-latek. Mężczyźni tego dnia mieli wspólnie pływać po jeziorze skuterami. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby. Ze wstępnych ustaleń policyjnych wodniaków wynika, że prawdopodobną przyczyną zdarzenia miało być niezachowanie należytej ostrożności przez mężczyzn pływających skuterami po jeziorze. Mężczyźni mieli wymagane uprawnienia do zasiadania za sterami skutera wodnego oraz wyposażeni byli w kamizelki ratunkowe. W wyniku zdarzenia jedna osoba trafiła do szpitala. Trwa wyjaśnianie przyczyn i okoliczności zdarzenia.

W trakcie długiego weekendu policyjni wodniacy z Komendy Powiatowej Policji w Piszu nie mieli pobłażania wobec sterników, którzy swoim zachowaniem narażali innych lub sterowali jednostkami bez wymaganych uprawnień. Mandatami w wyokości 500 zł zostało ukaranych 6 sterników pływających bez uprawnień. Postępowanie mandatowe zostało też zastosowane wobec 11 sterników, którzy łamali zakaz wytrwarzania fal.

W piątek (11.08.2023r.) w godzinach popołudniowych mrągowscy wodniacy na Jeziorze Tałty zauważyli jednostkę pływającą, której załoga najwyraźniej miała jakiś kłopot. W związku z tym, że dryfująca łódź znajdowała się na szlaku żeglugowym podpłynęli zorientować się co się stało. Okazało się, że w związku z awarią silnika nie mogli dopłynąć do brzegu. W myśl hasła „Pomagamy i Chronimy” policjanci odholowali łódź, dzięki czemu załoga bezpiecznie dotarła na ląd. Z kolei we wtorek (15.08.2023r.) policyjni wodniacy patrolowali podległe akweny, gdy dostali zgłoszenie, że na Jeziorze Mikołajskim pływa mężczyzna na skuterze wytwarzając falę w miejscu zakazu. Funkcjonariusze udali się we wskazane miejsce, gdzie zastali opisanego mężczyznę. 39-latek tłumaczył się, że nie wiedział, że pływał w miejscu obowiązującego zakazu wytwarzania fali. Za niestosowanie się do znaków żeglugowych został ukarany mandatem w wysokości 300zł. Policjanci sprawdzili dane mężczyzny w policyjnych systemach informacyjnych, w wyniku czego wyszło na jaw, że w ogóle nie powinien prowadzić tej jednostki pływającej, ponieważ posiada wydany przez sąd zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. W związku z powyższym policjanci sporządzili stosowną dokumentację, która zostanie przekazana do sądu. Za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Na temat innych sierpniowych interwencji policyjnych wodniaków na Warmii i Mazurach pisaliśmy też na naszej stronie https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/108992,Policyjni-wodniacy-pomagaja-i-chronia-w-kazda-pogode.html

(tm)

Powrót na górę strony