Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mniej wypadków i mniej ofiar śmiertelnych na Warmii i Mazurach

Policjanci drogówki każdego dnia wyjeżdżając na służbę mają do zrealizowania zadania, które realnie przyczyniają się do poprawy poziomu bezpieczeństwa na drogach. To właśnie po to są kontrole drogowe, pomiary prędkości, sprawdzanie stanu trzeźwości kierowców i stanu technicznego aut oraz różne działania prewencyjne. W ostatnich latach co roku odnotowujemy systematyczny spadek liczby wypadków drogowych na Warmii i Mazurach. Nie inaczej jest i w tym roku, w którym od stycznia do końca lipca, w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowaliśmy prawie 10% spadek liczby wypadków drogowych w regionie.

Zmiany przepisów ruchu drogowego, zaostrzenie kar dla piratów drogowych, polepszająca się infrastruktura drogowa, coraz liczniejsze i sprawniejsze systemy bezpieczeństwa montowane w samochodach oraz wyciąganie konsekwencji wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego – to wszystko przekłada się poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach.

Dzięki temu wszystkiemu możemy obserwować systematyczny spadek liczby wypadków drogowych na Warmii i Mazurach.

W 2023 roku na drogach Warmii i Mazur od początku stycznia do końca lipca odnotowaliśmy 429 wypadków drogowych, a więc o 9,7% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (475).

W tych zdarzeniach zginęło 41 osób, a więc 22,6% mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku (53).  

Jednak liczba tych zdarzeń nie malałaby tak szybko, gdyby nie ciężka praca policjantów komórek ruchu drogowego, którzy każdego dnia wyjeżdżają do służby, by pomagać i chronić uczestników ruchu drogowego. To dzięki zaangażowaniu policjantów wyciągane są konsekwencje wobec piratów drogowych, a nietrzeźwi kierujący są eliminowani z dróg. W trakcie prowadzonych od stycznia do końca lipca kontroli drogowych, policjanci ujawnili 1909 kierowców będących pod wpływem alkoholu (2290 w analogicznym okresie 2022 roku). To policjanci dyscyplinują pieszych i pozostałych niechronionych uczestników ruchu drogowego, na różnego rodzaju jednośladach. To w końcu też policjanci spotykają się z mieszkańcami przy różnych okazjach, by przypominać im o obowiązujących przepisać i zasadach ruchu drogowego. Nie bez znaczenia w tym wszystkim jest współpraca z mieszkańcami, którzy informują funkcjonariuszy o różnych zagrożeniach na przykład za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub skrzynki Stop Agresji Drogowej.

Jak pokazują przykłady tylko z ostatnich dni, tej pracy wciąż niestety jest bardzo dużo.

Działdowo

We wtorek (08.08.2023 r.) około godziny 6:00 na terenie Działdowa na jednym z rond doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów. Kierujący pojazdem VW Golf nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującej pojazdem marki KIA. Podczas wyjaśniania okoliczności zdarzenia policjanci prewencji ujawnili, że sprawca kolizji nie posiada uprawnień do kierowania, a w chwili zdarzenia znajdował się w stanie nietrzeźwości. W jego organizmie krążyło przeszło 1,5 promila alkoholu. 30-latka zatrzymano do wytrzeźwienia i wyjaśnienia. Mężczyźnie grozi kara grzywny, pozbawienia wolności i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

W tym samym dniu w miejscowości Żabiny w gminie Rybno patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 29-latka, który kierował hulajnogą. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało, że był on nietrzeźwy. Miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie.  Za popełnione wykroczenie policjanci nałożyli na niego mandat karny w wysokości 2500 złotych.

Giżycko

Do groźnego zdarzenia drogowego doszło w środę (09.08.2023 r.) kilka minut po godzinie 5:00 przed miejscowością Wejdyki gm. Ryn. Z relacji świadka wynika, że kierowca busa jechał w kierunku Mrągowa, na prostym odcinku drogi zjechał do przydrożnego rowu i uderzył w drzewo. Na miejsce pojechali policjanci, ratownicy i strażacy. W trakcie czynności wstępnie ustalono, że 37–letni kierowca jechał prawdopodobnie bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, w trakcie wyciągania go z pojazdu leżał nieprzytomny po stronie pasażera. Trafił do szpitala w Mrągowie, w wyniku zdarzenia doznał złamania nóg. Kierowca był trzeźwy.

  • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie giżyckim. Rozbity samochód przy drzewie
    Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie giżyckim

Iława

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa - to hasło, które powinni znać wszyscy, nie tylko uczestnicy ruchu drogowego. Dzięki informacji od świadka policjanci we wtorek (08.08.2023 r.) kilka minut po godzinie 19:00 zatrzymali nietrzeźwego kierującego. Zgłaszający oświadczył, że do jedną z dróg w gminie Susz jedzie oplem prawdopodobnie nietrzeźwy kierujący. Funkcjonariusze po uzyskaniu informacji natychmiast pojechali we wskazanym kierunku. Policjanci potwierdzili zgłoszenie po zatrzymaniu kierującego oplem. W trakcie czynności okazało się, że 34–latek kierował samochodem mając 0,8 promila alkoholu w organizmie. Jak ustalili funkcjonariusze to nie było jego jedyne przewinienie. Mieszkaniec Susza nie powinien w ogóle jechać samochodem, gdyż nie posiadał do tego uprawnień a samochód nie miał aktualnych badań technicznych. 34–latek w najbliższym czasie będzie tłumaczył się przed sądem ze swojego zachowania. Natomiast w Jędrychowie policjanci zatrzymali podczas pomiaru prędkości kierującą audi. 40–latka w terenie zabudowanym jechała samochodem z prędkością 101 km/h. Mieszkanka powiatu goleniowskiego straciła prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące, musi zapłacić mandat w wysokości 1500 zł, a jej konto powiększyło się o 13 pkt karnych.

Kętrzyn

Do groźnego zdarzenia doszło we wtorek (08.08.2023r.) około godz. 18:45. Oficer dyżurny kętrzyńskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w rejonie miejscowości Markławka w gm. Barciany. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 57-letni kierowca skody przewożący pasażera nie zachował wymaganej ostrożności i odległości od poprzedzającego pojazdu i uderzył w busa rejsowego przewożącego 10 pasażerów. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości obu kierujących potwierdziło że byli trzeźwi. Na szczęście nikt nie odniósł żadnych obrażeń.

Mrągowo

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w poniedziałek (07.08.2023r.) po godz. 12:00 w miejscowości Zalec. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia oraz relacji świadków wynika, że 40-letni mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego kierujący pojazdem ciężarowym volvo z naczepą, przewożący baloty ze słomą, zjechał z drogi krajowej nr 59 na drogę gruntową. Następnie kierujący zatrzymał się i zaczął cofać. W tym czasie z drogi krajowej na drogę gruntową zjechał motorower, którego kierującym był 81-letni mieszkaniec powiatu mrągowskiego. Kierujący pojazdem ciężarowym cofając uderzył w motorowerzystę, w wyniku czego motorowerzysta się przewrócił. Na miejsce zostały skierowane służby ratunkowe, gdzie ratownicy medyczni podjęli reanimację mężczyzny, jednak nie udało się uratować jego życia. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 81-latek posiadał czynny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego tragicznego wypadku.

  • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie mrągowskim. Samochody na drodze
    Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie mrągowskim

W wyniku innej interwencji przed sądem staną 40- i 64-latek. Mężczyźni mimo tego, że wcześniej spożywali alkohol, zdecydowali się wsiąść za kierownicę pojazdów. Pierwszego z mężczyzn mrągowscy policjanci referatu patrolowo-interwencyjnego zatrzymali w poniedziałek (07.08.2023r.) po godz. 9:00 na ul. Lubelskiej. 64-letni mieszkaniec powiatu mrągowskiego kierował volkswagenem. Podczas kontroli funkcjonariusze wyczuli od mężczyzny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał ponad promil alkoholu w organizmie. Drugi z mężczyzn wpadł w ręce policjantów we wtorek (08.08.2023r.) po godzinie 5 nad ranem. 40-letniego kierowcę osobowego opla funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej na ul. Giżyckiej w Mrągowie. Podczas badania okazało się, że mężczyzna kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało, że miał nad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze uniemożliwili obu mężczyznom dalszą jazdę, pojazdy zostały przekazany osobom wskazanym, a nieodpowiedzialnym kierowcom zatrzymali prawo jazdy. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 10 lat.

Nidzica

We wtorek (08.08.2023 r.) około godz. 21:00 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał informację, z której wynikało, że znany zgłaszającemu osobiście nietrzeźwy mężczyzna jeździ mercedesem po jednej z miejscowości w gm. Nidzica. Interweniujący patrol Policji ustalił, że 55-latek kierował wskazanym samochodem będąc pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie 1,7 promila. Ponadto, ze sprawdzenia w policyjnych bazach danych wynikało, że mieszkaniec gminy Nidzica wsiadając za kierownicę zignorował orzeczony prawomocny wyrok Sądu Rejonowego w Nidzicy dotyczący zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a pojazd którym kierował jest niedopuszczony do ruchu. Lecz to nie jedyna nieprawidłowość, którą ujawnili funkcjonariusze podczas wykonywania czynności. Jak się okazało, zamocowane do mercedesa tablice rejestracyjne przynależą do samochodu marki Skoda. Mężczyzna został zatrzymany, doprowadzony do KPP w Nidzicy i noc spędził w policyjnej celi. Niebawem odpowie przed sądem za popełnione przestępstwa i wykroczenia. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nowe Miasto Lubawskie

Motorowery w ostatnim czasie cieszą się dużym powodzeniem, szczególnie wśród młodych użytkowników dróg. Dzięki niewielkim gabarytom, znacznie szybciej, można nim dojechać w określone miejsce. Niestety ich użytkownicy nie zawsze przestrzegają obowiązujących przepisów. We wtorek (08.08.23r.) około godz. 15:30 na ul. Sienkiewicza w Kurzętniku policjanci ogniwa ruchu drogowego zauważyli motorowerzystę, który znacznie przekroczył prędkość. Urządzenie pomiarowe wykazało, że kierujący jednośladem 16-latek jechał z prędkością 85 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h. Młody kierujący został więc zatrzymany do kontroli drogowej. Okazało się, że to nie jedyne jego przewinienie. Motorower marki Rieju, którym jechał nastolatek posiadał niesprawny układ wydechowy, niesprawne oświetlenie oraz nie miał ogranicznika prędkości. Z uwagi na te nieprawidłowości policjanci zatrzymali kierującemu dowód rejestracyjny od pojazdu i zakazali dalszej jazdy. Informacja o tym zdarzeniu trafi także do sądu. Jakby tego było mało, ten sam kierujący tydzień temu (02.08.23r.) na ulicy Wojska Polskiego w Nowym Mieście Lubawskim spowodował kolizję drogową nie zachowując bezpiecznego odstępu od poprzedzającego go pojazdu i najechał na tył toyoty.

Szczytno

W poniedziałek (07.08.2023 r.) w szczycieńskiej komendzie 35-letni mężczyzna usłyszał kilka zarzutów. Dwa z nich kwalifikowane były jako popełnienie czynów zabronionych, które są wykroczeniem, natomiast jedno z jego przewinień to przestępstwo. W każdym z tych przypadków będzie tłumaczył się przed sądem. A zaczęło się w niedzielę (06.08.2023 r.), kiedy to dyżurny szczycieńskiej jednostki Policji został powiadomiony przez pewną kobietę, że była ona świadkiem niewłaściwej jazdy mężczyzny i podejrzewała, że pojazdem może kierować nietrzeźwa osoba. Dodatkowo kobieta była świadkiem jak ten sam kierujący dokonał uszkodzenia jednego z przydrożnych znaków drogowych. Kobieta oczekiwała na miejscu na przyjazd patrolu, który potwierdził zgłoszone zdarzenie i intuicję kobiety. Policjanci ustalili, że 35-latek kierował w stanie nietrzeźwości pojazdem marki Mercedes. Po wykonanym badaniu wyszło na jaw, że miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. W trakcie weryfikacji danych mężczyzny i pojazdu okazało się, że kierujący nie jest kierującym w świetle prawa, gdyż takowych uprawnień nigdy nie posiadał, a pojazd, którym się poruszał nie posiadał obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej. Mężczyzna został zatrzymany i noc spędził w policyjnej celi, aby po wytrzeźwieniu usłyszeć zarzuty za popełnione czyny. Przyznał się, a za swoje nieodpowiedzialne zachowanie będzie tłumaczył się przed sądem.

Kolejny z zatrzymanych mężczyzn miał blisko promil alkoholu w organizmie. 40-letni mieszkaniec Gminy Szczytno został ujawniony podczas kontroli drogowej w nocy (07/08.08.2023 r.) w Szczytnie. Mężczyzna pomimo stanu upojenia alkoholowego poruszał się pojazdem marki Volkswagen. Po wykonanych czynnościach mężczyzna został przekazany osobie wskazanej, a jego sprawa zostanie przekazana do sądu.

Chcesz mieć realny wpływ na poziom bezpieczeństwa w swojej okolicy?

Dołącz do nas!

Zostań policjantem!

Służba w Policji to nie tylko praca oferująca stabilność finansową, stałość zatrudnienia i możliwość awansu. To możliwość niesienia pomocy ludziom - ratowania ich życia i zdrowia. To służba za kierownicą radiowozu, na motorze, w łodzi na wodzie, współpraca ze zwierzętami, praca „pod przykrywką”, rozwiązywanie niewyjaśnionych spraw, szukanie śladów w laboratorium, ciągłe staranie się o to, by być jeden krok przed przestępcami. To także współpraca z lokalną społecznością, troska o bezpieczeństwo dzieci i seniorów, bycie wsparciem dla osób, które tego potrzebują. To służba, która każdego dnia może przynosić inne zadania i przynosi satysfakcję z ich zrealizowania. Osoby zainteresowane wstąpieniem do służby w policyjnym mundurze, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i kontaktu z Sekcją Doboru KWP w Olsztynie.

(tm)

Powrót na górę strony