Kolejne osoby wpadły w sidła oszustów
Zakupy i sprzedaż online, inwestycje i bankowość internetowa to ściśle ze sobą powiązane systemy. Nowe technologie i innowacje znacząco zmieniły rzeczywistość, w której funkcjonujemy. Przez Internet załatwiamy wiele spraw urzędowych, robimy opłaty, zakupy, inwestujemy na giełdzie. Możliwości działań w sieci są praktycznie nieograniczone. Bezpieczne funkcjonowanie w wirtualnej przestrzeni, podobnie jak w świecie realnym wymaga przestrzegania określonych zasad. Aby nie wpaść w zastawione przez nich sidła trzeba znać metody ich działania i być bardzo ostrożnym i nieufnym. Kolejne ofiary przestępców działających w wirtualnym świecie zgłosiły się na Policję. Jeden z mężczyzn stracił ponad 55 tysięcy złotych.
W miniony weekend (4-6.08.2023 r.), policjanci przyjęli dwa zawiadomienia o przestępstwach oszustwa internetowego. 20 – latek chciał sprzedać buty na popularnym portalu aukcyjnym.
Chwilę po wystawieniu towaru dostał SMS z linkiem, a następnie telefon od rzekomej pracownicy portalu z prośbą o wpłatę służącej weryfikacji jego danych. Kobieta zasugerowała płatność poprzez podanie kodu BLIK. Mężczyzna podał kod, a następnie potwierdził płatność i w ten sposób stracił 1700 zł, które oszust wypłacił w bankomacie.
62 – latek z powiatu bartoszyckiego stracił ponad 55 tysięcy złotych. Mężczyzna zachęcony reklamą o zyskach z inwestycji w obszarze gazownictwa kliknął w ofertę zostawiając dane do kontaktu.
Na jego zgłoszenie odpowiedział rzekomy makler, który miał pomóc w wypracowaniu dużych zysków. Polecił zainstalowanie aplikacji zdalnego dostępu zarówno na telefonie jak i komputerze mężczyzny. Makler wykazał, że pierwsza wpłata niespełna 1000 zł wypracowała kilkunastodolarowy zysk i zachęcał do kolejnych inwestycji. 62 – latek nie był jednak zainteresowany współpracą
i poprosił o wypłatę środków. Oszust pod pretekstem wpłat na konto poprosił o podawanie kodów weryfikacyjnych i w ten sposób nie wpłacił, a wypłacił z konta 62 – latka ponad 55 tysięcy złotych.
Apelujemy!!!
Nie instaluj na swoich urządzeniach nieznanych aplikacji, nie wchodź w przysłane przez nieznane osoby linki. Nie podawaj nikomu haseł do bankowości internetowej. Nie ulegaj presji czasu podejmując finansowe decyzje i nie wierz we wszystko, co usłyszysz w słuchawce telefonu.
(mk/kh)