Bez pobłażania wobec nietrzeźwych na wodach
Nietrzeźwy sternik na wodzie stanowi podobne zagrożenie do tego, jakie powoduje pijany kierowca na drodze. Dlatego policjanci nie mają pobłażania wobec osób, które wbrew przepisom i zdrowemu rozsądkowi, korzystają z różnych jednostek pływających, będąc pod wpływem alkoholu. Przekonali się o tym dwaj sternicy skuterów wodnych, wobec których interweniowali policjanci w powiatach ełckim, giżyckim i piskim.
Rozpoczęły się wakacje. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego, a nad bezpieczeństwem na wodach czuwają policyjni wodniacy. Jednym z ich zadań jest kontrola stanu trzeźwości osób pływających rożnego rodzaju jednostkami. Niestety nie wszyscy są odpowiedzialni.
Ełk
Na przykład podczas niedzielnego (25.06.2023 r.) patrolu na Jeziorze Ełckim policjanci skontrolowali stan trzeźwości 30-latka, który pływał rowerem wodnym. Okazało się, że mężczyzna wypłynął na jezioro mając prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. To była kosztowna decyzja. Mieszkaniec Morąga został ukarany mandatem – 500 złotych. Policjanci zakazali mu dalszego pływania rowerem i przekazali ten sprzęt do wypożyczalni.
Giżycko
W niedzielę (25.06.2023 r.) kilka minut po godz. 15:00 policyjni wodniacy z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku zauważyli, że po jeziorze Bocznym pływa osoba skuterem wodnym, która narusza przepisy dotyczące znaków żeglugowych, wytwarzając duże fale. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do zatrzymania i kontroli mężczyzny pływającego skuterem. Jak się okazało 48–letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego oprócz łamania przepisów żeglugowych, był również w stanie nietrzeźwości. Miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi mężczyźnie kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata wszelkich uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.
Pisz
W pierwszy wakacyjny weekend policyjni wodniacy pływający po jeziorach powiatu piskiego zatrzymali sternika, będącego pod działaniem alkoholu. Było to w sobotę (24.06.2023) po godz. 16:00 na jeziorze Nidzkim. Skuterem wodnym pływał 34-letni mieszkaniec Warszawy, którego badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w jego organizmie. Poniesie teraz tego konsekwencje za popełnienie wykroczenia.
Pamiętajmy !!!
Szlak wodny jest jak droga. Pływanie łodzią motorową po użyciu alkoholu, czyli na poziomie od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie jest wykroczeniem. Jeśli stężenie wynosi powyżej 0,5 promila jest to przestępstwo. W przypadku „wydmuchania” podczas kontroli 0,5 promila pływając żaglówką bez silnika, kajakiem, czy rowerem wodnym grozi za to kara grzywny.
Wypoczywasz na wodzie? Pływasz łodzią? Bądź trzeźwy!
W 2022 roku policyjni wodniacy na Warmii i Mazurach przeprowadzili ponad 3300 badań trzeźwości. Zatrzymali i wyciągnęli konsekwencje wobec 16 sterników pod wpływem alkoholu oraz wobec 93 osób, które nietrzeźwe korzystały z jednostek pływających niebędących pojazdami mechanicznymi.
(ich/asz/tm)