Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przygotowani do majówki i służby na wodach

Jak co roku, gdy jedni przygotowują się do realizacji majówkowych planów na długi weekend, drudzy, a wśród nich przede wszystkim policjanci, planują jak zadbać o bezpieczeństwo tych pierwszych. Na drogi wyjedzie więcej patroli i będzie więcej kontroli. Pierwsze służby w tym roku będą pełnione też na wodach, w związku z początkiem sezonu żeglarskiego i osób, które majówkę postanowią spędzić nad jeziorami. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa! Zadbajmy o nie razem!

Majówka na drogach

Po zimnych i mokrych miesiącach wszyscy z utęsknieniem wypatrują słońca i szansy na relaks w jego promieniach już podczas pierwszego majowego weekendu. W tym roku majówka przypada wyjątkowo atrakcyjnie, ponieważ zacznie się już 28 kwietnia i potrwa do 3 maja włącznie.

W tym czasie policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu na głównych trasach w regionie oraz na drogach dojazdowych do miejscowości wypoczynkowych. Dlatego też w tych miejscach pojawi się więcej patroli, które będą dbać o porządek w ruchu drogowym i wyciągać konsekwencje wobec tych uczestników ruchu drogowego, którzy zlekceważą przepisy i swoim zachowaniem sprowadzą zagrożenie dla siebie i innych.

Policjanci komórek ruchu drogowego jak co roku będą pełnić służbę wykorzystując do tego m.in. radiowozy, motocykle i drony oraz wideorejestratory i ręczne mierniki prędkości. Dlatego tak jak policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu aut, tak kierowcy mogą spodziewać się zwiększonej aktywności policjantów, szczególnie w miejscach, gdzie najczęściej łamane są przepisy i dochodzi do zdarzeń drogowych. Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierowców, kontrolować prędkość, do jakiej rozpędzają auta, to jak przewożą pasażerów (szczególnie tych najmłodszych) i czy robią to dopuszczonymi do ruchu samochodami. Kontroli mogą spodziewać się też użytkownicy motocykli, dla których również sezon właśnie się rozpoczyna.

Planując podróż zadbajmy o to, by nasze pojazdy były sprawne i sprawdzone, a za kierownicami auta siadali kierowcy przygotowani do jazdy, posiadający uprawnienia, wypoczęci i bezwzględnie trzeźwi. Pamiętajmy o bezpieczeństwie najmłodszych podróżujących i nie zostawiajmy wszystkiego na ostatnią chwilę.

Podczas majówki w 2022 roku w trakcie prowadzonych działań (29.04.-03.05.2022) policjanci na Warmii i Mazurach odnotowali 13 wypadków drogowych, w których nikt nie zginął, ale 14 osób zostało rannych. Ponadto policjanci byli wzywani do około 200 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 76 nietrzeźwych kierujących.

Majówka początkiem służby na wodach

Pierwszy weekend maja to zwyczajowo również początek sezonu wodnego. Na akwenach Warmii i Mazur pojawią się żagle i wielbiciele wodnej rekreacji, dlatego nie może też zabraknąć przedstawicieli służb, które w razie potrzeby niosą pomoc. Wśród nich są policyjni wodniacy. W 2023 roku na wodach w regionie służbę pełnić będzie prawie 70 specjalistycznie przeszkolonych policjantów, którzy do dyspozycji mają 33 łodzie i sprzęt ratunkowy. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy wodniacy do dyspozycji będą mieli policyjny skuter wodny, który dzięki wsparciu finansowemu ze strony lokalnego samorządu, został kupiony na potrzeby Komendy Powiatowej Policji w Giżycku.

Każdy korzystający ze sprzętu wodnego może spodziewać się policyjnych kontroli, w czasie których funkcjonariusze sprawdzają uprawnienia do sterowania jednostkami pływającymi (jeśli są wymagane) oraz stan trzeźwości sterników i użytkowników innych sprzętów pływających. Podczas wodnych patroli przeszkoleni funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo nie tylko żeglarzy, ale także tych, którzy zdecydują spędzić wolne chwilę nad brzegiem. Policyjne patrole swoim nadzorem obejmą okolice kąpielisk oraz publiczne miejsca wypoczynku nad jeziorami.

Wybierając się na plażę, pamiętajmy, aby zadbać również o nasze mienie, które często pozostawiamy bez nadzoru. „Okazja czyni złodzieja” – dlatego bądźmy czujni i nie dajmy się okraść. Przestrzegając tych podstawowych zasad sprawimy, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny i udany.

W ubiegłorocznym sezonie letnim – od maja do września 2022 roku – policyjni wodniacy na Warmii i Mazurach przeprowadzili ponad 1900 interwencji na wodach i terenach przywodnych. Ujawnili w ich trakcie ponad 100 osób, które bezmyślnie korzystały z różnych sprzętów pływających, będąc w tym czasie pod wpływem alkoholu. W trakcie podejmowanych akcji ratunkowych uratowali życie 9 tonącym osobom. W tym okresie 38 osób niestety straciło życie w wodach regionu w wyniku utonięcia.

Komenda Powiatowa Policji w Braniewie

W Nowej Pasłęce policjanci zwodowali łódź, dzięki której będą patrolować wody Zalewu Wiślanego oraz rzeki Pasłęki w nadchodzącym sezonie. R-1 Parker 800 Pilothouse to jedna z najnowocześniejszych policyjnych łodzi na Warmii i Mazurach. Służy do patrolowania akwenów, prowadzenia akcji ratunkowych - zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych - oraz wszelkich akcji w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia osób. Jest ona dostosowana do tego, aby pełnić służbę na wodach morskich. Więcej na ten temat na stronie https://braniewo.policja.gov.pl/bra/aktualnosci/105208,Policyjna-lodz-zwodowana-Wodniacy-gotowi-do-sezonu.html

 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Braniewie
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Braniewie
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Braniewie
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Braniewie
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Braniewie
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Braniewie

Komenda Miejska Policji w Elblągu

W elbląskiej komendzie jest obecnie 5 policjantów przeszkolonych do służby na wodzie. Policyjne łodzie wyposażone są w sprzęt ratunkowy pozwalający podjąć z wody osobę tonącą lub potrzebującą pomocy. Przez cały czas patrol utrzymuje łączność z dyżurnym jednostki oraz operatorem miejskiego monitoringu (Bulwar Zygmunta Augusta). Funkcjonariusze do dyspozycji mają łódź służbową Parker 800. Posiada ona 2 silniki o mocy po 150 koni mechanicznych, na łodzi może przebywać 8 osób, jest przystosowana do służby na wodach morskich, a maksymalna prędkość jaką może osiągnąć to 80 km/h ) Jej zakup został sfinansowany przez: Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego w kwocie 200,000 zł oraz ze środków pochodzących z Modernizacji Policji w kwocie 242,322,80 zł. Druga łódź służbowa Parker posiada 200-konny silnik i może zabrać na pokład 4 osoby.Trzecia łódż to Harpun z silnikiem o mocy 90 KM. Policjanci z patrolu wodnego pełnią służby, między innymi z funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej.  Te działania prowadzą często do zatrzymania kłusowników, a także zabezpieczenia i usuwania z wody sprzętu kłusowniczego. Obydwie łodzie umożliwiają bardzo szybkie dotarcie w miejsce zagrożenia. Wyposażone są w środki ratunkowe, między innymi: koła ratunkowe, rzutki ratunkowe z linką, zestaw atestowanych kamizelek, środki łączności, sygnały świetlne i dźwiękowe oraz światła dalekosiężne. Łodzie są stabilne i na tyle duże, że na ich pokładzie można przeprowadzać reanimację i udzielać pierwszej pomocy.

 • Policyjna łódź Komendy Miejskiej Policji w Elblągu
  Policyjna łódź Komendy Miejskiej Policji w Elblągu
 • Policyjna łódź Komendy Miejskiej Policji w Elblągu
  Policyjna łódź Komendy Miejskiej Policji w Elblągu

Komenda Powiatowa Policji w Giżycku

Policjanci z KPP w Giżycku dysponują w tym sezonie 3 łodziami SPORTIS (silnik zaburtowy YAMAHA, poj. 2800 cm³, moc – 200 KM), które będą pływać po wodach całego powiatu. Dodatkowo wodniacy z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku, jako pierwsi w garnizonie dysponują skuterem wodnym SAE DOO (poj. 1630 cm³, moc – 170 KM), którego zakup był możliwy dzięki wsparciu finansowemu ze strony lokalnego samorządu. Więcej na temat przygotowań do sezonu wodnego w powiecie giżyckim można przeczytać na stronie https://gizycko.policja.gov.pl/o06/aktualnosci/105028,Policjanci-przygotowuja-sie-do-sezonu-letniego-Komendant-Powiatowy-Policji-spotk.html

 • Policyjny skuter wodny Komendy Powiatowej Policji w Giżycku
  Policyjny skuter wodny Komendy Powiatowej Policji w Giżycku
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Giżycku
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Giżycku
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Giżycku
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Giżycku

Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi

Policjanci z Gołdapi dysponują łodzią Rostille klasy R-3 z zaburtowym silnikiem Merkury, który pozwala jej osiągnąć prędkość do 60 km/h. Łódź wyposażona jest również w środki ratunkowe takie jak koła ratunkowe, rzutki ratunkowe z linką, zestaw atestowanych kamizelek oraz sygnały świetlne i dźwiękowe. Dodatkowym elementem wyposażenia łodzi jest echosonda, dziki której mundurowi mają możliwość dokładnego określenia głębokości oraz struktury dna. Wodniacy w powiecie podczas pełnionej służby patrolują akweny i kąpieliska miejskie w Gołdapi, Pluszkiejmach oraz Kiepojciach.

 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi

Komenda Powiatowa Policji w Iławie

Na jeziorze Jeziorak pojawiła się nowa motorówka. Dzięki niej iławscy funkcjonariusze szybciej będą mogli dotrzeć w miejsce zagrożone czy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Motorówka RIB Sportis S-6500/5 bo o niej mowa to jedna z najnowocześniejszych policyjnych łodzi na Warmii i Mazurach. Służy do patrolowania akwenów, prowadzenia akcji ratunkowych - zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych bo jej kadłub w kształcie V i wytrzymała konstrukcja zapewniają bezpieczeństwo i niezawodność w eksploatacji. To właśnie ona doskonale nadaje się do zadań specjalnych na potrzeby wojska, policji, straży, itp. Bo łódź SPORTIS S-6500 posiada benzynowym silnik o mocy 200KM, pozwalający osiągnąć prędkość przekraczającą 80 km/h i przy jej pomocy funkcjonariusze będą jeszcze lepiej dbać o porządek i bezpieczeństwo na jeziorze Jeziorak. Więcej na ten temat na stronie https://ilawa.policja.gov.pl/o08/aktualnosci/105245,RIB-Sportis-S-65005-to-nowa-motorowka-dzieki-ktorej-ilawscy-policjanci-beda-dbac.html

 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Iławie
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Iławie
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Iławie
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Iławie
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Iławie
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Iławie

Komenda Powiatowa Policji w  Mrągowie

Na wodach Jeziora Mikołajskiego i Tałty już pojawiła się policyjna łódź SPORTIS S-6500/k. Z początkiem maja policyjni wodniacy wyruszą na szlak Wielkich Jezior Mazurskich, gdzie będą pilnować porządku na jeziorach: Mikołajskim, Tałty, Tałtowisko, Śniardwy, a także na Kanale Tałckim. Łódź SPORTIS S-6500/k posiada benzynowym silnik o mocy 200KM, pozwalający osiągnąć prędkość przekraczającą 80 km/h. Policyjną łódź motorową Parker z silnikiem zaburtowym 115KM zaobserwować będzie można w Mrągowie na Jeziorze Czos, gdzie z wody policjanci kontrolować będą mrągowskie kąpieliska miejskie, przystanie oraz kemping. W Pieckach natomiast mundurowi będą pilnować porządku z łodzi płaskodennej Atol typu R-3 z silnikiem o mocy 30KM. Więcej na ten temat na stronie https://mragowo.policja.gov.pl/o11/aktualnosci/104950,Lodzie-policyjne-pojawiaja-sie-na-wodach-naszego-powiatu.html

 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie

Komenda Powiatowa Policji w Olecku

Na wodach Jeziora Olecko Wielkie zwodowana została policyjna łódź, tak aby z początkiem sezonu żeglarskiego policyjni wodniacy czuwali na bezpieczeństwem wszystkich przebywających nad wodą. Będą oni zwracać szczególną uwagę na trzeźwość wypoczywających oraz na jednostki pływające, które stwarzają zagrożenie na wodzie. Policyjną łódź motorową Harpun 550 z silnikiem zaburtowym 115KM, zaobserwować będzie można na oleckim jeziorze, podczas patrolowania oraz wszelkich akcji w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia osób. Więcej na ten temat na stronie https://olecko.policja.gov.pl/o14/aktualnosci/105285,Oleccy-policjanci-gotowi-do-sluzby-na-wodzie.html

 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Olecku
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Olecku
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Olecku
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Olecku
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Olecku
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Olecku

Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Policjanci, którzy posiadają specjalistyczne przeszkolenie do służby na wodzie, posiadają do dyspozycji 4 oznakowane łodzie służbowe, a także quady, za pomocą których patrolują tereny przywodne. Funkcjonariusze będą pełnić służbę na akwenach w Olsztynie i powiecie olsztyńskim. W ubiegłym roku policjanci skontrowali w sumie ponad 1000 kąpielisk, przeprowadzili 5 akcji ratowniczych i prawie 300 interwencji na obszarach wodnych. W tym samym czasie stwierdzili prawie 250 wykroczeń. Policyjni wodniacy brali udział w zabezpieczeniu 6 imprez masowych. Policjanci podczas podejmowanych działań współpracują ze Strażą Leśną, Strażą Rybacką, Strażą Miejską i WOPR. Więcej na ten temat na stronie https://olsztyn.policja.gov.pl/o02/aktualnosci/105274,Bezpieczenstwo-nad-jeziorami-Olsztyna-i-powiatu-olsztynskiego.html

 • Policjanci na motocyklach
  Policjanci na motocyklach
 • Policyjna łódź Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie
  Policyjna łódź Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie
 • Policyjna łódź Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie
  Policyjna łódź Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie

Komenda Powiatowa Policji w Ostródzie

Sprzęt jakim posługują się wodniacy z Ostródy to łódź Sportis s-6500/K o mocy 200 koni mechanicznych, kategorii R2 wraz z przyczepą podłodziową i wyposażeniem prewencyjno-ratowniczym. Ostródzka policja w zasobach posiada jeszcze jedną łódź, która jest w dyspozycji Posterunku Policji w Małdytach. To łódź Rostille o mocy 60 koni mechanicznych. Więcej na ten temat na stronie https://ostroda.policja.gov.pl/o15/aktualnosci/105321,Policyjni-wodniacy-gotowi-do-sezonu.html

 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie
 • Policjant na sterem łodzi
  Policjant na sterem łodzi

Komenda Powiatowa Policji w Piszu

Policjanci pełniący służby na wodach powiatu piskiego mają w tym sezonie do dyspozycji trzy łodzie. Po jeziorach Roś, Seksty i Śniardwy oraz po Kanale Jeglińskim i na rzece Pisie będzie pływała policyjna łódź SPORTIS obsługiwana przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Piszu. Taką samą jednostką będą pływali wodniacy z Komisariatu Policji w Rucianem – Nidzie po jeziorach Nidzkim, Guziance Dużej, Guziance Wielkiej i Bełdanach. Wodniacy z Komisariatu Policji w Orzyszu mają do dyspozycji łódź PARKER RIB, którą będą pływali po jeziorach Orzysz i Wierzbińskim. Wodniaków z powiatu piskiego w służbach na wodach wspierać będą przedstawiciele innych służb, takich jak: MOPR Łupki, PSP Pisz, Stowarzyszenie „PODWODNIK”, Straż Leśna, Straż Rybacka.

 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Piszu
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Piszu
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Piszu
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Piszu
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Piszu
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Piszu
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Piszu
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Piszu
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Piszu
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Piszu
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Piszu
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Piszu
 
Komenda Powiatowa Policji w Węgorzewie

Służba przy użyciu łodzi hybrydowej będzie pełniona przez węgorzewskich funkcjonariuszy na wodach powszechnie dostępnych, a w szczególności na jeziorach: Święcajty, Stręgiel, Mamry, Dargin, Sztynorckie, Łabap i Dobskie. Funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo w tym rejonie, aż do września. Węgorzewscy funkcjonariusze posiadają łódź typu Sportis R2. Jest to jednostka pływająca o długosci 6,5-metrów mogąca pomieścić na swoim pokładzie 8 osób. Posiada benzynowy silnik zaburtowy o mocy 200 koni mechanicznych. Łódź wyposażona jest w przestronną, ogrzewaną kabinę, która zapewnia doskonałą widoczność z każdej strony. Jednostka pływająca ma wbudowaną echosondę, która pozwoli wpłynąć w miejsca dotychczas niedostępne. Wyposażona jest  również w nawigację Garmin oraz środki ratunkowe

 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie
 • Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie
  Policyjna łódź Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie

 Na poniższym filmie jest zarejestrowany moment wodowania łódki do jeziora. Łódka zostaje przywieziona na przyczepce podczepionej do samochodu. Następnie, po wycofaniu w stronę jeziora, spuszczona z przyczepki do wody przez policjanta. Nagranie kończy fragment, w którym policjanci płyną łódką po jeziorze.

Film Wodowanie łódki

Opis filmu: Na filmie jest zarejestrowany moment wodowania łódki do jeziora. Łódka zostaje przywieziona na przyczepce podczepionej do samochodu, a następnie, po wycofaniu w stronę jeziora, spuszczona z przyczepki do wody przez policjanta.

Pobierz plik Wodowanie łódki (format mp4 - rozmiar 25.16 MB)

Szlak wodny to też droga!

Zanim wypłyniesz przeczytaj i zapamiętaj!

Nawet niewielki błąd popełniony w wodzie lub na wodzie może mieć olbrzymie i tragiczne w skutkach konsekwencje. Woda to żywioł, który nie wybacza błędów.

Skuter, czy inny sprzęt do rekreacji o mocy silnika do 10 kW

W ramach pełnionych służb na Wielkich Jeziorach Mazurskich policjanci kontrolując jednostki o napędzie mechanicznym używanych do uprawiania sportu lub rekreacji o małej mocy silnika - do 10 KW, sprawdzają wymagane wyposażenie oraz stan trzeźwości. Na te jednostki pływające nie są wymagane uprawnienia do pływania czy dokumenty rejestracyjne. Niezbędna jest natomiast podstawowa wiedza zawarta w Ustawie o żegludze śródlądowej z dnia 21 grudnia 2000r oraz wiedza w zakresie przepisów żeglugowych obowiązujących na jeziorach objętych Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych. Warto też znać znaki i sygnały żeglugowe, zasady pierwszeństwa drogi, oraz Zarządzenia Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Giżycku.

Moc silnika powyżej 10 kW oraz łodzie żaglowe o długości kadłuba powyżej 7,5m

W czasie kontroli jednostek pływających o napędzie mechanicznym o mocy silnika powyżej 10 kW oraz łodzi żaglowych o długości kadłuba powyżej 7,5m wymaga się posiadania dokumentu kwalifikacyjnego wydanego przez właściwy polski związek sportowy.
Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej określa, że dokumentami kwalifikacyjnymi potwierdzającymi posiadanie uprawnień do uprawiania turystyki wodnej na jachtach żaglowych o długości kadłuba powyżej 7,5 m lub motorowych o mocy silnika powyżej 10 kW są patenty:
1.   żeglarza jachtowego;
2.   sternika motorowodnego;

Są to podstawowe patenty wymagane w czasie kontroli jednostek pływających o podanych parametrach.

12-metrowy statek lub silnik o mocy większej niż 15 kW

Jak stanowi Ustawa o żegludze śródlądowej z dn. 21 grudnia 2000r. w przypadku kierowania statkiem używanym do uprawiania sportu lub rekreacji, z wyjątkiem jednostek napędzanych wyłącznie siłą ludzkich mięśni, o długości kadłuba powyżej  12m lub o napędzie mechanicznym o mocy silnika większej niż 15kW, statek podlega wpisowi do rejestru statków. W tych przypadkach w czasie dokonywanej kontroli jednostek pływających przez Policję, czy Inspektora Nadzoru nad Żeglugą wymagany będzie dokument rejestracyjny.

Jeśli pływasz tzw. hausbotem, czy statkiem morskim na śródlądowych drogach wodnych

Należy nadmienić, że statki używane do połowu ryb bez napędu mechanicznego o iloczynie długości i szerokości przekraczającej 20m2 lub o napędzie mechanicznym o mocy do 20kW sprawy rejestracji tych statków regulują odrębne przepisy. Jak stanowi przepis z Ustawy o żegludze śródlądowej, na jachty motorowe o mocy silnika do 75kW i długości kadłuba 13m (tak zwane „Hausboty”) , których prędkość jest ograniczona konstrukcyjnie do 15km/h nie są wymagane uprawnienia, wymagane jest natomiast przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa na wodzie potwierdzone wystawieniem odpowiedniego dokumentu. W przypadku kierowania statkiem o napędzie mechanicznym używanym do uprawiania sportu lub rekreacji o mocy silnika powyżej 75kW oprócz uprawnień, dokumentu rejestracyjnego wymagany jest również dokument bezpieczeństwa statku w postaci uproszczonego świadectwa zdolności żeglugowej. W przypadku statków morskich przebywających czasowo na śródlądowych drogach wodnych wymagane są uprawnienia oraz dokument bezpieczeństwa statku.

Wyposażenie na łodzi, statku – kapoki, gaśnice

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie bezpieczeństwa przy uprawnianiu turystyki wodnej, statek powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa zgodnie z wpisem w dokumencie rejestracyjnym lub dokumencie bezpieczeństwa statku. W przypadku, gdy statek nie posiada dokumentu rejestracyjnego lub dokumentu bezpieczeństwa, powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa w liczbie odpowiadającej liczbie osób na nim przebywających (mówimy tu o kajakach, rowerach wodnych, łodziach wędkarskich itp.). Następnie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej statek powinien być wyposażony w odpowiednie gaśnice w liczbie określonej w zależności od wielkości statku, przeznaczenia, mocy urządzeń napędowych. Tych wymagań nie stosuje się do statków przeznaczonych wyłącznie do uprawnia sportu lub rekreacji o długości kadłuba nie przekraczającej 3,5m oraz statków bez napędu mechanicznego.

Wypoczywasz na wodzie, pływasz łodzią, po prostu bądź trzeźwy

Szlak wodny, to tak jak droga. Jeśli pływasz łodzią motorową i masz od 0, do 0,5 promila alkoholu w organizmie, odpowiesz za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila staniesz przed sądem jako sprawca przestępstwa.
Jeśli pływasz żaglówką bez silnika, czy kajakiem, rowerem wodnym, w przypadku „wydmuchania” podczas kontroli 0,5 promila grozi ci kara grzywny.

Wypoczynek na wodzie poza szlakiem żeglownym. Policjanci radzą, o czym warto pamiętać.

Jeśli pływasz łodzią motorową

- uprawnienia Kierowanie jachtem motorowym o mocy silnika powyżej 10 kW wymaga posiadania patentu sternika motorowodnego.

Patent sternika motorowodnego można uzyskać już po ukończeniu 14 lat (osoby w wieku poniżej 16 lat mogą realizować swoje uprawnienia na jachtach motorowych o mocy silnika do 60 kW – takie ograniczenia mocy silnika, dla bezpieczeństwa wobec osób pomiędzy 14 – 16 rokiem życia). Za niestosowanie się do powyższych przepisów można zostać ukaranym mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.

- holowanie narciarza – tylko z licencją

Taki sport wymaga posiadania specjalnej licencji do holowania narciarza. Licencję może uzyskać osoba, która ukończyła 18 lat i posiada co najmniej patent sternika motorowodnego. Naruszenie tego przepisu także może kosztować sprawcę wykroczenia od 20 do 500 złotych.

- dokumenty rejestracyjne

Statek polski, używany wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji o napędzie mechanicznym o mocy silników większej niż 15 kW podlega obowiązkowi wpisu do rejestru statków używanych wyłącznie do celów sportowych lub rekreacyjnych.
Statki o napędzie mechanicznym o mocy większej niż 75 kW muszą posiadać uproszczone świadectwo zdolności żeglugowej, stwierdzające, że statek odpowiada wymaganiom bezpieczeństwa określonym w art. 27 pkt 1 – 4 ustawy o żegludze śródlądowej. Brak takich dokumentów podczas kontroli to strata przez sternika od 20 do 500 złotych.

- kontrola stanu trzeźwości

Jeśli sternik podczas kontroli ma 0,2 – 0,5 promila – odpowiada na zasadzie art. 87 kodeksu wykroczeń, jeśli powyżej 0,5 promila – odpowiedzialność na zasadzie art. 178 A kodeksu karnego , za przestępstwo.

Jeśli pływasz łodzią żaglową lub innym obiektem pływającym

- uprawnienia

Kierowanie jachtem żaglowym od długości kadłuba powyżej 7,5 m wymaga posiadania patentu żeglarza jachtowego. Patent żeglarza jachtowego można uzyskać już  po ukończeniu 14 lat. Brak tego dokumentu może skutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.
- dokumenty rejestracyjne

Statek polski, używany wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji bez napędu mechanicznego o długości kadłuba powyżej 12 m podlega obowiązkowi wpisu do rejestru statków używanych wyłącznie do celów sportowych lub rekreacyjnych.
Jak nie ma takiego dokumentu – mandat wynosi od 20 – 500 zł

- nietrzeźwość na żaglówce, lub rowerze wodnym

Odpowiedzialność takich osób odbywa się na zasadzie Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. I jeśli żeglarz ma od 0,2 – 0,5 promila – służba kontrolująca go odholowanie łódź do wyznaczonego portu, jeśli natomiast wypoczywający ma 0,5 promila i w górę – jego łódź zostanie odholowana i zapłaci on mandat od 20 do 500 złotych.

Ważne z punktu bezpieczeństwa wypoczywających

- kapoki

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – statek powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa zgodnie z wpisem w dokumencie rejestracyjnym lub dokumencie bezpieczeństwa statku.
W przypadku, gdy statek nie posiada dokumentu rejestracyjnego lub dokumentu bezpieczeństwa (uproszczone świadectwo zdolności żeglugowej), powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa w liczbie odpowiadającej liczbie osób na nim przebywających.
Za brak kapoków można zostać ukaranym mandatem w wysokości od 20 – 500 zł (na podstawie art. 62 pkt 2 ustawy o żegludze śródlądowej).

- nie mniej niż 100 metrów od plaży, portu

Na terenie województwa warmińsko–mazurskiego obowiązuje Rozporządzenie
Nr 2 Wojewody Warmińsko – Mazurskiego z dnia 12 kwietnia 2010 r. w sprawie wprowadzenia zakazu pływania statkiem o napędzie mechanicznym w odległości mniejszej niż 100 metrów od granic kąpielisk zorganizowanych i prowizorycznych, przystani, portów, wypożyczalni sprzętu pływającego, plaż oraz ośrodków rekreacyjno – wypoczynkowych.
Zakaz obowiązuje od 1 maja do 30 września każdego roku. Jego złamanie to koszt od 20 do 500 złotych.

- ratownik może żądać opuszczenia plaży przez osobę nietrzeźwą

Na odpowiedzialność naraża się również osoba, która nie stosuje się do polecenia osoby zarządzającemu obszarem wodnym lub upoważnionej przez niego osoby (np. ratownik na kąpielisku) i wchodzi na obszar wodny lub odmawia opuszczenia takiego obszaru (np. kąpieliska) znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Grozi za to wykroczenie mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych

Zgodnie z art. 62 Ustawy o żegludze śródlądowej, każdy kto wykracza przeciw przepisom w zakresie: ruchu i sygnalizacji na śródlądowych drogach wodnych, oznakowania, wyposażenia i dokumentów statków, warunków ruchu i postoju statków na szlaku żeglownym i w portach, składu załogi statku i norm czasu pracy, przewozu statkami materiałów niebezpiecznych, pilotażu na śródlądowych drogach wodnych, warunków sanitarnych na statkach, warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na statkach, ochrony środowiska, podlega karze grzywny.

 

(tm)

Powrót na górę strony