Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zapobiegać i chronić – spotkanie policjantów z przedstawicielami KMPT

W Olsztynie odbyło się spotkanie edukacyjne funkcjonariuszy Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego z przedstawicielami Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur pn. „Działalność KMPT i przeciwdziałanie złemu traktowaniu”.

W dniach 18-19 kwietnia 2023 r. w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się spotkanie edukacyjne pn. „Działalność KMPT i przeciwdziałanie złemu traktowaniu” ukierunkowane na pogłębienie wiedzy funkcjonariuszy Policji, dotyczącej zapobiegania torturom i budowaniu atmosfery braku akceptacji dla ich stosowania. Wykłady przeprowadzili specjaliści z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur działającego przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich Justyna Zarecka oraz Michał Żłobecki. Szkolenie zostało zaplanowane w ramach kampanii społecznej „Państwo bez tortur”, zainicjonowanej i realizowanej przez Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur (KMPT).

W spotkaniu uczestniczyli komendanci powiatowi Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego oraz ich zastępcy, naczelnicy Wydziałów KWP w Olsztynie wraz z zastępcami.

Zaproszonych gości oraz uczestników szkolenia przywitała nadkom. Dorota Rak Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ds. Ochrony Praw Człowieka, która wprowadziła obecnych w tematykę szkolenia.

Przedstawiciele KMPT podczas ponad 3-godzinnego spotkania podzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem zdobytym w trakcie wizytacji prewencyjnych. Omówili zdiagnozowane problemy natury systemowej oraz przykłady pozytywnych praktyk oraz nieprawidłowości, które zaobserwowali w wizytowanych jednostkach. Wskazali na standardy ochrony praw osób w detencji w oparciu o obowiązujące przepisy prawa krajowego i międzynarodowego. Przedstawili metodologię pracy KMPT oraz minimalne gwarancje antytorturowe, których skuteczna realizacja przyczynia się do zmniejszenia ryzyka występowania złego traktowania, poniżania osób zatrzymanych przez Policję. Odnieśli się również do kwestii interwencji policyjnych wobec osób z zaburzeniami psychicznymi.  Nadmienili, iż Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur przygotował broszurę informacyjną skierowaną do funkcjonariuszy Policji, która opisuje najważniejsze zasady prowadzenia interwencji wobec osób, które ze względu na swój stan wyłączający lub ograniczający świadomość, wymagają szczególnych oddziaływań ze strony funkcjonariuszy Policji.

Omówili tzw. Zasady Mendeza – wytyczne dotyczące prowadzenia policyjnych przesłuchań i rozpytań, w oparciu o poszanowanie podstawowych praw osób zatrzymanych oraz zasad: domniemania niewinności i prawdy obiektywnej. Wyjaśnili, iż zasady mają na celu uświadomienie funkcjonariuszom, że tortury, przymus psychologiczny i zmuszanie do przyznania się do winy, są nieefektywne, szkodliwe dla ustalenia prawdy i autorytetu wymiaru sprawiedliwości. Takie metody mogą prowadzić do podawania fałszywych informacji lub przyznawania się do niepopełnionego przestępstwa.

Przedstawiciele KMPT podkreślili, iż istotne jest wspólne szukanie rozwiązań problemów, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji osób pozbawionych wolności. Przypomnieli, iż w przypadku, gdy prawa funkcjonariuszy są naruszane mogą oni również zwrócić się ze swoimi skargami do Wydział ds. Żołnierzy i Funkcjonariuszy w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Spotkanie edukacyjne było okazją do rozmów i dyskusji, podczas których uczestnicy mogli podzielić się swoimi doświadczeniami oraz zadawać pytania specjalistom Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur.

(dr/tm)

  • Uczestnicy szkolenia podczas wykładu
    Uczestnicy szkolenia podczas wykładu
  • Uczestnicy szkolenia podczas wykładu
    Uczestnicy szkolenia podczas wykładu
  • Uczestnicy szkolenia podczas wykładu
    Uczestnicy szkolenia podczas wykładu
  • Organizatorzy wykładu
    Organizatorzy wykładu
Powrót na górę strony