Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur

Popełniający wykroczenia i przestępstwa drogowe nie unikną odpowiedzialności. Policjanci kontrolują kierujących pojazdami i sprawdzają czy przestrzegają przepisów bezpieczeństwa w ruchu drogowym i posiadają wymagane uprawnienia. Niestety, nadal nie brakuje kierowców łamiących prawo i wsiadających za kierownicę po alkoholu.

W miniony weekend (01-03.04.2023 r.) policjanci odnotowali 5 wypadków, w których 1 osoba zginęła, a 7 osób zostało rannych. Funkcjonariuszy byli wzywani do 107 kolizji drogowych i ujawnili 30 nietrzeźwych kierujących.

Braniewo

Policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 3 nieodpowiedzialnych kierowców. Pierwszy z nich został zatrzymany do kontroli drogowej w piątek (31.03.2023 r.). 27-latek kierował samochodem pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

Tego samego dnia patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli 23-letnią kierującą motorowerem. Okazało się, że kobieta nie posiada wymaganych uprawnień do kierowania. Motorower przekazano osobie wskazanej, a wobec kierującej sporządzono dokumentację do sądu, w związku z popełnionym przez nią wykroczeniem.

Kolejnym nieodpowiedzialnym kierującym okazała się być 48-letnia kobieta, którą patrol zatrzymał do kontroli drogowej na jednej z ulic Braniewa. Gdy funkcjonariusze dokonali kontroli stanu trzeźwości okazało się, że kobieta prowadziła auto po użyciu alkoholu. Policjanci zakazali dalszej jazdy i przekazali pojazd osobie wskazanej. Należy pamiętać, że jazda pod wpływem alkoholu jest karalna i zgodnie z kodeksem wykroczeń grozi za to zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Działdowo

W Działdowie na ulicy Olsztyńskiej patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej samochód osobowy marki VW Golf. Zdarzenie miało miejsce w piątek (31.03.2023 r.). Pojazd prowadził 43-latek, który po sprawdzeniu stanu trzeźwości przez funkcjonariuszy, okazało się, że spożywał wcześniej alkohol. Policjanci zatrzymali nieodpowiedzialnemu kierowcy prawo jazdy i przerwali mu dalszą jazdę. Wkrótce odpowie on przed sądem.

W sobotę (01.04.2023 r.) w miejscowości Żabiny na terenie gminy Rybno policjanci działdowskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem marki Junak. 50-letni kierujący jednośladem nie posiadał kasku ochronnego. Policjanci poddali mężczyznę badaniu alkomatem, które dało wynik pozytywny. Mieszkaniec gminy Rybno znajdował się w stanie po spożyciu alkoholu. Również w tym przypadku funkcjonariusze przerwali dalsza jazdę kierującemu i sporządzili dokumentację z wnioskiem o ukaranie do sądu.

W tym samym dniu w rejonie skrzyżowania drogi wojewódzkiej 544 z drogą do miejscowości Brodowo na terenie gminy Iłowo-Osada doszło do zdarzenia z udziałem dwóch samochodów. Skierowany na miejsce zdarzenia patrol z Posterunku Policji w Iłowie-Osadzie ustalił, że kierujący samochodem osobowym marki opel, 27-letni mieszkaniec Działdowa, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu prawidłowo drogą z pierwszeństwem samochodowi osobowemu marki Fiat, w wyniku czego doszło do zderzenia się pojazdów. Sprawcę kolizji policjanci ukarali mandatem i punktami karnymi.

Elbląg

Funkcjonariusze z ruchu drogowego wylegitymowali 215 osób i skontrolowali 188 pojazdów. Odnotowali 18 zdarzeń drogowych. Ponadto zatrzymali 85 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość (w tym 3x 50+). Wystawili 88 mandatów i 59 razy pouczali. Skierowali do sądu 7 wniosków o ukaranie. Przeprowadzili 340 badań trzeźwości i zatrzymali 4 kierujących w stanie nietrzeźwym.

Ełk

Warto pomyśleć o konsekwencjach wsiadania za kierownicę po spożytym wcześniej alkoholu. Nawet jeśli nie ma być to długa przejażdżka.

Niestety są kierowcy, którzy bagatelizują zagrożenia i grożące im konsekwencje. Są też osoby, które reagują widząc takie sytuacje. Policjanci z Ełku dzięki takiej reakcji zatrzymali nietrzeźwego kierowcę w sobotę (01.04.2023 r.). Okazało się, że 52-latek wykonywał na osiedlowym parkingu niepokojące manewry swoim samochodem. Badanie alkomatem wykazało u niego 2 promile alkoholu.

Z konsekwencjami jazdy w stanie nietrzeźwości musi liczyć się także 58-latek zatrzymany przez policjantów, gdy nocą (02.04.2023 r.) jechał po Ełku. Policjanci uniemożliwili mu dalszą jazdę. Mężczyzna miał 0,65 promila alkoholu w organizmie.

Giżycko

W trakcie minionego weekendu policjanci giżyckiej drogówki skontrolowali 65 kierujących, 43 z nich naruszyło przepisy w ruchu drogowym za co funkcjonariusze nałożyli na nich mandaty karne bądź sporządzili wnioski o ukaranie do sądu. 35 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość, jeden z nich jadąc ul. Obwodową w Giżycku przekroczył prędkość o 55 km/h co skutkowało nałożeniem na kierowcę mandatu karnego w wysokości 1500 złotych oraz 13 punktów karnych, a także zatrzymaniem prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Nietrzeźwy kierowca, rekordzista tego weekendu miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Do kontroli drogowej kierowca jednośladu został zatrzymany w piątek (31.03.2023 r.) w Rynie. Po sprawdzeniu kierującego motorowerem okazało się, że posiada aktywny zakaz prowadzenia. Ponadto pojazd nie posiadał aktualnej polisy OC. Kolejny nietrzeźwy kierowca został zatrzymany w Giżycku na ul. Białostockiej. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał blisko 1 promil alkoholu w organizmie.

Gołdap

W ciągu ostatnich trzech dni policjanci z gołdapskiej „drogówki” przebadali na zawartość alkoholu w organizmie blisko 600 kierujących oraz ujawnili blisko 30 wykroczeń popełnionych w ruchu drogowym. Mundurowi w 24 przypadkach zdecydowali o zakończeniu kontroli drogowej poprzez nałożenie mandatu karnego, trzech uczestników ruchu drogowego zostało pouczonych, natomiast wobec jednej osoby sporządzono wniosek o ukaranie do sądu. Większość popełnionych wykroczeń dotyczyła przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Ponadto, policjanci zatrzymali 2 dowody rejestracyjne pojazdów, które nie posiadały wymaganego badania technicznego lub wskazywały, że ich stan może zagrażać porządkowi lub bezpieczeństwo w drodze.

Funkcjonariusze zatrzymali też dwóch nieodpowiedzialnych kierujących. Pierwszy z nich został zatrzymany w piątek (31.03.2023r.) po godz. 11:00 w Pogorzeli na drodze krajowej K65. Patrol policji zatrzymał pędzące audi w związku z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości o 14 km/h. Podczas kontroli okazało się, że to nie jedyne przewinienie 27-latka. Badanie na zawartość alkoholu wykazało w jego organizmie ponad 0,5 promila. Okazało się również, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz o dalszym losie 27-latka zadecyduje sąd. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Kolejny nieodpowiedzialny kierujący został zatrzymany tego samego dnia przed godz. 19:00 na ul. Żeromskiego w Gołdapi. Policjanci prewencji zatrzymali do kontroli drogowej osobowe audi, którym kierowała 43-letnia kobieta. W trakcie kontroli okazało się, że nie posiada ona uprawnień do kierowania pojazdami. Niebawem sprawa trafi do Sądu, który za lekceważące naruszenie prawa może wymierzyć karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych. Dodatkowo, Sąd w każdej takiej sytuacji orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

Iława

Pierwszego z nieodpowiedzialnych kierujących policjanci zatrzymali w piątek (31.03.2023 r.) w Zalewie kilka minut po godzinie 8:00. Funkcjonariusze zauważyli kierującego jednośladem, który miał problem z utrzymaniem równowagi. W trakcie czynności okazało się, że 52-latek kierował rowerem mając 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

Natomiast po 13:00 w Lubawie 66-latek kierujący toyotą nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu dla pieszych i doprowadził do jego potrącenia. Chłopiec z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.

Tymczasem w gminie Iława 22-latek kierujący fiatem nie zachował bezpiecznego odstępu od poprzedzającego go bmw i doprowadził do zderzenia między pojazdami. W następstwie czego fiat zjechał na lewe pobocze drogi, natomiast bmw uderzyło w przepust betonowy. Kierujący bmw z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.

W sobotę (01.04.2023 r.) w gminie Iława 50-latka kierująca vw w wyniku nieprawidłowego wyprzedzania doprowadziła do bocznego zderzenia z samochodem ciężarowym, a następnie przemieściła się do przydrożnego rowu. Kobiecie na szczęście nic poważnego się nie stało, a za popełnione wykroczenie została ukarana mandatem.

Kolejnych nieodpowiedzialnych kierujących zatrzymali policjanci również w gminie Iława. W trakcie czynności okazało się, że 27-latek kierował rowerem mając 0,7 promila alkoholu w organizmie. Natomiast 22-latek jeździł jednośladem mając 1,7 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźni także zostali ukarani mandatami za popełnione wykroczenie.

W Iławie tymczasem kilka minut przed godziną 21:00 policjanci zatrzymali do kontroli 17-latka kierującego rowerem. Okazało się, że również młody mieszkaniec miasta kierował jednośladem pomimo wcześniej spożytego alkoholu. Badanie alkomatem wskazało 0,7 promila alkoholu w organizmie. 17-latek został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

Natomiast w Stradomnie 28-latek kierujący seatem na łuku drogi w lewo nie dostosował prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do rowu. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, a 28-latek za spowodowanie zdarzenia w ruchu drogowym został ukarany mandatem.

W niedzielę (02.04.2023 r.) iławscy funkcjonariusze ruchu drogowego podczas dojazdu na kolizję zwrócili uwagę na kierującego vw. Mężczyzna za nic miał obowiązujące przepisy i nie zwracając uwagi na bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu drogowego wyprzedził kilka samochodów przed i na przejściu dla pieszych, a także skrzyżowaniu. Kierujący vw przekraczał również linię podwójną ciągła. Policjanci natychmiast pojechali za kierowcą, gdyż stwarzał realne zagrożenie w ruchu drogowym. Jednak za nim został zatrzymany przez funkcjonariuszy mężczyzna dodatkowo jeszcze wyprzedzał na zakręcie, gdzie obowiązywał zakaz wyprzedzania, a także dalej nie stosował się do znaku P-4 "linia podwójna ciągła", któa rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią. Policjanci zatrzymali kierowcę. Okazało się, że to nie koniec przewinień. 25-latek miał nieprawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa, gdyż były zapięte za jego plecami. Funkcjonariusze sporządzili wniosek o ukaranie mieszkańca powiatu iławskiego oraz zatrzymali mu prawo jazdy. Mężczyzna podczas tej krótkiej przejażdżki uzbierał 45 punktów karnych, za które groził mu mandat w wysokości prawie 4000 złotych.
25-latek w najbliższym czasie ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sadem.

Kętrzyn

W sobotę (01.04.2023 r.) o godz. 03:30 na ul. Dworcowej w Kętrzynie policjanci z zespołu patrolowo-interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego passatem. Za kierownicą auta siedział 37-latek. Jak się okazało mężczyzna nie dość, że w ogóle nie posiadał uprawnień to na dodatek był pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało 1,6 promila alkoholu w jego organizmie. Teraz nieodpowiedzialny kierowca odpowie przed sądem. Zarówno za kierowanie autem w stanie nietrzeźwości jak i kierowanie pojazdem bez uprawnień. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności. 

Mrągowo

W piątek (31.03.2023r.) po godz. 11:00 mrągowscy policjanci ruchu drogowego zmierzyli prędkość jadącego pojazdu marki ford. Okazało się, że kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość o 46km/h wobec czego funkcjonariusz dał sygnał do zatrzymania się, wskazując tarczą do zatrzymywania pojazdów miejsce, gdzie pojazd miał się zatrzymać. Kierujący zjechał z głównej drogi, a następnie nie zatrzymał się do kontroli drogowej tylko przyspieszył i zaczął uciekać. Policjanci niezwłocznie udali się za nim w pościg, jednak pojazd zniknął im z pola widzenia. Funkcjonariusze szybko ustalili w konsultacji z dzielnicowym do kogo należy samochód i kto nim kierował. Udali się w miejsce, gdzie wiedzieli, że może przebywać i zauważyli zaparkowany samochód ford, którego szukali oraz oddalającego się mężczyznę, który kierował tym pojazdem. Mężczyzna nie zatrzymał się na wezwanie policjantów tylko zaczął uciekać, wobec czego podjęli za nim pościg pieszy. Funkcjonariusze w trakcie pościgu zatrzymali mężczyznę. Okazało się, że 46-letni mieszkaniec Mrągowa. Był on w stanie nietrzeźwości- badanie alkomatem wykazało, że miał ponad promil alkoholu w organizmie. Oprócz tego, pojazd którym jechał nie był dopuszczony do ruchu, gdyż kilka dni wcześniej został mu zatrzymany dowód rejestracyjny za brak badań technicznych. Teraz za popełnione wykroczenia i niezatrzymanie się do kontroli drogowej będzie tłumaczyć się przed sądem.

Tego samego dnia w Mrągowie policjanci referatu patrolowo-interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej pojazd ford, którego kierujący i pasażer nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach informacyjnych okazało się, że 24-letni mężczyzna, który siedział za kierownicą pojazdu jest osobą poszukiwaną przez Sąd Rejonowy w Mrągowie za nieopłacone grzywny. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna posiada zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, wobec czego jego podróż za kierownicą pojazdu w tym momencie się zakończyła. W wyniku kontroli 37-letni pasażer jak i kierujący fordem zostali ukarani mandatami karnymi po 100zł każdy za niekorzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa. Ponadto na kierującego został nałożony również mandat karny w wysokości 100 zł za przewożenie pasażera niekorzystającego z pasów bezpieczeństwa. W związku  z informacją, że 24-latek jest osobą poszukiwaną, mężczyzna zmobilizował się i opłacił zasądzone przez sąd grzywny, wobec czego został przez policjantów zwolniony. Za kierowanie pojazdem wbrew sądowemu zakazowi mężczyzna ponownie stanie przed sądem.

W niedzielę (02.04.2023r.) przed godz. 2 mrągowscy policjanci zostali skierowani na miejsce zdarzenia drogowego, gdzie auto osobowe miało uderzyć w bramę osoby zgłaszającej. Po dotarciu na miejsce funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie, a w pojeździe opel zastali siedzących 2 mężczyzn. Za kierownicą 19-latek, który przyznał się policjantom, że to on kierował pojazdem. W związku z tym, że wyczuli od niego zapach alkoholu, przebadali go alkomatem. Okazało się, że miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Oprócz tego, po sprawdzeniu jego danych w policyjnych systemach wyszło na jaw, że nie posiada również uprawnień do kierowania samochodem. 19-letni mężczyzna, który siedział na fotelu pasażera także był pod działaniem alkoholu. Żaden z mężczyzn nie potrzebował pomocy medycznej. Obaj zostali zatrzymani do wyjaśnienia sprawy. W toku prowadzonych czynności policjanci potwierdzili, że pojazdem kierował mężczyzna, który podczas interwencji siedział za kierownicą opla. 19-latek po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania samochodem osobowym w stanie nietrzeźwości, do którego się przyznał. Wyjaśnił policjantom, że wypił 4 piwa do godz. 20 i myślał, że o godz. 1 jest już trzeźwy. Za swoją nieodpowiedzialność będzie tłumaczyć się przed sądem. Zespół do spraw wykroczeń zbada natomiast okoliczności zdarzenia drogowego, którego był sprawcą.

 

Nidzica

W piątek (31.03.2023 r.) około godz. 9:30 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego na drodze wojewódzkiej W545 koło miejscowości Sątop. Z ustaleń policjantów wynikało, że 46-letni mieszkaniec gminy Kozłowo kierujący ciągnikiem rolniczym marki John Deere nie upewnił się co do możliwości bezpiecznego wykonania skrętu w lewo, w wyniku czego doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym marki Ford, który właśnie go wyprzedzał. W trakcie czynności na miejscu zdarzenia funkcjonariusze ustalili, że kierujący ciągnikiem rolniczym nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów, ponadto jest nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie wykazało 1,9 promila alkoholu w jego organizmie. Zarówno traktorzysta, jak i przemieszczający się fordem 72-letni mieszkaniec gminy Bartoszyce nie wymagali hospitalizacji. Niebawem sprawca kolizji drogowej z braku odpowiedzialności będzie tłumaczył się przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Nie uniknie odpowiedzialności również 82-letni kierujący samochodem osobowym marki Audi, którego w piątek (31.03.2023 r.) około godz. 19:30 w Nidzicy zatrzymał do kontroli drogowej patrol ruchu drogowego. Sprawdzenie stanu trzeźwości testerem wykazało, że mieszkaniec Nidzicy jest pod wpływem alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Ponadto, od kierującego pobrano próbkę krwi do badań na zawartość alkoholu.

W niedzielę (02.04.2023 r.) kilka minut po godz. 9:00 w Nidzicy, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego skuterem. Ze sprawdzenia w policyjnych systemach informacyjnych wynikało, że 42-letni mieszkaniec gminy Janowiec Kościelny wsiadł na jednoślad pomimo orzeczonego prawomocnego dożywotniego prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Za naruszenie wyroku sądowego mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Tego samego dnia (02.04.2023 r.) około godz. 13:00 w Nidzicy, ten sam patrol policji zatrzymał do kontroli drogowej kolejnego motorowerzystę. Funkcjonariusze przeprowadzili badanie stanu trzeźwości 37-latka, które wykazało 1,6 promila alkoholu w jego organizmie. Niebawem mieszkaniec gminy Nidzica odpowie przed sądem za popełnione przestępstwo. Kierującemu jednośladem grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. 

Nowe Miasto Lubawskie

W sobotę (01.04.2023 r.) ok. godz. 16:00 w Gwiździnach policjanci ogniwa ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem 64-latka. Mieszkaniec gminy Nowe Miasto Lubawskie miał w organizmie ponad pół promila alkoholu.

W niedzielę (02.04.2023 r.) ok. godz. 17:00 w Ostaszewie policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kolejnego rowerzystę, który był nietrzeźwy. W tym przypadku 55-letnie mieszkaniec gminy Grodziczno miał w organizmie promil alkoholu.

Obaj cykliści za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 2500 złotych.

Olsztyn

W sobotę (01.04.2023 r.) około godziny 13:00 oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał informację o zdarzeniu drogowym w m. Łajsy. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 39-letni kierujący motocyklem nie dostosował prędkości do warunków drogowych, w celu uniknięcia najechania na tył pojazdu poprzedzającego go, gwałtownie zahamował i wywrócił się. Badanie policyjnym alkomatem wykazało 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna nie tylko prowadził pojazd będąc w stanie nietrzeźwości, ale również wsiadł za kierownicę mimo aktywnego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Tego samego dnia po godzinie 16:00 olsztyńscy policjanci na ul. Tuwima w Olsztynie zatrzymali do kontroli drogowej 31-letniego kierującego osobowym volvo, który przekroczył dopuszczalną prędkość - jechał 94 km/h przy ograniczeniu 50 km/h. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna prowadził pojazd mechaniczny mimo aktywnego sądowego zakazu.

Zarówno 39 jak i 31-latek ze swojego zachowania wkrótce będą tłumaczyć się przed sądem. Zgodnie z kodeksem karnym prowadzenie pojazdu mechanicznego wbrew sądowemu zakazowi stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5.

W niedzielę (02.04.2023 r.) olsztyńscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej na obwodnicy Olsztyna na wysokości m. Tomaszkowo osobowe BMW, za którego kierownicą siedział 23-latek, który przekroczył dopuszczalną prędkość. Jechał 233 km/h przy ograniczeniu 100 km/h. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2,5 tys. złotych, a na jego konto wpłynie 15 punktów karnych.

Pisz

Tym razem weekend na drogach powiatu piskiego nie należał do bezpiecznych. W sobotę (01.04.2023 r.) przed godz. 19.00 na drodze krajowej nr 58, między Piszem a Białą Piską, zderzyły się dwa samochody osobowe. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący pojazdem marki Opel Astra jechał w kierunku Pisza. Na łuku drogi stracił panowanie nad autem i zjechał na przeciwległy pas ruchu uderzając w jadący z przeciwka samochód marki Opel Vectra. W wypadku tym zginęła 19-letnia mieszkanka gminy Biała Piska, która zginęła na miejscu. Kobieta jechała oplem astrą. Siedziała na przednim siedzeniu obok kierowcy. Samochodem tym kierował 21-letni mieszkaniec Pisza. Razem z nimi jechał jeszcze 23-letni mężczyzna z gminy Biała Piska, który siedział na tylnej kanapie. Kierowca i pasażer tego auta trafili do szpitala.

Drugim samochodem marki Opel Vectra kierował 34-letni mężczyzna z Białegostoku, któremu nic się nie stało. Droga krajowa, na tym odcinku, była zablokowana przez kilka godzin. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

W trakcie minionego weekendu policjanci pracowali też na miejscu 4 kolizji. Jedna z nich miała miejsce w niedzielę (02.04.2023 r.) po godz. 19.00 w gminie Orzysz. W okolicach miejscowości Ublik kierujący pojazdem marki BMW uderzył w sarnę, która wbiegła nagle na jezdnię. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Policjanci zatrzymali też nietrzeźwego kierującego. Było to w sobotę przed godz. 9.00 w gminie Biała Piska. Funkcjonariusze zatrzymali tam do kontroli pojazd marki Audi. Kierował nim 67-letni mieszkaniec pobliskiej miejscowości. Badanie stanu trzeźwości kierującego wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Do tego miał on cofnięte uprawnienia do kierowania. W tej sytuacji odpowie za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości oraz za prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień. Za popełnienie tych dwóch przestępstw grozi mu kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę (02.04.2023 r.) po godz. 17.00 piscy policjanci zostali wezwani na miejsce wypadku z udziałem chłopca jadącego hulajnogą elektryczną. To pierwsze takie zgłoszenie w tym roku. Zdarzenie miało miejsce na skrzyżowaniu ul. Długiej i ul. Batorego w Piszu. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 11-latek jechał hulajnogą elektryczną po chodniku. Razem z nim podróżował jego 12-letni brat. W pewnym momencie kierujący hulajnogą gwałtownie zahamował w wyniku czego chłopcy przewrócili się i upadli na chodnik. Było podejrzenie, że 11-latek ma uraz kręgosłupa. Zabrany został śmigłowcem do szpitala w Olsztynie. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że chłopcu na szczęście nic poważnego się nie stało. Funkcjonariusze będą wyjaśniali wszelkie okoliczności tego zdarzenia. Będą między innymi ustalali, czy chłopiec miał uprawnienia do tego, by jeździć hulajnogą elektryczną.

Szczytno

W piątek (31.03.2023 r.) przed godziną 17:00, w miejscowości Jerutki funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej volkswagena. Za kierownicą auta siedział 51-letni mieszkaniec gminy Świętajno. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierującego. Badanie wykazało w organizmie 51-latka ponad 2 promile alkoholu. Dodatkowo, po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że mężczyzna ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Tego samego dnia (31.03.2023 r.) przed godziną 18:00 do oficera dyżurnego wpłynęło telefoniczne zgłoszenie dotyczące nietrzeźwego kierowcy ciągnika w miejscowości Leleszki. Na miejsce natychmiast został skierowany patrol szczycieńskiej drogówki. Policjanci zatrzymali wskazany w zgłoszeniu pojazd. Ciągnikiem rolniczym marki ursus kierował 37-letni mieszkaniec gminy Pasym. Badanie na zawartość alkoholu wykazało w organizmie mężczyzny ponad 1,5 promila alkoholu. Co więcej, mężczyzna poruszał się pojazdem niedopuszczonym do ruchu i nie posiadał uprawnień na daną kategorię. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Za swoje przewinienia, 37-latek odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2.

Również w piątek (31.03.2023 r.) około godziny 21:00 w Lemanach policjanci zatrzymali do kontroli drogowej motorower marki barton motors sprint. Jednośladem kierował 37-letni mieszkaniec gminy Szczytno. Funkcjonariusze zweryfikowali dane mężczyzny oraz pojazdu, którym się poruszał. Mundurowi poddali mężczyznę badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W jego organizmie krążyło ponad 1,5 promila alkoholu. Dodatkowo, okazało się, że mężczyzna jest osobą poszukiwaną przez wymiar sprawiedliwości na karę 2 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Mieszkaniec gminy Szczytno został zatrzymany. Policjanci przewieźli mężczyznę do Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, a następnie do zakładu karnego. 37-Latek niebawem stanie przed sądem i odpowie za kierowanie motorowerem w stanie nietrzeźwości.

W sobotę (01.04.2023 r.) około godziny 02:00 na ulicy Piłsudskiego w Szczytnie funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki audi. Autem kierował 23-letni mieszkaniec gminy Szczytno. Mundurowi poddali mężczyznę badaniu na zawartość alkoholu. Badanie wykazało, że mężczyzna znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. W jego organizmie krążyło niespełna 0,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Za popełnione wykroczenie, 23-latek odpowie przed sądem. Grozi mu kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

W sobotę (01.04.2023 r.) policjanci szczycieńskiej drogówki dokonywali pomiaru prędkości pojazdów poruszających się w obszarze zabudowanym na ulicy Polnej w Świętajnie. Przed godziną 19:00 policyjny miernik prędkości wskazał, że samochód osobowy marki bmw jedzie o 56 km/h za dużo.  Mundurowi zatrzymali pojazd do kontroli drogowej, kierującym okazał się 34-letni mieszkaniec gminy Świętajno. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy i nałożyli na niego mandat karny.

(jr/jn/js/akdn/ich/jk/ep/pk/lm/pż/asz/as/kh)

Powrót na górę strony