Iława: Reakcja świadka zapobiegła tragedii na drodze. Kierowcy bez uprawnień zatrzymani
Po raz kolejny sygnał od świadka pozwolił na szybkie zatrzymanie pijanego kierowcy. Tym razem iławscy policjanci zatrzymali motocyklistę, który nie dość, że miał 2,4 promila alkoholu w organizmie, to nie posiadał uprawnień do kierowania użytkowanym pojazdem.
Najpierw spożywanie alkoholu w barze, a następnie bardzo szybka jazda jednośladem. To wystarczyło, aby do oficera dyżurnego iławskiej policji zadzwoniła osoba z informacją, że na jednej z lokalnych stacji benzynowych mężczyzna spożywał alkohol, a potem wsiadł na motor i odjechał w stronę Lubawy. Funkcjonariusze szybko pojechali na miejsce. Dojeżdżając zauważyli poruszający się z bardzo dużą prędkością opisywany motocykl. Po chwili kierujący motorem wrócił ponownie na tą sama stację, gdzie spożywał alkohol. Policjanci podeszli do kierującego, od którego poczuli zapach alkoholu. Po przebadaniu, okazało się, że 29–letni mieszkaniec gminy Lubawa ma 2,4 promila alkoholu w organizmie. W trakcie kontroli policjanci ustalili, że 29 – latek nie posiada uprawnień do kierowania motorem. Motocykl został przekazany osobie wskazanej przez posiadacza, a Kamila K. po wykonaniu czynności zwolniono. Kierujący jadąc motorem w stanie nietrzeźwości, dodatkowo z bardzo dużą prędkością, stwarzał poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Teraz 29-latek ze swojego zachowania będzie musiał się tłumaczyć przed sądem.
To nie jedyny kierowca bez uprawnień zatrzymany w ostatnim czasie przez funkcjonariuszy z Iławy. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w miejscowości Rodzone w trakcie pomiaru prędkości poruszających się w tym rejonie pojazdów, zatrzymali kierującego audi poruszającego się z niedozwolona prędkością, który jak się okazało, miał już zabrane uprawnienia, a pomimo to dalej jeździł samochodem. 28-letni Adam K. w miejscu kontroli przekroczył dozwoloną prędkość o 35 km/h a jego uprawnienia zostały cofnięte w drodze decyzji administracyjnej.
Czy wiesz, że...
w związku z wejściem w życie 18 maja nowych przepisów w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym zaostrzone zostały przepisy wobec kierowców którzy, dalej kierują pojazdem pomimo cofnięcia im uprawnień w drodze decyzji administracyjnej. Przepisy mówią jasno. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, które utracił w związku z uprzednim orzeczeniem środka karnego, o którym mowa w art. 39 pkt. 3, w warunkach określonych w art. 42 § 2-4 podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Kodeks karny za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości przewiduje karę nawet do 2 lat pozbawienia wolności.
Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji, o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.