Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści „na policjanta”, "wnuczka" nadal aktywni – bądźmy czujni

Policjanci ostrzegają wszystkich mieszkańców powiatu działdowskiego, aby zachowali czujność, gdy osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka rodziny, pracownika banku czy też policjanta i prosi o pieniądze. Mowa tu o oszustach, którzy powiedzą i zrobią wszystko, by wyłudzić pieniądze.

Działdowo

Minionej doby (15.03.2023 r.) do dwójki mieszkańców powiatu działdowskiego zadzwonili oszuści, którzy chcieli wyłudzić pieniądze. Jedna z osób zdążyła zaciągnąć kredyt w wysokości 20 tysięcy złotych i przelać pieniądze na konto przestępców podających się za pracownika banku. Ci zażądali kolejnej wpłaty środków finansowych, jednak stanowcza reakcja dyrektora banku zapobiegła dalszej utracie pieniędzy przez pokrzywdzonego. Z kolei do innej mieszkanki powiatu zadzwoniła kobieta podając się za jej wnuczkę i próbowała wyłudzić od niej pieniądze w kwocie 40 tysięcy złotych. Celu nie osiągnęła, ponieważ 82-latka rozłączyła się w trakcie rozmowy.

Ełk

O tym, że można paść ofiarą oszusta nawet podczas rozmowy telefonicznej przekonała się mieszkanka podełckiej miejscowości. Kobieta odebrała telefon od rzekomego pracownika banku. On przekonywał, że doszło do wycieku danych z jej konta i policja monitoruje całą sprawę. Mało tego, nakłonił do zaciągnięcia kredytu, a następnie polecił jej, aby wypłaciła wszystkie pieniądze i jak najszybciej wpłaciła je do wpłatomatu z wykorzystaniem kodu BLIK. Wmówił kobiecie, że pracownicy jej banku są nieuczciwi. Kobieta uwierzyła w te słowa. W wyniku tego, działając zgodnie z telefonicznymi instrukcjami straciła ponad 56 000 złotych.

Olsztyn

W środę (15.03.2023) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą „na policjanta”. Niestety 73-latka uwierzyła przestępcom i przekazała swoje oszczędności. We wtorek do seniorki zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik poczty z informacją, że ma nieodebrane paczki i poprosił o potwierdzenie adresu zamieszkania, aby mogła odebrać przesyłki. Po chwili do kobiety zadzwonił kolejny mężczyzna, który przedstawił się jako oficer CBŚP i poinformował seniorkę, że oszuści chcą ją okraść. Wiarygodność przedstawionej legendy pokrzywdzonej kobiecie miał potwierdzić jeszcze inny mężczyzna podający się za prokuratora. Następnie fałszywy policjant wypytał 73-latkę o posiadane oszczędności oraz poprosił o wybranie z konta gotówki. Mężczyzna twierdził, że jej pieniądze mogą zostać skradzione i należy je przekazać funkcjonariuszom, gdzie będą bezpieczne. Seniorka zawierzyła oszustom i dwukrotnie wybrała pieniądze z placówki bankowej, a następnie zgodnie z przekazanymi instrukcjami wrzuciła spakowane w torbę pieniądze, pod wskazane zaparkowane auto. Oszuści zapewniali ją, że następnego dnia odzyska swoje oszczędności. 72-latka zorientowała się, że padła ofiarą przestępców, po tym jak zadzwoniła do olsztyńskiej jednostki Policji. Wartość strat to 70 tysięcy złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych, dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez przestępców. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

(jn/akdn/aj/kh)

Powrót na górę strony