Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

98. rocznica powołania Policji Kobiecej

98 lat temu w strukturze Policji Państwowej stworzono jednolitą formację kobiecą. W zawodzie zdominowanym przez mężczyzn, swoje miejsce odnalazły wówczas policjantki, które przełożyły swój potencjał na realne narzędzie w zwalczaniu przestępczości. Tak jest i dziś. Na terenie Warmii i Mazur policyjny mundur nosi 657 kobiet. Przekonajmy się zatem, jak służbę z płcią piękną oceniają mężczyźni oraz co o wyborze swojej zawodowej ścieżki sądzą same policjantki.

Przeszłość i teraźniejszość
26 lutego 1925 ówczesny Minister Spraw Wewnętrznych polecił utworzyć Policję Kobiecą. Zakres zadań, któremu musiała sprostać ówczesna formacja był szeroki. Co więcej, w tamtym czasie zaczęło przybywać przestępstw zarówno w środowisku nieletnich, jak i rodzinnym. Doskonałymi realizatorkami zadań właśnie w tych obszarach okazały się kobiety, co znacząco wyróżniało je na tle kolegów z pracy.  
W tamtym czasie decyzja o zostaniu policjantką wiązała się z wieloma wyrzeczeniami, nie każdy mógł spróbować swoich szans w tym zawodzie. Do kryteriów zaliczano m.in. wiek i wzrost. Do służby nie mogła zostać przyjęta kandydatka, która miała mniej 164 cm wzrostu, a także taka, której wiek nie mieścił się w oczekiwanym przedziale 25-40 lat. Co więcej, do mundurowych szeregów zapraszano tylko panny i wdowy. Kobieta, która marzyła o byciu żoną musiała odłożyć swoje plany na najbliższych 7 lat.
Przez te wszystkie lata zaszło wiele zmian, a procedura dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do Policji jest taka sama dla wszystkich, bez względu na płeć. Poza możliwością noszenia służbowej spódnicy do munduru wyjściowego, trudno znaleźć też jakiekolwiek różnice w umundurowaniu funkcjonariuszy. Policjantkę można spotkać zarówno w służbie patrolowej, jak i kryminalnej, a kobiety doskonale realizują się nie tylko w pionach wykonawczych, ale i kierowniczych.

Być kobietą, być kobietą…w mundurze
W warmińsko-mazurskiej Policji służbę pełni 657 kobiet. W tym gronie znajdują się zarówno te Panie, które o byciu policjantką marzyły od dzieciństwa, jak i te, w których chęć dołączenia do tej mundurowej formacji wzmocniła się w dorosłym życiu. Bez wątpienia łączy je jedna cecha – chcą pomagać drugiemu człowiekowi.
„Po raz pierwszy miałam styczność z policyjną rzeczywistością w trakcie stażu, który odbywałam w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie. Wtedy zrodziła się we mnie myśl,
że chciałabym poznać tę służbę od wewnątrz. Tak też się stało 20 lat temu, gdy zostałam policjantką. Od początku swojej kariery związana jestem z pionem kryminalnym. Przez te wszystkie lata miałam do czynienia ze sprawami różnego kalibru i zawsze mogłam liczyć w trudnych sytuacjach na kolegów i koleżanki z wydziału. Gramy przecież do jednej bramki, a solidarność w mundurze jest naprawdę mocna”.

                                                Podinsp. Iwona Ostrowska, KWP w Olsztynie
Wśród policjantek, które każdego dnia dbają o bezpieczeństwo innych są również kobiety, które kontynuują rodzinną tradycję. Tak jak w przypadku kom. Izabeli Mentryki z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie:
,,Najpierw zamiłowanie do munduru przejął od dziadka pierworodny syn, a następnie ja - pierwsza wnuczka. Policja tak naprawdę była obecna w moim życiu, odkąd byłam małą dziewczynką. Już wtedy wiedziałam, co chcę robić, gdy dorosnę. Mundur założyłam w 1996 roku i od tego czasu niezmiennie uważam, że ta decyzja była jedną z najlepszych w moim życiu. Wszystko wskazuje na to, że rodzinna tradycja będzie kontynuowana dzięki mojej córce, która już teraz marzy
o tym, by zostać policjantką”.

                                                               
Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych

Pomimo faktu, że w służba w Policji to ciężka praca, w żaden sposób nie odstrasza to kobiet – przyszłych funkcjonariuszek. Choć zawód ten, to w większości męskie rzemiosło, Panie nie ustępują w niczym kolegom z pracy, a w codziennej służbie wykazują się oczekiwanym profesjonalizmem. Ich zaangażowanie jest dostrzegane przez przełożonych:

„Z perspektywy lat pracę z kobietami oceniam na bardzo wysokim poziomie. Nie ma wyzwań,
z którymi by sobie nie poradziły. Cenię ich determinację oraz upór w dążeniu do celu.
Co więcej, w realizacji codziennych zadań, w niczym nie odbiegają od mężczyzn. Zdeterminowane policjantki, mimo wszystko, ramię w ramię z funkcjonariuszami podejmują każde wyzwanie”.

                                insp. Zbigniew Kowalski, Dowódca Oddziału Prewencji Policji  

„Gdy rozpoczynałem swoją przygodę z Policją na korytarzach jednostek, w których pracowałem kobiet w mundurach nie było wcale lub były rzadkością. Z biegiem lat przybywało Pań w naszej formacji, co tylko polepszyło jakość i efektywność naszej pracy i służby. Obecnie nie wyobrażam sobie Policji bez kobiet.  Nie dość, że są profesjonalistkami i charakteryzują się wysokim stopniem zaangażowania w wykonywaniu zadań i obowiązków, to jeszcze ocieplają wizerunek naszej formacji i tworzą dobrą atmosferę. Przy okazji zbliżającego się Dnia Kobiet życzę wszystkim Paniom pełnej satysfakcji z wykonywanych zadań i w życiu prywatnym. Dużo zdrowia i spełnienia marzeń.”

                        nadinsp. Tomasz Klimek – Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie

Inauguracja 98. rocznicy służby kobiet w Policji w punkcie krwiodawstwa

W pierwszy dzień lutego 2023 r. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, policjanci garnizonu warmińsko-mazurskiego zainaugurowali akcję honorowego oddawania krwi z okazji 98. rocznicy służby kobiet w polskiej Policji. Jest to wspólna inicjatywa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie i Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie. Akcja, która na terenie garnizonu
warmińsko-mazurskiego trwała do końca lutego, pozwoliła zebrać kilkanaście litrów krwi.

„W podziękowaniu za to, kim jesteście”
2 marca 2023 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczysta gala z okazji Wojewódzkich Obchodów Dnia Kobiet. Wydarzenie honorowym patronatem objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Z okazji Dnia Kobiet nadinsp. Tomasz Klimek wyróżnił ponad 50 Pań – policjantek i pracownic cywilnych. W części artystycznej wystąpili soliści i muzycy z Chóru Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego, uświetniając te wydarzenie.
(js)

 

Powrót na górę strony