Podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur
Alkohol i nadmierna prędkość mogą doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach zdarzeń, w których często niewinne, przypadkowe osoby mogą utracić zdrowie, a nawet życie. Pamiętajmy, wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za poziom bezpieczeństwa na drodze, dlatego obserwujmy drogę i jej otoczenie, stosujmy się do przepisów i znaków drogowych oraz zachowajmy rozsądek i trzeźwość za kierownicą.
W miniony weekend (17-19.02.2023 r.) policjanci odnotowali 5 wypadków, w których 8 osób zostało rannych. Funkcjonariusze byli wzywani do 106 kolizji drogowych i ujawnili 27 nietrzeźwych kierujących.
Braniewo
Do zdarzenia doszło w sobotę (18.02.2023 r.) parę minut po północy, na trasie pomiędzy Braniewem a Bemowizną. Kierujący osobowym nissanem najechał na powalone przez wiatr drzewo. Na szczęście w wyniku zdarzenia 18-latek nie odniósł żadnych obrażeń. Z uwagi na powstałe uszkodzenia policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu. Obecni na miejscu strażacy usunęli z jezdni drzewo.
Kolejne zdarzenie miało miejsce również w sobotę, przed południem. Policjanci otrzymali zgłoszenie o kolizji dwóch pojazdów na jednym z parkingów w Braniewie. Jak się okazało, kierujący osobową toyotą skręcając z ulicy Kościuszki na pobliski parking, nie zachował należytej ostrożności i najechał na wyjeżdżający z parkingu pojazd polaris, za co został pouczony. Jedną z podstawowych czynności na miejscu zdarzenia jest kontrola trzeźwości uczestników zdarzenia. Jak się okazało sprawca zdarzenia był trzeźwy, natomiast poszkodowany 50-latek znajdował się pod działaniem alkoholu mając ponad 0,3 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy oraz skierowany został wobec niego wniosek o ukaranie do sądu.
Także w sobotę, w Pieniężnie policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli 65-letniego kierującego osobowym jeepem. Badanie trzeźwości wykazało, że mężczyzna wyruszył w trasę mając ponad 1,1 promila alkoholu w organizmie. W związku z kierowaniem pojazdem w stanie nietrzeźwości mundurowi zatrzymali prawo jazdy. Teraz sprawą zajmą się braniewscy kryminalni. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Działdowo
W sobotę (18.02.2023 r.) w miejscowości Kisiny patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej samochód osobowy marki VW. Pojazdem kierowała 36-latka z gminy Działdowo. Kobieta przekroczyła dozwoloną prędkość o 53km/h jadąc z prędkością 103km/h w terenie zabudowanym. Policjanci zatrzymali kierującej prawo jazdy i ukarali mandatem oraz punktami karnymi.
W tym samym dniu po godzinie 22:00 w Działdowie na jednej z ulic patrol prewencji zatrzymał do wytrzeźwienia i wyjaśnienia 42-latka, który kierował samochodem osobowym marki Mazda. Mężczyzna prowadził pojazd znajdując się w stanie nietrzeźwości. Podczas policyjnej kontroli miał blisko promil alkoholu w organizmie. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Z kolei w niedzielę (19.02.2023 r.) w Koszelewach w gminie Rybno policjanci z działdowskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. 37-letni mieszkaniec gminy Rybno kierował jednośladem będąc pod działaniem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci ukarali mężczyznę mandatem w kwocie 2500 złotych.
Ełk
Przekraczanie prędkości, oprócz tego, że jest niebezpieczne, bywa też kosztowne. Przekonują się o tym kierowcy, którzy podczas jazdy mają „ciężką nogę”. Chociażby 58-latek zatrzymany przez policjantów w Ełku w sobotę (18.02.2023 r.). W obszarze zabudowanym przekroczył prędkość o 56 km/h. To w konsekwencji skutkowało dla niego wysokim mandatem – 1500 złotych, na jego konto trafiło też 13 punktów karnych. Od razu na miejscu policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy na 3 miesiące.
Giżycko
W miniony weekend giżyccy policjanci w trakcie wykonywania obowiązków służbowych zatrzymali 1 nietrzeźwego kierowcę. Kierujący to 33-letni mieszkaniec powiatu ełckiego, kierowca jechał toyotą. Do kontroli drogowej został zatrzymany w niedzielę (19.02.2023 r.) około godziny 9:00 w miejscowości Wydminy. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości w organizmie nieodpowiedzialny kierowca miał blisko 1 promil alkoholu. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy. Teraz o dalszym losie 33-latka, kierującego toyotą będzie decydował sąd. W trakcie weekendu policjanci giżyckiej drogówki przeprowadzili 53 kontrole drogowe, ujawnili 26 naruszenia przepisów ruchu drogowego. 17 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość. 1 kierowca wyprzedzał w miejscu niedozwolonym, kolejny jechał bez włączonych świateł mijania, a inny nie korzystał z pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze zatrzymali 8 dowodów rejestracyjnych, w tym za niewłaściwy stan techniczny i brak badań technicznych oraz przeprowadzili 122 kontrole stanu trzeźwości kierujących, 1 był pijany. Policjanci pracowali także na miejscu 6 kolizji drogowych, nikt z uczestników nie odniósł poważnych obrażeń.
Gołdap
W sobotę (18.02.2023 r.) w trakcie kontroli drogowej na ulicy Warszawskiej w Gołdapi, policjanci ustalili, że 41-latek jest osobą poszukiwaną. Mężczyzna nie zapłacił kary grzywny, w związku z tym sąd wymierzył mu karę zastępczą w wymiarze 10 dni pozbawienia wolności. Tego dnia kierujący zakończył swoją podróż w policyjnym areszcie.
Iława
Pierwszy kierujący w piątek (17.02.2023 r.) doprowadził do zderzenia drogowego w gminie Lubawa. Okazało się, że 32-latek kierujący renaultem wraz z naczepą nie dostosował prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego jego naczepa zjechała na przeciwległy pas ruchu i doprowadziła do zderzenia czołowego z kierującym citroenem z naczepą. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, a 32-latek za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.
Tymczasem w Iławie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującą subaru. Okazało się, że 44-latka jeździła samochodem nie posiadając uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.
Natomiast w Lasecznie 63-latka kierująca fordem nie dostosowała prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego doprowadziła do zderzenia z hyundaiem, który w następstwie uderzenia przemieścił się i uderzył w mazdę. W tym przypadku również nikomu nic się nie stało, a kierująca fordem za popełnione wykroczenie została ukarana mandatem.
Do kolejnego zdarzenie doszło na terenie gminy Zalewo. Jak ustalili policjanci 30-latek kierujący toyotą nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Pasażer z obrażeniami ciała został przytransportowany do szpitala. Okazało się, że nie tylko prędkość była przyczyną zdarzenia, ale również brak uprawnień do kierowania przez 30-latka.
Tymczasem w gminie Iława policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego audi. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że 36-latek kierował samochodem mając cofnięte uprawnienia.
Natomiast w sobotę (18.02.2023 r.) policjanci na drodze krajowej nr 16 zatrzymali rowerzystę. W trakcie czynności okazało się, że 19-latek kierował jednośladem mając 0,8 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.
Kolejny nieodpowiedzialny kierujący został zatrzymany w Jędrychowie podczas pomiaru prędkości. Okazało się, że 60-latek jechał 119 km/h w terenie zabudowanym. Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującemu oraz sporządzili wniosek o ukaranie do sądu, gdyż mężczyzna odmówił przyjęcia mandatu.
Tymczasem w niedzielę (19.02.2023 r.) policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego bmw. Funkcjonariusze wylegitymowali go, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali stan trzeźwości. Niby wszystko było w porządku, ale zachowanie kierowcy jak i pasażera wskazywało, że mogą mieć coś na sumieniu. Przypuszczenia policjantów okazały się słuszne. Funkcjonariusze w samochodzie znaleźli biały proszek, który po badaniu narkotestem okazał się amfetaminą. 20-letni pasażer został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi.
Natomiast do policjantów ruchu drogowego wykonujących czynności na jednej z dróg w gminie Iława podjechał kierujący hondą. Mężczyzna zapytał się funkcjonariuszy o możliwość zaparkowania pojazdu. Policjanci w trakcie rozmowy z 40-latkiem wyczuli od niego zapach alkoholu, co potwierdziło badanie alkomatem, który wskazał 0,8 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy mieszkańcowi gminy Iława.
W Iławie policjanci zatrzymali również do kontroli drogowej kierującego fordem. Funkcjonariusze wylegitymowali kierowcę oraz sprawdzili w policyjnych systemach. Okazało się, że 23-latek kierujący samochodem miał cofnięte uprawnienie do kierowania pojazdem mechanicznym.
Kętrzyn
W sobotę (17.02.2023 r.) ok. godz. 18.00 policjanci w Kętrzynie przy ul. Chopina zatrzymali do kontroli drogowej 53-letniego kierowcę motoroweru. Podczas rozmowy policjanci wyczuli od mężczyzny alkohol. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mieszkańca miasta wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.
Kolejny nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany w niedzielę (19.02.2023 r.) ok godz. 19:00 w Korszach przy ul. Mickiewicza. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego passatem. Podczas sprawdzania stanu trzeźwości okazało się, że 24-latek kierował autem pomimo wypitego wcześniej alkoholu. Badanie wykazało ponad 0,5 promila. Mężczyzna stracił prawo jazdy.
Lidzbark Warmiński
W piątek (17.02.2023 r.) policjanci prowadzili działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas tych działań funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowanie kierowców względem pieszych. O godzinie 8:10 uwagę mundurowych patrolujących ulice miasta, zwrócił kierujący osobowym audi, który na ul. Poniatowskiego w Lidzbarku Warmińskim nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu dla pieszych oraz jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze kilka ulic dalej napotkali kierującego, którym okazał się 70-letni lidzbarczanin. Szybko okazało się również, że mężczyzna nie powinien kierować pojazdem, ponieważ uprawnienia do kierowania zostały mu cofnięte z uwagi na stan zdrowia. Okazało się również, że pojazd, którym jechał nie posiada aktualnych badań technicznych. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do lidzbarskiej komendy, gdzie usłyszał zarzut za przestępstwo kierowania pojazdem pomimo cofniętych uprawnień, do którego się przyznał. Za popełnione wykroczenie nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu 70-latek został ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych oraz 15 punktów karnych, za wykroczenie niekorzystania z pasów bezpieczeństwa mandatem w wysokości 100 złotych oraz 5 punktów karnych, natomiast za wykroczenie niewykonania badań technicznych pojazdu w wyznaczonym terminie mandatem w wysokości 100 złotych. Policjanci zatrzymali również dowód rejestracyjny samochodu. Za przestępstwo określone w art. 180a Kodeksu karnego mężczyźnie grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo kara do 2 pozbawienia wolności.
W sobotę (18.02.2023 r.) około godziny 12:30 w Bażynach policjanci kontrolowali kierującego motorowerem, który jechał bez włączonych świateł. Podczas kontroli okazało się, że 31-letni kierujący posiada sądowy, dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Dodatkowo motorower, którym jechał nie posiadał aktualnych badań technicznych. Mieszkaniec Bażyn był trzeźwy, jednak w związku z obowiązującym go sądowym zakazem kierowania pojazdami policjanci przekazali motorower, którym jechał osobie wskazanej. Mężczyzna został ukarany mandatem za poruszanie się pojazdem nieposiadającym badań technicznych, policjanci zatrzymali również dowód rejestracyjny tego pojazdu. Za kierowanie bez włączonych świateł mijania funkcjonariusze pouczyli 31-latka. Natomiast za kierowanie pojazdem pomimo orzeczonego zakazu mężczyzna będzie tłumaczył przed sądem. Za przestępstwo określone w art. 244 Kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
W niedzielę (19.02.2023 r.) w Lidzbarku Warmińskim policjanci kontrolowali 35-letniego kierującego osobową Alfą Romeo, którego badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. Wynik badania wyniósł 0,22 promila alkoholu w organizmie mężczyzny. Pojazd, którym jechał został przekazany trzeźwej osobie wskazanej, policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującego.
Tego samego dnia około godziny 11:00 w Kiwitach policjanci kontrolowali 23-letniego kierującego osobowym volvo. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko promil alkoholu w jego organizmie. Pojazd nie posiadał aktualnych badań technicznych i miał już zatrzymany dowód rejestracyjny. Ku zdziwieniu policjantów jadący z nietrzeźwym 23-latkiem pasażer był trzeźwy i posiadał uprawnienia do kierowania pojazdami. Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującego, a pojazd, którym jechał przekazali osobie wskazanej.
Także w niedzielę, chwilę po godzinie 11:00 orneccy policjanci na ul. Warmińskiej w Ornecie kontrolowali kierującego osobowym audi 52-latka. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało 0,46 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującego i przekazali samochód, którym jechał osobie wskazanej.
Mrągowo
W piątek (17.02.2023 r.) po godz. 10 mrągowscy policjanci ruchu drogowego pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, jakie miało miejsce na obwodnicy Mrągowa. Z ustaleń policjantów wynika, że 58-letni kierujący skodą nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującej fordem, w wyniku czego doszło do zderzenia się pojazdów. Pojazdem ford kierowała 54-letnia kobieta, która jechała z dwoma pasażerkami. 17-letnia pasażerka z forda informowała o bólu w klatce piersiowej, wobec czego została przewieziona do szpitala. Na szczęście po badaniach okazało się, że nie doznała poważnego urazu. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja drogowa. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 2000 złotych.
Tego samego dnia po godz. 13 policjanci z Komisariatu Policji w Mikołajkach zatrzymali do kontroli drogowej 29-letniego mieszkańca powiatu mrągowskiego kierującego audi. Po sprawdzeniu jego danych w policyjnych systemach informacyjnych okazało się, że mężczyzna wsiadł za kierownicę pomimo wydanego przez sąd zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. W tym momencie jego podróż na fotelu kierowcy się zakończyła, pojazd został przekazany osobie przez niego wskazanej, a mężczyzna za ignorowanie sądowego orzeczenia będzie tłumaczyć się przed sądem.
Również w piątek przed godz. 15 policjanci ruchu drogowego zostali skierowani do obsługi zdarzenia drogowego jakie miało miejsce na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Baranowo, gdzie doszło do zderzenia dwóch busów. Z relacji uczestników wynika, że do zdarzenia mógł przyczynić się inny uczestnik ruchu. Kierujący peugeotem oraz pasażer poinformowali funkcjonariuszy, że kierujący pojazdem ciężarowym z przyczepą typu laweta jadący z naprzeciwka zjechał częściowo na ich pas ruchu zmuszając go do wykonania gwałtownego manewru w celu uniknięcia zderzenia. Kierujący peugeotem odbił w prawą stronę na pobocze, a następnie stracił panowanie nad pojazdem i zderzył się czołowo z pojazdem Mercedes Sprinter. Peugeotem kierował 65-letni mieszkaniec Giżycka, który jechał z dwoma 50-letnimi pasażerami - również mieszkańcami Giżycka. Wszyscy trzej mężczyźni zostali przewiezieni do szpitali- kierujący peugeotem informował o bólu w klatce piersiowej, jeden z pasażerów był zakleszczony w pojeździe i doznał urazu prawej ręki i nogi, również informował o bólu w klatce piersiowej, natomiast drugi z pasażerów doznał urazu palca u dłoni i także informował o bólu w klatce piersiowej. Pojazdem mercedes jechały trzy osoby, 47-letni pasażer, mieszkaniec powiatu kartuskiego został przewieziony do szpitala z podejrzeniem urazu prawej dłoni. Kierujący byli trzeźwi. Droga przez dłuższy czas była zablokowana, a kierowcy kierowani zostali objazdami. Okoliczności tego groźnego zdarzenia drogowego są wyjaśniane przez policjantów.
W tym samym czasie kolejny patrol ruchu drogowego pracował na miejscu zdarzenia drogowego w miejscowości Stamka. Z ustaleń policjantów wynika, że 19-letnia kierująca audi, która zaledwie tydzień temu zdobyła uprawnienia do kierowania, nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na przeciwległy pas ruchu i wjechała do przydrożnego rowu, gdzie auto dachowało, a następnie przewróciło się z powrotem na koła. Kierująca oraz 23-letni pasażer, zostali przewiezieni do szpitala, gdzie po badaniach okazało się, że doznali obrażeń ciała powodujących rozstrój zdrowia poniżej 7 dni. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja drogowa, a na „świeżo upieczoną” kierującą został nałożony mandat w wysokości 1020 złotych.
Również w piątek przed godz. 20 na drodze krajowej nr 16 przed miejscowością Sorkwity doszło do zderzenia bocznego mijającego się pojazdu ciężarowego DAF, którym kierował 32-letni mężczyzna z pojazdem osobowym suzuki, którym jechała 64-letnia kobieta. W wyniku tego zdarzenia nikt nie doznał obrażeń. W związku z tym, że żaden z kierujących nie poczuwał się do odpowiedzialności twierdząc, że jechał poprawnie swoim pasem ruchu, okoliczności tego zdarzenia będą wyjaśnianie przez funkcjonariuszy w toku prowadzonego postępowania.
W poniedziałek (20.02.2023r.) po godz. 7 oficer dyżurny mrągowskiej komendy został poinformowany o zdarzeniu drogowym, jakie miało miejsce na odcinku drogi pomiędzy Rozogami a Rybnem. Policjanci ruchu drogowego, którzy zostali skierowani do obsługi tego zdarzenia ustalili, że 33-letnia kierująca renault na łuku drogi w prawo nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem i zjechała na przeciwległy pas zderzając się czołowo z pojazdem iveco. Pojazdem iveco jechał 40-letni mężczyzna z 51-letnim pasażerem. Po wstępnym zbadaniu uczestników zdarzenia przez medyków do szpitala została przewieziona kierująca renault z podejrzeniem urazu ręki i nogi oraz pasażer z pojazdu iveco z podejrzeniem urazu głowy. Funkcjonariusze ustalili, że kierujący byli trzeźwi. Droga na czas czynności była zablokowana.
Nidzica
W niedzielę (19.02.2023 r.) około godz. 17:30 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące kolizji ze zwierzyną leśną. Z ustaleń policjantów wynikało, że 70-letni kierujący samochodem osobowym marki BMW jadąc drogą W 604 w kierunku ronda na ul. Działdowskiej w Nidzicy, uderzył w nagle wbiegającą z prawej strony drogi sarnę. Zwierzę po zdarzeniu oddaliło się do pobliskiego lasu. Z uwagi na uszkodzenia pojazdu policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny.
Nowe Miasto Lubawskie
W piętek (17.02.2023 r.) ok. godz. 20:00 na ulicy Grunwaldzkiej w Nowym Mieście Lubawskim policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem mieszkańca miasta. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 60-latek miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Mężczyzna został ukarany mandatem.
W sobotę (18.02.2023 r.) ok. godz. 9:00 na ulicy Lidzbarskiej w Kurzętniku policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fordem focusem. 44-letni mieszkaniec gminy Nowe Miasto Lubawskie nie miał ważnego badania technicznego pojazdu, za co został ukarany mandatem. Zatrzymano też dowód rejestracyjny pojazdu. Po sprawdzeniu danych mężczyzny w systemach informatycznych okazało się, że nie posiada on uprawnienia do kierowania autem.
Ok.16:00 w Osetnie dzielnicowi z Biskupca zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem mieszkańca tej gminy. 56-latek miał w organizmie blisko 3 promile alkoholu.
Ok. godz. 17:00 w Tomaszewie dzielnicowi zatrzymali do kontroli kierującego vw passatem. 69-letni mieszkaniec gminy Kurzętnik miał w organizmie blisko promil alkoholu.
W niedzielę (19.02.2023 r.) ok. godz. 6:20 na ulicy Jagiellońskiej w Nowym Mieście Lubawskim policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem. W aucie znajdowało się łącznie 9 osób, a zgodnie z dowodem rejestracyjnym pojazdu wewnątrz razem z kierowcą mogło podróżować maksymalnie 7 osób. Siedzący za kierownicą auta 18-letni mieszkaniec powiatu kwidzyńskiego został ukarany mandatem w kwocie 600 złotych i 7 punktami.
Ok. godz. 21:00 na ulicy Władysława Jagiełły w Kurzętniku policjanci ogniwa ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego mazdą, który także był nietrzeźwy. 34-letni mieszkaniec gminy Kurzętnik miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu.
Olsztyn
Policjanci w Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w piątek (17.02.2023 r.) prowadzili wzmożone działania pod nazwą ,,Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, których głównym celem było zwiększenie bezpieczeństwa tych uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są najbardziej narażeni na tragiczne konsekwencje. Policjanci zwracali uwagę na wykroczenia kierowców w stosunku do m.in. pieszych i samych pieszych zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Zgodnie z przepisami prawa każdy pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, co nie zwalnia go jednak z zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się również wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej policji w Olsztynie podczas piątkowych działań odnotowali łącznie 72 wykroczenia, które zakończyły się w ponad 40 przypadkach mandatami, a w 4 przypadkach zostały skierowane wnioski o ukaranie do sądu. Odnotowano 6 wykroczeń popełnionych przez pieszych, które dotyczyły głównie niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Z kolei wykroczenia popełniane przez kierowców dotyczyły najczęściej nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim jak również przekroczenia dopuszczalnej prędkości w rejonie przejścia dla pieszych.
W sobotę wieczorem (18.02.2023 r.) oficer dyżurny Komendy Miejski Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu w rejonie Placu Jana Pawła II w Olsztynie. Ze wstępnych ustaleń policjantów z Wydziału Zabezpieczenia Miasta Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, którzy przyjechali na miejsce i relacji świadków wynika, że mężczyzna mógł kierować pojazdem pod wpływem alkoholu i oddalił się z miejsca zdarzenia przed przyjazdem służb. Po chwili kierowca mercedesa wrócił na miejsce. Jak się okazało 43-latek wsiadł za kierownicę będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie policyjnym alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna nie miał uprawnień do kierowania pojazdem. 43-latek za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Zgodnie z kodeksem karnym za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Ostróda
W piątek (17.02.2023 r.) w Ostródzie przy ul. 11-go Listopada patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 43-latka kierującego rowerem, który znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Za swoje przewinienie mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości tysiąca złotych.
Również w piątek w Łukcie przy ul. Warmińskiej policjanci tamtejszego posterunku zatrzymali do kontroli drogowej 23-letniego kierującego pojazdem marki opel. W trakcie kontroli przy wymienionym ujawniono środki odurzające w postaci marihuany. Mężczyznę doprowadzono do policyjnego aresztu, usłyszy zarzut za posiadanie substancji zabronionych.
W sobotę (18.02.2023 r.) w Ostródzie przy ul. 11-go Listopada patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 54-latka, który kierował pojazdem marki mercedes będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało obecność prawie jednego promila alkoholu w jego organizmie. Kierującemu zatrzymano prawo jazdy, pojazd przekazano osobie wskazanej. Wyżej wymienionego po wykonaniu czynności zwolniono.
Tego samego dnia (18.02.2023 r.) w m. Samborowo gmina Ostróda, policjanci ostródzkiej drogówki zatrzymali do kontroli pojazd osobowy marki skoda, którego kierujący 32-latek, posiadał aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Sporządzono niezbędną dokumentację, a pojazd przekazano osobie wskazanej.
W niedzielę (19.02.2023 r.) dyżurny ostródzkiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie o tym, że w Miłomłynie na jednej ze stacji paliw, 57-letni kierujący po tym jak dokonał tankowania paliwa na kwotę 240 złotych nie uiścił opłaty. Ciągle jednak przebywał na terenie stacji rozmawiając przez telefon w swoim samochodzie i nie reagował na konieczność uregulowania należności. Po przybyciu na miejsce policjantów referatu patrolowo-interwencyjnego i wylegitymowaniu mężczyzny okazało się, że posiada on aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Policjanci przygotowali niezbędną dokumentację celem jej przekazania do sądu. Pojazd przekazano osobie wskazanej, która również uregulowała należność za zatankowane paliwo.
Tego samego dnia (19.02.2023 r.) w Morągu przy ul. 11-go Listopada policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego osobowym audi, który nie korzystał podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa. Na 34-latka nałożono mandat. W trakcie sprawdzenia okazało się, że mężczyzna decyzją Starosty Ostródzkiego ma zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Policjanci sporządzili dokumentację celem jej przekazania do sądu. Pojazd przekazano wskazanej osobie.
Również w niedzielę przy ul. Parkowej w Małdytach policjanci zatrzymali do kontroli kierującego skuterem marki romet. 42-latek kierował swoim jednośladem znajdując się w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało obecność ponad dwóch promili w jego organizmie.
Natomiast w Ostródzie przy ul. 11-go Listopada, patrol referatu ruchu drogowego zatrzymał do kontroli pojazd osobowy marki volkswagen, którego kierujący 39-letni mężczyzna poruszał się pojazdem będąc w stanie po użyciu alkoholu. Badanie wykazało obecność prawie 0,5 promila alkoholu w jego organizmie. Z popełnionego wykroczenia będzie tłumaczył się przed sądem.
W niedzielę (19.02.23) w Miłomłynie, policjanci referatu patrolowo-interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę, który kierował pojazdem marki peugeot będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało obecność ponad dwóch promili alkoholu w jego organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, a pojazd przekazano osobie wskazanej. Wyżej wymienionego po wykonaniu czynności zwolniono.
Pisz
Miniony weekend, na drogach powiatu piskiego, był wyjątkowo bezpieczny. Nie doszło do żadnego wypadku, a jedynie do kilku niegroźnych kolizji. Policjanci zatrzymali jednego nietrzeźwego kierującego, kierowcę na zakazie oraz kierowcę, który w terenie zabudowanym jechał zdecydowanie zbyt szybko.
W piątek (17.02.2023 r.) w miejscowości Drygały, w gminie Biała Piska, patrol drogówki zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki audi. Kierujący tym autem jechał w terenie zabudowanym z prędkością 104 km/h przy ograniczeniu dopuszczalnej prędkości do 50 km/h. Samochodem tym kierował 26-letni mieszkaniec powiatu ełckiego. Za popełnione wykroczenie policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy oraz nałożyli mandat w wysokości 1500 złotych. Kierujący skorzystał z prawa do odmowy przyjęcia mandatu. Sprawa trafi zatem do sądu.
Tego samego dnia przed godz. 15.00 w miejscowości Kocioł Duży policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki opel. Kierował nim 28-letni mieszkaniec Białej Piskiej. Kierujący tym autem miał orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, który złamał. W ten sposób dopuścił się popełnienia przestępstwa, za które grozi mu kara pozbawiania wolności nawet do 5 lat.
W sobotę (18.02.2023 r.) policjanci piskiej drogówki, w Piszu na ul. Warszawskiej, zatrzymali do kontroli samochód marki Jeep. Za kierownicą siedział 56-letni mieszkaniec Pisza. Funkcjonariusze wyraźnie czuli alkohol od kierowcy. Badanie stanu trzeźwości 56-latka wykazało ponad 1 promil alkoholu w organizmie. W tej sytuacji funkcjonariusze zatrzymali kierującemu prawo jazdy. Mężczyzna odpowie przed sądem za popełnienie przestępstwa kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Węgorzewo
Do niecodziennej sytuacji doszło w gminie Budry. Funkcjonariusze policji w niedzielę (19.02.2023 r.) zauważyli pojazd, który nie miał włączonych świateł. Po zatrzymaniu go do kontroli, okazało się, że za kierownicą siedział 18-letni mężczyzna. Mieszkaniec gminy Budry od razu przyznał się, że nie posiada prawa jazdy. W pojeździe znajdowała się również jego 13-letnia siostra. Jak tłumaczył policjantom, zabrał siostrę na przejażdżkę i prawie udało im się skończyć podróż, zabrakło 60 metrów do celu. Kiedy funkcjonariusze zapukali do drzwi ojca, ten był bardzo zaskoczony. Myślał, że pojazd stoi na posesji, nie zauważył, kiedy rodzeństwo wyjechało na wspólną podróż.
Teraz nieodpowiedzialny 18-latek za swoje zachowanie będzie tłumaczył się przed sądem.
(jn/ich/md/jk/ep/bsz/pk/ap/lm/aj/pż/mp/asz/af/kh)