Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg: Cyberprzemoc – jak jej się przeciwstawić

To hasło profilaktycznych spotkań odbywających się w elbląskich gimnazjach z udziałem policjantów oraz hasło konkursu form teatralnych, którego rozstrzygnięcie zaplanowano na 3 czerwca tego roku. Spotkania dotyczące cyberprzemocy prowadzi z młodzieżą policjant z Wydziału Prewencji Kryminalnej i Wykroczeń nadkom. Marek Cieślak.

Spotkania przyjmują formę rozmowy, dyskusji na temat sytuacji, które mogą zdarzyć się w szkole w świecie realnym oraz tych, które wirtualnie zdarzają się w internecie.

- Chcemy uzmysłowić młodym ludziom jakie konsekwencje może mieć „dokuczanie” innej osobie w sieci za pomocą takich narzędzi jak internet czy portale społecznościowe – mówi Marek Cieślak. – Co może się stać, gdy przekroczy się pewną granicę - dodaje.

Swojego wsparcia organizatorom udzielili uczniowie Zespołu Szkół Technicznych. Aby zobrazować realne sytuacje podczas spotkań odgrywają oni scenki, które mogą przydarzyć się w rzeczywistości. Wśród nich jest opowieść o dziewczynie, której dokuczano z powodu otyłości, o przerobieniu i wykorzystaniu zamieszczonego w internecie zdjęcia nastolatki, a także o zawieraniu internetowych znajomości.

- Odegranie takiej scenki poprzedza dyskusja, która później prowadzimy na temat tego co widzieli gimnazjaliści – tłumaczy Cieślak. – Łatwiej jest wtedy wydobyć emocje jakie towarzyszą tym młodym ludziom i uzmysłowić czym mogą zakończyć się głupie żarty.

Czwartkowe spotkanie odbyło się w Gimnazjum nr 3. A już 3 czerwca tego rodzaju małe formy teatralne zostaną odegrane przez uczniów gimnazjów, którzy wezmą udział w konkursie „Cyberprzemoc - jak jej się przeciwstawić”. Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Elbląga, a wśród nagród ufundowanych przez Departament Edukacji Sportu i Turystyki znalazły się m.in. laptop, rzutnik oraz tablety. Udział w konkursie zapowiedziało do tej pory 5 elbląskich gimnazjów.
 

Powrót na górę strony