„Warsztat Pro-Aktywnego Przełożonego” – szkolenie z zakresu ochrony praw i wolności
Skuteczność szerokich działań podejmowanych na rzecz ochrony praw i wolności człowieka zależy od tego, czy są one przestrzegane już na tym najwęższym lokalnym poziomie. Stąd cyklicznie przeprowadzane są szkolenia w jednostkach Policji, które mają temu służyć. Jednym z nich jest szkolenie „Warsztat Pro-Aktywnego Przełożonego”, przeprowadzone przez policyjnych psychologów, a skierowane do osób zajmujących stanowiska kierownicze.
Zgodnie z „Planem działalności edukacyjnej i informacyjnej w zakresie ochrony praw i wolności człowieka, realizacji zasady równego traktowania i przestrzegania zasad etyki zawodowej w Policji na lata 2021-2023” oraz „Programem wzmacniania uczciwości i zapobiegania korupcji na lata 2021-2023”, w ramach lokalnego doskonalenia zawodowego, w dniach 28 listopada 2022 r. – 2 grudnia 2022 r. odbyła się kolejna edycja szkolenia pn. "Warsztat Pro-Aktywnego Przełożonego”.
Szkolenie miało na celu rozwijanie umiejętności skutecznego diagnozowania i reagowania przełożonego na niepożądane zachowania w środowisku służby i pracy. Uczestnikami warsztatów były osoby zajmujące stanowiska kierownicze w jednostkach i komórkach organizacyjnych Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego. Podczas szkolenia doskonalone były umiejętności szybkiego rozpoznawania nieprawidłowych zachowań i podejmowania skutecznych działań w celu zapobieżenia ich eskalacji, mogącej skutkować podjęciem działań formalnych (dyscyplinarnych, karnych).
Zajęcia odbywały się w oparciu o scenariusze opracowane na podstawie rzeczywistych sytuacji i zdarzeń, jak również przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczeń uczestników.
Warsztaty przeprowadzili funkcjonariusze z Sekcji Psychologów KWP w Olsztynie: podinsp. Jacek Doliński i st. asp. Małgorzata Konopko oraz Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ds. Ochrony Praw Człowieka - nadkom. Dorota Rak.
W roku 2023 planowane jest przeprowadzenie kolejnych edycji takich spotkań warsztatowych.
(dr/tm)