Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Drogowe podsumowanie weekendu

W miniony weekend policjanci pracowali na miejscu 5 wypadków w których 5 osób zostało rannych. Funkcjonariusze odnotowali również ponad 140 kolizji. W ciągu 3 dni zatrzymali 20 kierowców, którzy wsiadając za kierownicę pojazdów po wcześniej wypitym alkoholu, narazili siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Panująca obecnie pogoda sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Dlatego policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. A przede wszystkim zdjęcie nogi z gazu.

Działdowo:

Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło w sobotę (3.12.2022 r.) na drodze wojewódzkiej nr 544 w miejscowości Piaseczno w gminie Lidzbark. Zderzyły się tam dwa samochody. Według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, kierujący pojazdem marki Mercedes Sprinter, 35-latek z gminy Czarnków, na łuku drogi nie dostosował prędkości do warunków drogowych, zjechał na przeciwległy pas jezdni i uderzył czołowo w prawidłowo jadący pojazd marki Audi.  W wyniku zdarzenia obrażeń ciała doznała 58-letnia pasażerka Audi, która karetką pogotowia została przetransportowana do szpitala w Działdowie. Kierujący byli trzeźwi. Kierujący Mercedesem przewoził 10 cieląt, z których żaden nie ucierpiał. Nawierzchnia drogi była śliska i oblodzona. Policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne od obu pojazdów z uwagi na ich uszkodzenia. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Komisariat Policji w Lidzbarku.

 

  • miejsce zdarzenia drogowego
  • miejsce zdarzenia drogowego

 

W tym samym dniu w miejscowości Wielki Łęck patrol ruchu drogowego z Działdowa zatrzymał do kontroli drogowej 34-letniego mieszkańca gminy Płośnica, który kierował samochodem osobowym marki VW Cady. Podczas badania stanu trzeźwości, mężczyzna wydmuchał blisko promil alkoholu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Mężczyzna za swoje nieodpowiedzialne zachowanie będzie musiał wytłumaczyć się przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i wysoka kara finansowa.
W niedzielę (4.12.2022 r.) patrol prewencji z Działdowa na terenie miasta zatrzymał do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki BMW. Siedzący za kierownicą auta 35-latek posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Policjanci przerwali działdowianinowi dalszą jazdę. Sprawa trafi teraz do sądu. Za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych sprawcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Elbląg:

Policjanci z ruchu drogowego odnotowali 20 kolizji. Nie było wypadków drogowych. Zatrzymali 113 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość (w tym 3 x 50+). Funkcjonariusze przebadali na obecność alkoholu 385 kierujących. Wśród nich 3 kierowało w stanie nietrzeźwym i było sprawcami kolizji. Niechlubny rekordzista miał 2,5 promila. Został zatrzymany w sobotę (3 grudnia 2022 r.) przy ul. Matejki w Elblągu. 37-latek kierował daewoo i uderzył w zaparkowany samochód. Nietrzeźwym za kierownicą grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z ruchu drogowego zabezpieczali również przejazd Motomikołajów (charytatywnej, parady motocyklowej). Było bezpiecznie, a paczki trafiły na czas do potrzebujących dzieci.

Iława:

Pierwszego z kierujących zatrzymali policjanci w piątek (2.12.2022 r.) w gminie Susz po zgłoszeniu przez świadka. Zgłaszający oświadczył, że jedną z dróg w gminie Susz jedzie ciężarówka, która wjeżdża na pobocza, a teraz zatrzymała się na terenie jednej z lokalnych firm. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Przypuszczenia świadka okazały się słuszne. Badanie alkomatem wskazało 1,3 promila alkoholu w organizmie kierującego pojazdem. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Jak ustalili samochód ciężarowy nie posiadał także aktualnych  badań technicznych.
Tymczasem w Iławie funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego bmw. Policjanci wylegitymowali go, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że mężczyzna ma aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi a samochód nie ma aktualnych badań technicznych.
Natomiast w gminie Susz kierujący vw postanowił pojeździć sobie samochodem po podwórku pomimo tego, że pił alkohol. I jak się okazało 61- latek mając 2 promile alkoholu w organizmie nie zachował należytej ostrożności poza drogą publiczną i najechał na zaparkowany pojazd. Jak oświadczył funkcjonariuszom myślał, że pomimo wcześniej spożytego alkoholu po posesji może jeździć. Bardzo się zdziwił kiedy został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi.
Kolejnego kierującego zatrzymali policjanci w Kisielicach. Okazało się, że 26-latek jeżdżący peugeotem jest poszukiwany przez sąd do osadzenia w zakładzie karnym. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę i przetransportowali do więzienia gdzie spędzi najbliższe 89 dni za posiadanie narkotyków.
Tymczasem w Iławie w sobotę (3.12.2022 r.) policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego vw. Okazało się, że 27-latek jeździł samochodem pomimo aktywnych czterech zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.
Natomiast w gminie Kisielice po zgłoszeniu przez świadka policjanci zatrzymali 41-latka. Jak ustalili funkcjonariusze mężczyzna kierując fordem nie dostosował prędkości do warunków drogowych w wyniku czego wpadł w poślizg i wjechał do przydrożnego rowu. Okazało się, że to nie było jedyne przewinienie 41-latka. Mężczyzna kierował samochodem mając 2,2 promila alkoholu w organizmie oraz  aktywny sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

 
Ełk:

W piątek (02.12.2022r.) w gminie Prostki 51-letnia kierująca osobowym peugeotem wjechała do przydrożnego rowu, gdzie odbiła się od skarpy i dachowała na jezdni. W pojeździe była sama - jechała na zakupy. Wydostała się o własnych siłach z rozbitego samochodu, ale została zabrana do szpitala. Badanie alkomatem wykazało u niej ponad promil alkoholu.
Uderzeniem w drzewo zakończyła się przejażdżka 29-latka po ulicach Ełku. Do zdarzenia doszło w niedzielę (04.12.2022r.) wcześnie rano. Z ustaleń policjantów wynika, że mężczyzna jadąc osobowym volkswagenem podczas wykonywania manewru skrętu w lewo stracił panowanie na pojazdem i uderzył w drzewo. Miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Jechał sam i jak się okazało wracał z całonocnej imprezy. Nie wymagał hospitalizacji,  został zatrzymany i po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

 

Kętrzyn:

W sobotę (03.12.2022) kilka minut po godz. 21:00 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym do którego doszło w miejscowości Nowa Różanka w gm. Kętrzyn. Z przekazanych informacji wynikało, że pojazd, którym podróżowały 3 osoby w tym dziecko, dachował. We wskazane miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Podczas rozmowy z osobą zgłaszającą ustalono, że osoby podróżujące o własnych siłach wydostały się  z pojazdu. Jak ustalili policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, kierująca fiatem 45-letna kobieta na prostym odcinku drogi straciła panowanie nad pojazdem w wyniku czego zjechała na pobocze, a następnie do rowu gdzie pojazd dachował.  Na szczęście pomimo groźnie wyglądającego zdarzenia nikt z podróżujących nie doznał obrażeń. Kierująca oraz 45-letnia pasażerka i 7-letnia dziewczynka wydostały się z pojazdu o własnych siłach. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że kobieta była trzeźwa. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja drogowa. Z uwagi na powstałe uszkodzenia pojazdu policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny i wezwali na miejsce holownika.

W niedzielę (04.12.2022) o godz. 14:30 policjanci zaalarmowani zostali o wypadku drogowym do którego doszło na wysokości miejscowości Kępa Tolnicka w gm. Reszel. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że 24-letnia kobieta kierując pojazdem marki Opel Astra na łuku drogi nie dostosowała prędkości do panujących warunków drogowych, wpadła w poślizg i uderzyła w przydrożne drzewo. W pojeździe podróżował również 30 letni mężczyzna.  Zarówno kierująca jak i pasażer z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala. Jak się okazało kierująca była pijana. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało 2 promile alkoholu w jej organizmie.  Pojazd została zabezpieczony na parkingu strzeżonym.

Panująca obecnie pogoda sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Dlatego policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. A przede wszystkim zdjęcie nogi z gazu.

 

  • miejsce zdarzenia drogowego
  • miejsce zdarzenia drogowego
 
Lidzbark Warmiński:
 

W sobotę (03.12.2022 r.) około godziny 11:00 na drodze wojewódzkiej 507, w okolicy miejscowości Zagony doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego. Jak ustalili pracujący na miejscu zdarzenia funkcjonariusze osobowym Citroenem podróżowały łącznie cztery osoby. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 38-letni kierujący nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie uderzył w przydrożne drzewo. 15-letni pasażer z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala. Pozostali uczestnicy zdarzenia, 61-letnia kobieta, 36-letni mężczyzna oraz kierujący nie odnieśli obrażeń. Kierujący był trzeźwy. Na miejscu zdarzenia pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z technikiem kryminalistyki. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Również w sobotę, około godziny 13:30, na trasie Lidzbark Warmiński - Klutajny, doszło do zdarzenia drogowego, w którym brały udział dwie osoby podróżujące osobową Hondą. Funkcjonariusze pracujący na miejscu tego zdarzenia wstępnie ustalili, że 19-letnia kierująca nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze i na łuku drogi w lewo straciła panowanie nad pojazdem, w wyniku czego zjechała na pobocze, a następnie uderzyła bokiem pojazdu w przydrożne drzewo. Kierujący była trzeźwa, została przewieziona przez karetkę pogotowia do szpitala. Na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń. Pasażer, 22-letni mężczyzna w wyniku zdarzenia nie odniósł żadnych obrażeń. Funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, teraz wyjaśniają wszelkie okoliczności tego zdarzenia.
Tego samego dnia, około godziny 21:00, w miejscowości Zagony doszło do kolizji drogowej, w której uczestniczyły dwa samochody osobowe. Przybyli na miejsce zdarzenia policjanci ustalili, że 27-letni kierujący pojazdem Mercedes, jadąc z Dobrego Miasta w kierunku Zagon stracił panowanie nad pojazdem, wpadł w poślizg i uderzył w przydrożne drzewo, a następnie samochód przemieścił się na pas ruchu, którym jechał. Następnie 33-letnia kierująca Audi najechała na stojący w poprzek drogi samochód Mercedes uderzając w bok tego pojazdu. W Mercedesie podróżowała również 19-letnia pasażerka. Kierujący z obu pojazdów zostali pouczeni, policjanci zatrzymali także dowody rejestracyjne dwóch pojazdów. Kierujący byli trzeźwi. Żaden z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń.

W niedzielę (04.12.2022 r.) o godzinie 8:20 w Lidzbarku Warmińskim, na ul. Zamkowej policjanci kontrolowali 68-letniego kierującego osobową Hondą. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 0,3 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy lidzbarczanina, a pojazd, którym kierował przekazano osobie wskazanej. Mężczyzna odpowie za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu.

W niedzielę o godzinie 8:30 w Lidzbarku Warmińskim, na ul. Mławskiej policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 70-latka, który kierował pojazdem marki BMW. Badanie stanu trzeźwości kierującego wykazało ponad 0,2 promila alkoholu w jego organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy mieszkańca Lidzbarka Warmińskiego, pojazd, którym kierował został przekazany osobie wskazanej. 70-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu.

Również w niedzielę, o godzinie 8:40 policjanci Komisariatu Policji w Ornecie patrolując teren gminy, na trasie Orneta – Krosno, ujawnili w przydrożnym rowie samochód marki Skoda. Wokół pojazdu nie było jednak żadnych osób. Funkcjonariusze szybko ustalili właściciela pojazdu, którego zastali w jego miejscu zamieszkania. 32-letni mężczyzna początkowo twierdził, że samochodem kierował jego znajomy, jednak ostatecznie przyznał się do kierowania samochodem, który po wjechaniu do rowu podrzucił. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 1,2 promila alkoholu w jego organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy mężczyzny i przekazali pojazd osobie wskazanej. Funkcjonariusze wyjaśniają wszelkie okoliczności tego zdarzenia.
W niedzielę chwile po godzinie 12:00 policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego w kontrolowali w Ornecie rowerzystę, którego styl jazdy wskazywał, że może on znajdować się pod działaniem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny potwierdziło przypuszczenia policjantów. Okazało się, że 40-letni rowerzysta miał w organizmie blisko 2 promile. Rower, którym jechał przekazano osobie wskazanej. Mieszkaniec gminy Orneta został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.

 

Nowe Miasto Lubawskie:

W sobotę (03.12.22r.), około godziny 17:30 w Biskupcu tamtejsi dzielnicowi zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Badanie stanu trzeźwości kierującego jednośladem wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. 35-letni mieszkaniec gminy Kisielice został ukarany mandatem karnym w kwocie 2500 zł.

Olsztyn:

W piątek (02.12.2022) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o kolizji drogowej na DK 16 na wysokości m. Wójtowo. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 41-letnia kierująca osobowym volkswagenem niezachowała należytej ostrożności i najechała na tył forda, a ten w kolejne auto - osobową toyotę. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie trafił do szpitala. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że kierowcy byli trzeźwi. 41-latka za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym została ukarana mandatem w  kwocie 1500 złotych. Na jej konto wpłynie także 10 punktów karnych.

Tego samego dnia, olsztyńscy policjanci pracowali na miejscu kolejnego zdarzenia drogowego na jednym z olsztyńskich parkingów. W tym przypadku prawdopodobnie na skutek niezachowania należytej ostrożności kierujący osobowym fordem uderzył w unieruchomiony inny pojazd. Funkcjonariusze zaraz po podejściu do kierującego wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 64-latka prawie 2 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Mężczyzna za swoje zachowanie wkrótce odpowie przed sądem.

Kilka godzin później oficer dyżurny olsztyńskiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ul. Leśnej. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że kierująca osobowym fordem na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na pobocze, gdzie uderzyła w drzewo. Młoda kobieta miała oddalić się z miejsca zdarzanie przed przyjazdem służb. Policjanci natychmiast rozpoczęli  czynności mające na celu dotrzeć do osoby odpowiedzialnej za spowodowanie zdarzenia drogowego. Po kilkudziesięciu minutach na miejsce powróciła 17-latka, która przyznała policjantom, że wsiadła za kierownicę forda. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że była trzeźwa. Z interwencji policjanci sporządzili stosowną dokumentację. 17-latka za popełnione wykroczenia drogowe odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnim.

W sobotę (03.12.2022) oficer dyżurny Komisariatu Policji w Biskupcu otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na rondzie przy Placu Wolności. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że nieznana na tamten moment kierująca osobowym volkswagenem niedostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, straciła panowanie nad pojazdem i wjechała na środek ronda, gdzie uderzyła w baner świetlny. Z relacji świadków wynikało, że kobieta odjechała z miejsca zdarzenia przed przyjazdem służb. W tym samym czasie oficer dyżurny otrzymał kolejne zgłoszenie, z którego wynikało, że do jednego z mieszkań przyjechała matka wraz z dzieckiem będąc pod wpływem alkoholu. Kobieta miała podróżować autem i chwile wcześniej doprowadzić do kolizji. Interweniujący policjanci natychmiast podjechali pod wskazany adres, gdzie przed jednym z bloków zauważyli uszkodzonego volkswagena. Natomiast w mieszkaniu zastali 25-latkę, która miała wsiąść za kierownicę auta. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że była nietrzeźwa. W jej organizmie krążyły prawie dwa promile alkoholu. Ze względu na uzasadnione podejrzenie kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, została przewieziona do szpitala, gdzie pobrano jej krew do badań. Zgodnie z procedurą przeprowadzono badanie retrospektywne, które ma wykazać, jaką ilość alkoholu kobieta mogła mieć w organizmie w chwili zdarzenia. Funkcjonariusze podjęli decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy 25-latce. Z otrzymanych informacji wynikało również, że kobieta miała podróżować autem, wraz z 3-letnim synem. Chłopiec, którego zastano w mieszkaniu, był już pod opieką babci.
Trwają czynności mające na celu wyjaśnić dokładny przebieg zdarzenia drogowego w centrum Biskupca oraz jego uczestników. Jeżeli okaże się, że 25-latka wsiadła za kierownicę auta w stanie nietrzeźwości, grozi jej kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna. Ponadto funkcjonariusze sporządzili dokumentację do sądu rodzinnego i nieletnich, którego zadaniem będzie dokładnie zbadanie zaistniałej sytuacji pod kątem sprawowania opieki nad dzieckiem przez rodzica w stanie nietrzeźwości.

 

  • uszkodzone auto

Szczytno:

Funkcjonariusze szczycieńskiej „drogówki” w piątek (02.12.2022r.) pracowali na miejscu zdarzenia drogowego na drodze wojewódzkiej nr 604. Po godzinie 21:00 do dyżurnego szczycieńskiej jednostki wpłynęło telefoniczne zgłoszenie dotyczące kolizji z sarną. Skierowany na miejsce patrol policji ustalił, że na trasie Ruskowo-Przeździęk Wielki wprost przed pojazd marki Audi wybiegło zwierzę leśne. Autem podróżował 35-letni kierowca oraz 32-letnia pasażerka. Oboje to mieszkańcy województwa pomorskiego. W wyniku zderzenia z sarną, 32-latka została przetransportowana do szpitala. Kierowca był trzeźwy.
Do kolejnego zdarzenia drogowego doszło na trasie Spychowo-Kolonia w sobotę (03.12.2022r.) po godzinie 13:00. Ze zgłoszenia wynikało, że pojazd dachował. Funkcjonariusze ustalili, że 75-letnia kierująca Seatem nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze. Mieszkanka Szczytna zjechała na pobocze, a Seat przewrócił się na dach. Kobieta podróżowała sama. Była trzeźwa. W wyniku zdarzenia nie odniosła obrażeń.
W związku z panującymi za oknem warunkami atmosferycznymi, apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Pamiętajmy, że prędkość dozwolona nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną. Szczególnie, gdy pojawiają się pierwsze opady śniegu i na drogach jest ślisko. Wyjeżdżajmy w podróż odpowiednio wcześnie, by uniknąć pośpiechu. Przypominamy również kierowcom o konieczności wymiany opon na zimowe. Pamiętajmy, że używanie opon nieprzystosowanych do warunków pogodowych jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków.

 

  • miejsce zdarzenie
  • miejsce zdarzenie

 

(js/jn/akdn/ep/bs/lm/aj/as/rj)

 

Powrót na górę strony