Współpraca międzynarodowa

Szkolenie dotyczące metod przeciwdziałania mowie nienawiści, Turyn (Włochy), 1-4.10.2024 r.

Mowa nienawiści to „wypowiedzi, które szerzą, propagują i usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nietolerancji, podważające bezpieczeństwo demokratyczne, spoistość kulturową i pluralizm” (definicja Rady Europy).

 

 Szkolenie, które odbyło się w Turynie (Włochy) w dniach 1-4 października 2024 r., miało na celu przedstawienie przez partnera włoskiego rożnego rodzaju narzędzi i metod przeciwdziałania mowie nienawiści i wsparcia jej ofiar oraz wypracowanie mechanizmów współpracy.

Pierwszy dzień szkolenia dotyczył współpracy między instytucjami na rzecz przeciwdziałania mowie nienawiści. Przestawiono luki legislacyjne we włoskim prawie dotyczącym mowy nienawiści oraz zaprezentowano badania nad ewolucją mowy nienawiści we Włoszech.

Drugiego dnia uczestnicy uzyskali informację na temat pierwszej ustawy w regionie Piemontu, mającej na celu walkę z mową nienawiści w mediach społecznościowych.
Przedstawiono sieć wsparcia dla ofiar.

Trzeci dzień szkolenia koncentrował się na aspektach prawnych ścigania przestępstw podżegania do nienawiści. Pokazano również jak sądy radzą sobie z takimi przestępstwami
i jakie kary są przewidziane dla sprawców.

Ostatni dzień szkolenia skupił się na roli mediów społecznościowych i technologii rozpowszechniania mowy nienawiści. Omówiono wstępną koncepcję kampanii społecznej
z udziałem polskich i włoskich organizacji.

 

 

Powrót na górę strony