Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur

Po alkoholu, na zakazie, bez wyobraźni…wobec takich kierujących policjanci interweniowali w ostatni weekend. Każdy łamiący prawo i przepisy bezpieczeństwa w ruchu drogowym musi liczyć się z odpowiedzialnością i surowymi karami, zarówno za popełniane wykroczenia, jak i przestępstwa drogowe. Czuwając nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego policjanci codziennie patrolują ulice i kontrolują kierujących eliminując z ruchu tych, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem na drodze stwarzają zagrożenie dla innych.

W miniony weekend (18-20.11.2022r.) policjanci odnotowali 6 wypadków, w których 1 osoba zginęła, a 7 osób zostało rannych. Funkcjonariusze byli wzywani do 189 kolizji drogowych i ujawnili 21 nietrzeźwych kierujących.

Działdowo

W niedzielę (20.11.2022r.) patrol ruchu drogowego z Działdowa zatrzymał do kontroli drogowej na terenie Iłowa-Osady pojazd marki Honda Jazz. Samochodem kierowała mieszkanka powiatu nidzickiego. Badanie stanu trzeźwości kobiety wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w jej organizmie. Policjanci zatrzymali 51-latce elektronicznie prawo jazdy i uniemożliwili kontynuowanie podróży. Kobieta wkrótce odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Grozi jej wysoka kara finansowa, zakaz prowadzenia pojazdów i kara pozbawienia wolności do lat 2.

Giżycko

W trakcie minionego weekendu policjanci ruchu drogowego przeprowadzili 83 kontrole drogowe, ujawnili 61 przypadków nie stosowania się kierowców do odwiązujących przepisów drogowych, z czego 27 kierowców otrzymało mandaty karne za przekroczenie dozwolonej prędkości. Funkcjonariusze zatrzymali nietrzeźwego kierowcę, który miał 0,7 promila alkoholu w organizmie. Mieszkańcowi powiatu zostało już zatrzymane prawo jazdy, teraz wytłumaczy się przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwości. Funkcjonariusze także rozliczali kierowców za nieprawidłowe parkowanie, 9 kierowców nie zastosowała się do oznakowania. Zostały zatrzymane 2 dowody rejestracyjne. Natomiast na stan trzeźwości funkcjonariusze przebadali 71 kierowców. Brak ostrożności było przyczyną 4 kolizji na drogach powiatu. Do poważnego zdarzenia doszło w m. Tros gm. Ryn gdzie kierująca  jadąc osobowym autem marki smart wpadła w poślizg i wjechała do przydrożnego rowu w wyniku czego auto dachowało. Do zdarzenia doszło w sobotę (19.11.2022r.). W wyniku ustaleń okazało się, że kierująca nie posiada uprawnień do kierowania, jechała z pasażerem. Zarówno kierująca jak i pasażer nie odnieśli poważnych obrażeń. 

Gołdap

Do pierwszego zdarzenia drogowego doszło w piątek (18.11.2022r.) o godz. 19:14 w Stadnicy. Drogą wojewódzką W650 z Bań Mazurskich w kierunku Gołdapi jechała 20-letnia kierująca passatem. Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że kobieta nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze i na łuku drogi w lewo straciła panowanie nad pojazdem. Kierująca w wyniku zdarzenia wjechała do przydrożnego rowu z lewej strony jezdni, gdzie pojazd przewrócił się na bok. 20-latka była trzeźwa, podróżowała z jedną osobą. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, natomiast na kobietę nałożyli mandat w wysokości 1020 złotych oraz 10 punktów karnych.

Tego samego dnia (18.11.2022r.) po godzinie 22:00 policjanci podczas patrolu miasta, na ulicy Stadionowej w rejonie stadionu OSiR zauważyli trzy unieruchomione pojazdy znajdujące się na całej szerokości drogi. Mundurowi natychmiast zareagowali i przystąpili do kontroli drogowej celem wyjaśnienia przyczyny takiego zatrzymania. W trakcie czynności ustalili, że 28-letni kierujący skodą zjechał z drogi do przydrożnego rowu. Na zdarzenie najechały dwa inne pojazdy, którymi łącznie podróżowało 8 osób. Wszystkie te osoby pomogły kierującemu skodą w wyjechaniu z rowu poprzez wypchanie pojazdu. Jednak wtedy dwóch mężczyzn poczuło zapach alkoholu od 28-letniego kierującego skodą, więc bez zastanowienia odebrali mu kluczyki i uniemożliwili dalszą jazdę. Świadkowie nie zdążyli zadzwonić po patrol, bo właśnie w tym momencie na miejsce tego zdarzenia najechali gołdapscy policjanci. Przekazali mundurowym zatrzymane kluczyki od auta. Policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości wobec 28-latka, które wykazało blisko 2 promile alkoholu w jego organizmie.  Funkcjonariusze  zatrzymali sprawcy prawo jazdy oraz zabezpieczyli pojazd na parkingu strzeżonym. Teraz o dalszym losie mężczyzny  zdecyduje sąd. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara nawet 2 lat pozbawienia wolności i dotkliwe konsekwencje finansowe.

Kolejne zdarzenie drogowe miało miejsce w sobotę (19.11.2022r.) po godz. 5:00. Wtedy to dyżurny Państwowej Straży Pożarnej powiadomił oficera dyżurnego gołdapskiej komendy o samochodzie znajdującym się w przydrożnym rowie w miejscowości Kolniszki. Na miejsce natychmiast zadysponowano patrol policji. Funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia ustalili, że 21-latek jadący skodą w kierunku miejscowości Górne nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Pojazd wjechał do rowu, gdzie przewrócił się na bok. Kierujący jechał sam i był trzeźwy. Policjanci pouczyli 21-latka.

Ostatnie ze zdarzeń miało miejsce w niedzielę (20.11.2022r.) kilka minut po północy. Policjanci Zespołu Ruchu Drogowego patrolując miasto, na ulicy Żeromskiego zwrócili uwagę na jadący pojazd, którego szyby były mocno zaszronione. Funkcjonariusze natychmiast zatrzymali osobowe audi do kontroli. W trakcie rozmowy z kierującą mundurowi wyczuli zapach alkoholu. Badanie stanu trzeźwości 36-letniej kobiety wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w jej organizmie. Policjanci przekazali pojazd osobie wskazanej przez kobietę, ta zaś za swoje skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne zachowanie odpowie przed sądem.

Iława

Pierwszy z zatrzymanych kierujących został zatrzymany w piątek (18.11.2022r.) w gminie Iława. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali stan trzeźwości. Okazało się, że 40 – latek jeździł renaultem pomimo cofniętych uprawnień do kierowania samochodem, pojazd nie miał obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Tymczasem w gminie Iława 56 – latek kierujący fordem wykonał nieprawidłowo manewr wymijania zjechał na pobocze, a następnie doprowadził do zderzenia bocznego z hyundaiem. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Sprawca za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

Natomiast w sobotę (19.11.2022r.) gminie Lubawa 41 – latek kierujący oplem na łuku drogi nie dostosował prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu uderzając w przydrożne barierki ochronne, a następnie w nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd audi.

Kolejna kierująca również nie dostosowała prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem i doprowadziła do bocznego zderzenia z oplem.

W Iławie tymczasem 23 – latek kierujący bmw podczas wymijania się z kierującym volvo nie dostosowała prędkości do warunków na drodze, w skutek czego doprowadził do zderzenia bocznego między pojazdami.

Natomiast w gminie Susz 46 – latka kierująca toyotą na łuku drogi nie dostosował prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na przeciwległy pasu ruchu, a następnie do rowu wywracając pojazd.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w gminie Iława. 40 – latek kierujący citroenem nie dostosował prędkości do warunków ruchu i na łuku drogi najechał na forda jadącego z przeciwległego kierunku ruchu. Mieszkaniec gminy Susz za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

Tymczasem w gminie Susz 66 – latek kierujący hondą nie dostosował prędkości do warunków na drodze po czym wpadł w poślizg i wjechał do przydrożnego rowu.

Natomiast w niedzielę (20.11.2022r.)  w gminie Lubawa 55 – latka kierująca oplem podczas manewru wymijania straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła czołowo w kierującą jadącą seatem. Kobiety z obrażeniami ciała zostały przetransportowane do szpitala.

W gminie Iława 38 – latka kierująca citroenem nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze czym doprowadziła do najechania na barierę ochronną i znak drogowy.

Tymczasem w gminie Susz 66 – latek kierujący vw na prostym odcinku drogi podczas wykonywania manewru wymijania nie dostosował prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu.

Do kolejnego zdarzenia doszło w poniedziałek (21.11.2022r.) kilka minut po godzinie 7:00. Okazało się, że 45-latek kierujący samochodem ciężarowym daf wraz z naczepą nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu podczas włączania się do ruchu wyjeżdżającemu z posesji w wyniku czego doprowadził do zderzenia bocznego z pojazdem ciężarowym mercedes wraz z naczepą, wskutek zderzenia Mercedes zjechał na prawe pobocze, a następnie do rowu, gdzie zatrzymał się uszkadzając ogrodzenie posesji.  45 – latek za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym.

Lidzbark Warmiński

W sobotę (19.11.2022r.) około godziny 12:00 na trasie Karbówka – Lubomino doszło do zdarzenia drogowego z udziałem 61-letniego kierującego osobowym Nissanem. Według ustaleń pracujących na miejscu zdarzenia policjantów, kierujący Nissanem, z nieustalonych przyczyn zjechał na pobocze drogi, a następnie uderzył w przydrożne drzewo. Z obrażeniami ciała 61-latek został przetransportowany do szpitala. Mężczyzna jechał sam, był trzeźwy. Na miejscu zdarzenia pracowała grupa dochodzeniowo – śledcza wraz z technikiem kryminalistyki. Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Nidzica

W niedzielę (20.11.2022r.) około godz.1:30 na jednej z nidzickich ulic policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego busem marki VW. W trakcie czynności okazało się, że kierujący nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem. Ponadto, przeprowadzone przez funkcjonariuszy  badanie stanu trzeźwości wykazało, że w organizmie 30-latka krążą 2 promile alkoholu. Niebawem, mieszkaniec województwa dolnośląskiego odpowie przed sądem. Grozi mu karta do 2 lat pozbawienia wolności.

Tego samego dnia (20.11.2022r.) około godz. 8:00 w Nidzicy, policyjny patrol zatrzymał do kontroli drogowej 20-latkę kierującą samochodem osobowym marki Kia. Ze sprawdzenia w policyjnych bazach danych wynikało, że kobieta wsiadła za kierownicę auta pomimo aktywnego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydanego przez Sąd Rejonowy w Nidzicy. Nidziczanka odpowie przed sądem za popełnione przestępstwo. Grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Również w niedzielę (20.11.2022r.) około godz. 10:30 w Rączkach doszło do zdarzenia drogowego z udziałem 2 aut osobowych. Z ustaleń policjantów wynikało, że 50-latek kierujący samochodem marki VW Passat podczas skrętu w prawo nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, w wyniku czego uderzył w tył pojazdu marki VW Fox, prowadzonego przez 50-latka, wykonującego skręt w lewo. Obaj kierujący byli trzeźwi, nie doznali obrażeń.

W niedzielę około godz. 15:30 dyżurny nidzickiej jednostki Policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym koło miejscowości Napiwoda. Interweniujący patrol ustalił, że kierujący samochodem osobowym marki Mitsubishi jadąc w kierunku Wikna, nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, w wyniku czego na śliskiej nawierzchni drogi stracił panowanie nad pojazdem w następstwie czego wjechał do przydrożnego rowu wywracając pojazd na dach. 70-letni kierujący podróżował sam i pomimo groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego nie doznał żadnych obrażeń. Policjanci pouczyli kierującego i uwagi na powstałe uszkodzenia zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu.

Nowe Miasto Lubawskie

W piątek (18.11.2022r.) ok. godz. 20:00 na ulicy Sienkiewicza w Kurzętniku policjanci ogniwa ruchu drogowego zauważyli kierującego audi, który jechał z nadmierną prędkością. Auto miało na liczniku 117 km/h w terenie zabudowanym. Siedzący za kierownicą 42-latek został zatrzymany. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. Mieszkaniec gminy Kurzętnik został ukarany mandatem karnym w wysokości 2000 złotych. Jego konto wzbogaciło się także o 14 punktów karnych.

W sobotę (19.11.2022r.) ok. godz. 15:20 w Gryźlinach patrol dzielnicowych zatrzymał do kontroli kierującego VW Transporterem. Siedzący za kierownicą auta 31-latek miał w organizmie pół promila alkoholu. Jakby tego było mało obowiązuje go sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Ok. godz. 20:50  na ulicy 19-stycznia w Nowym Mieście Lubawskim policjanci ogniwa ruchu drogowego zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę. 45-latek miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu.  

W niedzielę (20.11.2022r.) ok. godz. 17:50 na ulicy Sienkiewicza w Nowym Mieście policjanci ruchu drogowego zatrzymali kolejnego nietrzeźwego rowerzystę. W tym przypadku 32-letni mieszkaniec miasta miał w organizmie ponad pół promila alkoholu.

W ten weekend policjanci pracowali przy 8 kolizjach drogowych.

Olsztyn

W sobotę rano (19.11.2022r.) doszło do tragicznego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 593 na odcinku Dobre Miasto-Międzylesie. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 88-letni kierujący osobowym volkswagenem na łuku drogi w lewo z nieznanych na ten moment przyczyn stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu, gdzie uderzył w drzewo. Niestety, pomimo przeprowadzonej akcji reanimacyjnej mężczyzna zmarł.

Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają wszelkie okoliczności i przyczyny tego tragicznego zdarzenia. Droga w tym miejscu jest zablokowana.

Tego samego dnia oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o nietrzeźwej kierującej. Z relacji świadków wynikało, że chwilę wcześniej na parkingu jednego z basenów na terenie Olsztyna widzieli kobietę wsiadającą do auta wraz z dzieckiem. Z ich relacji wynikało, że kierująca była pod znacznym wpływem alkoholu i odjechała w nieznanym kierunku. Policjanci po rozpytaniu świadków, szybko ustalili miejsce pobytu wskazanej kierującej. Przed blokiem zastali zaparkowany pojazd, a w mieszkaniu kierującą. Okazała się nią 40-letnia mieszkanka Olsztyna. Ponadto w domu przebywał jej 10-letni syn. Badanie policyjnym alkomatem potwierdziło przypuszczenia zgłaszających. W organizmie 40-latki krążyły ponad 2 promile alkoholu. Kobieta przyznała funkcjonariuszom, że przyjechała odebrać syna z basenu, a wcześniej piła alkoholu. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy. 10-latek trafił pod opiekę ojca.

Wkrótce 40-latka odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi jej kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami i wysoka grzywna. O niepokojącej sytuacji poinformowany zostanie sąd rodzinny i nieletnich.

W niedzielę (20.11.2022r.) funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie pracowali na miejscu kolizji w pobliżu m. Dębowiec (gmina Biskupiec). Ze wstępnych ustaleń wynika, że 73-letni kierujący hyundaiem stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Na szczęście zarówno kierującemu, jak i pasażerce nic poważnego się nie stało.  Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że mężczyzna był trzeźwy. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa został ukarany mandatem w kwocie 1020 złotych. Ponadto na jego konto wpłynie 10 punktów karnych.

 

Pisz

Miniony weekend, na drogach powiatu piskiego, należał do bezpiecznych. Pomimo zimowych warunków drogowych nie doszło do żadnego wypadku, a jedynie do kilku niegroźnych kolizji.

W piątek (18.11.2022r.) przed godz. 16.00 na ul. Dworcowej w Rucianem – Nidzie kierujący pojazdem marki Renault nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego wpadł w poślizg i zjechał do przydrożnego rowu. W sobotę (19.11.2022r.) podobna sytuacja miała miejsce w Ukcie, gdzie kierujący samochodem marki Ford zjechał do przydrożnego rowu, a powodem była nadmierna prędkość. Kilka minut później, w tej samej miejscowości, zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący pojazdem marki Opel nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Wpadł w poślizg i uderzył w samochód marki Volkswagen Passat. W zdarzeniach tych na szczęście nie ucierpiała żadna osoba.

W trakcie weekendu policjanci w powiecie piskim zatrzymali dwóch kierujących jadących pod działaniem alkoholu. Pierwszego z nich funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej w sobotę przed godz. 23.00 w Orzyszu. Był to pojazd marki Volkswagen Passat, którym kierował 26-letni mieszkaniec gminy Orzysz. Kierujący tym autem zwrócił uwagę policjantów, bo jechał wyjątkowo niebezpiecznie. Okazało się, że kierowca jest kompletnie pijany. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało prawie 3,5 promila alkoholu w organizmie. Do tego miał on orzeczony aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Obowiązywał go od lipca 2022 roku przez najbliższe 12 miesięcy za prowadzenie samochodu bez uprawnień. Teraz 26-latek odpowie za popełnienie dwóch przestępstw. Pierwsze z nich to kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, a drugie to złamanie zakazu orzeczonego przez sąd. Grozi mu za to kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Drugi nieodpowiedzialny kierowca to 36-letni mieszkaniec Białej Piskiej kierujący pojazdem marki Seat. Został zatrzymany do kontroli drogowej w niedzielę przed godz. 10.00 w Białej Piskiej. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. Jest to wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł.

Do tego jeszcze kierujący pojazdem marki BMW zatrzymany do kontroli drogowej w sobotę po godz. 18.00 w Rucianem – Nidzie. Samochodem tym kierował 20-letni mieszkaniec tego miasta. Kierowca był trzeźwy, ale policjanci mieli podejrzenia, że znajduje się pod działaniem środków odurzających. Badanie testerem narkotykowym potwierdziło przypuszczenia funkcjonariuszy. W tej sytuacji kierującemu pobrana została krew do dalszych badań. W jego mieszkaniu policjanci znaleźli niewielką ilość białego proszku, który okazał się amfetaminą.

Wszystko wskazuje na to, że 20-latek z Rucianego – Nidy usłyszy zarzut kierowania samochodem pod działaniem środków odurzających oraz zarzut posiadania narkotyków. Za popełnienie tych przestępstw grozi mu kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.

(kh)

Powrót na górę strony