Region: Wypadki na drogach. Do szpitala trafił 14-latek, który jechał quadem
Od piątku do niedzieli policjanci pracowali na miejscu 24 wypadków drogowych i 134 kolizji. W wyniku odniesionych obrażeń 2 osoby zmarły, a 26 zostały ranne. 6 zdarzeń dotyczyło motocyklistów. Dali znać o sobie również nietrzeźwi uczestnicy dróg. Funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu drogowego 85 nieodpowiedzialnych kierowców. Doszło również do wypadku quada, którym podróżowały dzieci.
Zdarzenia:
Lidzbark Warm.: Groźny wypadek quada na drodze Krekole – Krawczyki
Wczoraj około godziny 16.30 policjanci zostali skierowani na miejsce wypadku drogowego, do którego doszło w okolicy Krekol, na drodze gruntowej prowadzącej do miejscowości Krawczyki. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący quadem po wyjściu z łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, doprowadzając do jego wywrócenia. Kierujący 16–latek nie odniósł obrażeń, natomiast 14-letni pasażer z obrażeniami głowy trafił do szpitala w Olsztynie. Prowadzący pojazd nie posiadał uprawnień do kierowania. Z ustaleń policjantów wynika, że nieletni jechali czterokołowcem bez włożonych kasków ochronnych. Teraz funkcjonariusze ustalają przyczyny i okoliczności wypadku. Za spowodowanie zdarzenia drogowego 16-latek odpowie przed sądem rodzinnym i nieletnich.
Giżycko: Wypadek motocyklisty. Nie udzielił pierwszeństwa przejazdu
Giżyccy policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło na skrzyżowaniu ulic Jagiełły z Wodociągową. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący suzuki nie udzielił pierwszeństwa vw passatowi. Motocyklista został zabrany przez załogę pogotowia ratunkowego do szpitala.
Pisz: Wypadek w centrum miasta
Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku, do którego doszło na ul. Kościuszki w Białej Piskiej. W zdarzeniu brał udział motocykl marki Honda oraz samochód osobowy VW Golf. Jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy kierujący motocyklem 38-letni Mariusz G. nie zachował należytego odstępu od samochodu osobowego, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów.
Do wypadku doszło wczoraj około godziny 18.30 na ul. Kościuszki w Białej Piskiej. W zdarzeniu brał udział motocykl marki Honda oraz vw golf. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że do zdarzenia doszło ,gdy kierujący vw golfem skręcał w lewo. Wówczas w tył pojazdu uderzył motocykl kierowany przez 38 - letniego Mariusza G. mieszkańca Białegostoku. Przyczyną zdarzenia było najprawdopodobniej niezachowanie należytego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badania stanu trzeźwości wykazały, że kierowcy byli trzeźwi. W wyniku zdarzenia pasażerka motocykla z podejrzeniem złamania nogi trafiła do szpitala w Piszu. Teraz funkcjonariusze wyjaśniają wszystkie przyczyny i okoliczności tego wypadku.
Morąg: Pijany motorowerzysta wpadł do rowu. Trafił do szpitala
Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło w miejscowości Niebrzydowo na terenie gminy Morąg. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 40-latek jadący motorowerem na łuku drogi stracił panowanie nad jednośladem i wjechał do rowu porośniętego gęstymi krzakami. Motorowerzysta, z obrażeniami ciała, został przewieziony do olsztyńskiego szpitala. Jak się okazało, miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości Jarosław K. odpowie teraz przed sądem.
Wczoraj, przed godziną 11.00 policjanci z Morąga zostali powiadomieni, że w Niebrzydowie, na terenie gminy Morąg motorowerzysta na łuku drogi stracił panowanie nad jednośladem i wjechał do przydrożnego rowu. Okazało się, że poszkodowany 40-latek był pijany. Miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna z obrażeniami głowy i złamaniem kręgów szyjnych został przetransportowany do szpitala w Olsztynie. Motorower, którym jechał 40-latek należał do jego znajomego. Teraz Jarosław K. ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania wytłumaczy się przed sądem.
Za kierowanie motorowerem po pijanemu może mu grozić kara 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych nawet na lat 10.
Elbląg: Wypadki w powiecie
W miniony piątek o godzinie 14.21 w miejscowości Pomorska Wieś doszło do wypadku drogowego. Z ustaleń policjantów wynika, że 26-letni kierowca motocykla najechał na tył samochodu ciężarowego daf. Z obrażeniami nóg i ręki trafił do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Kierowca jednośladu jechał zbyt szybko. Za to właśnie teraz straci prawo jazdy. Kolejne zdarzenie miało miejsce także w miniony piątek w miejscowości Kazimierzowo. Tam kierowca opla omegi wymusił pierwszeństwo i wjechał pod ciężarowa Scanię. Odniósł obrażenia głowy. Do trzeciego zdarzenia doszło w minioną sobotę w miejscowości Jegłownik. Tam około godziny 21.17 kierowca mitsubishi colta potrącił pieszego i uciekł. 25 - letni mężczyzna z poważnymi obrażeniami głowy trafił do szpitala. W chwili obecnej policjanci ustalają sprawcę tego potrącenia.
Statystyki z udziałem motocyklistów
Od początku roku na drogach Warmii i Mazur doszło do 38 wypadków drogowych z udziałem kierujących jednośladami. W wyniku tych zdarzeń 1 osoba zginęła, a 42 zostały ranne. Policjanci pracowali również na miejscu 27 kolizji drogowych, w których uczestniczyli motocykliści.
Uwaga!!!
Co mówi prawo o poruszaniu się quadami?
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami każdy quad jest traktowany jako inny pojazd samochodowy - czterokołowiec lub czterokołowiec lekki (jak również trójkołowy motocykl i motorower). Pojazdy te poruszające się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu powinny być sprawne technicznie i zarejestrowane, a kierujący powinien posiadać przy sobie dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania, dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC.
Jeśli pojazd jest zarejestrowany jako czterokołowiec lekki (którego masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h, pojemność silnika jest mniejsza niż 50 cm3, a moc jednostki napędowej to mniej niż 5.4 KM), to kierujący powinien posiadać prawo jazdy kat. AM (uprawnia do kierowania motorowerami oraz czterokołowcami lekkimi. Aby uzyskać "prawko" tego typu trzeba mieć skończone 14 lat, przejść badania lekarskie, ukończyć kurs oraz zaliczyć egzamin państwowy.) lub wyższej.
W przypadku czterokołowca (przeznaczony do przewozu osób lub ładunków (z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla) którego masa własna nie przekracza 400 kg (w przypadku przewozu osób) lub 550 kg (w przypadku przewozu rzeczy). To oznacza, że w takim przypadku pojemność silnika, prędkość maksymalna oraz moc mogą być nieograniczone.), kierujący powinien posiadać prawo jazdy kat. B1 lub B (pozwala na przemieszczanie się samochodem o całkowitej masie dopuszczalnej do 3.5t, czterokołowcami o dowolnej pojemności skokowej, motorowerami, ciągnikiem rolniczym wraz z przyczepką o masie max. 750 kg oraz samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej zespolonego z przyczepką o masie max. 750 kg. O prawo jazdy tego typu mogą ubiegać się osoby, które skończyły 18 lat i tak jak w wyżej wymienionych przypadkach, muszą one przejść badania lekarskie, ukończyć kurs jazdy oraz pomyślnie przejść państwowy egzamin końcowy). Jeśli quad będzie zarejestrowany jako motorower, motocykl lub ciągnik rolniczy, to kierujący w zależności od wieku powinien legitymować się kartą motorowerową lub prawem jazdy kat. AM lub prawem jazdy odpowiedniej kategorii (motocykl, ciągnik rolniczy).
Aby móc prowadzić quada o dowolnej mocy i pojemności silnika należy starać się o prawo jazdy kategorii B1 lub B. Kategoria B1 pozwala również na prowadzenie motoroweru, a wiek jaki należy osiągnąć by móc się o nią starać to minimum 16 lat. Tak jak w przypadku kat. AM należy przejść badania lekarskie, ukończyć kurs nauki jazdy oraz zdać państwowy egzamin.
Każdy kierujący czterokołowcem oraz osoba przewożona takim pojazdem powinni używać kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym, chyba, że quad jest wyposażony w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa. W razie przewożenia dziecka w wieku 7 lat prędkość quada nie może przekraczać - 40 km/h. Zarejestrowanym i ubezpieczonym czterokołowcem można poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu, zabroniona jest jednak jazda po odcinkach dróg oznaczonych jako autostrady i drogi ekspresowe.
Zgodnie z art. 96. § 1 Kodeksu wykroczeń właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który:
1) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę niemającą sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu,
2) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę niemającą wymaganych uprawnień,
3) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
4) dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu,
5) dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia,
6) dopuszcza do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem, podlega karze grzywny.
Tak więc również na rodzicach ciąży obowiązek nadzoru nad właściwym korzystaniem z quadów przez ich pociechy.
Dziecko w wieku do 10 lat na drodze publicznej nie może kierować jakimkolwiek pojazdem, z wyjątkiem kierowania rowerem pod opieką osoby dorosłej. Nie ma natomiast bezpośredniego zakazu kierowania pojazdem poza drogą publiczną. Jednak należy zastosować art. 1 ust. 2 Ustawy prawo o ruchu drogowym, który odnosi się do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, gdzie ustawodawca określa, że przepisy stosuje się, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu. W przypadku dziecka kierowanie quadem jest sytuacją zagrażającą jego zdrowiu i życiu. Dziecko w tym wieku z pewnością nie jest sprawne pod względem fizycznym, ani psychicznym do kierowania takim pojazdem.
Ponadto zgodnie z przepisami Ustawy o lasach, ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. Niestosowanie się do powyższych zasad skutkować może karą grzywny.
Ponadto zgodnie z art. 105 Kodeksu wykroczeń:
§ 1. Kto przez rażące naruszenie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej dopuszcza do popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego przez ustawę, jako przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe i wskazującego na demoralizację nieletniego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
2. Jeżeli czyn określony w § 1 popełnia osoba, pod której nadzór odpowiedzialny oddano nieletniego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
3. W wypadkach określonych w § 1 i 2, jeżeli nieletni czynem swym wyrządził szkodę, można orzec nawiązkę do wysokości 1 tys. złotych.
W przypadku, gdy dziecko doprowadzi do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez kierowanie takim pojazdem za zgodą rodziców lub innych osób dorosłych, osoby takie narażają się na odpowiedzialność karną. Może im grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Dlatego nad kupnem quada trzeba się bardzo dokładnie zastanowić. Należy pamiętać, że pojazd sam w sobie nie jest niebezpieczny, jednak użycie go w sposób nieprzemyślany powoduje zagrożenie. Jest to szybki i zwrotny sprzęt, dlatego wystarczy jeden ruch, aby jazda mogła skończyć się tragedią.