Zamiast zyskać, stracili oszczędności. Policjanci apelują o czujność!
Ostatnie miesiące w roku to czas, w którym jeszcze częściej korzystamy z aukcji oraz zakupów dokonywanych przez Internet, chcąc na przykład z wyprzedzeniem załatwić świąteczne zakupy. Bądźmy czujni i zachowajmy ostrożność podczas internetowych zakupów, oszuści w tym czasie również stają się bardziej aktywni. Nie dajmy się też łatwo złapać na "atrakcyjną ofertę" zainwestowania swoich pieniędzy. Weryfikujmy oferty, zanim zdecydujemy się z nich skorzystać!
Braniewo
W efekcie działania oszustów 37-letnia braniewianka straciła łącznie 8000 zł. Kobieta zamieściła na jednym ze znanych portali sprzedażowych aukcję z dziecięcymi ubraniami. Po pewnym czasie skontaktowała się z nią kobieta, która wyraziła chęć kupna ubrań oraz poprosiła o wysyłkę określoną firmą kurierską. Po chwili otrzymała sms z linkiem. Z wiadomości wynikało, że kupujący zapłacił za ubrania, a w linku znajduje się potwierdzenie sprzedaży oraz zakładka dzięki, której odbierze swoją należność.
Kobieta została odesłana na platformę, gdzie miała uzupełnić dane potrzebne do przelania na jej konto środków. Po pewnym czasie skontaktowała się z nią konsultantka z portalu sprzedażowego, która miała jej pomóc w uzyskaniu pieniędzy za sprzedaż. Fałszywa konsultantka miała potwierdzić przelew środków. W tym celu uzyskała od nieświadomej 37-latki dane logowania do jej konta bankowego oraz namówiła ją do wygenerowania i potwierdzenia dwóch kodów blik, które miały zasilić jej konto. W rezultacie pokrzywdzona straciła 8000 złotych.
Ełk
Do ełckich policjantów zgłosiła się kobieta, który zawiadomiła o oszustwie na jej szkodę przy inwestycji w kryptowaluty. Kobieta po instrukcjach udzielanych przez fałszywego doradcę zainstalowała na swoim telefonie aplikację, potem postępując zgodnie ze wskazówkami straciła 65 000 tysięcy złotych. Oszuści podają się za pracowników fikcyjnych firm prowadzących działalność inwestycyjną i oferują usługi pomocy w inwestowaniu lub pomocy w przelewaniu rzekomej kryptowaluty na złotówki. Programem, który najczęściej każą instalować oszuści jest AnyDesk, ale mogą to być też inne aplikacje, które mają taką samą jak on funkcjonalność. Działanie takiego programu polega na tym, że osoba z dowolnego miejsca na świecie może uzyskać dostęp do naszego komputera i używać go. Scenariusz takich oszustw jest zwykle bardzo podobny. Dlatego jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie takiego oprogramowania, możemy być pewni, że to oszustwo!
Olsztyn
Oszustowi wystarczyło pięć dni (od 02.11 do 07.11 2022 r.), aby za jego sprawą kobieta chcąc zainwestować w kryptowaluty straciła 60 tysięcy złotych. W środę (02.11.2022 r.) zadzwonił do niej mężczyzna, który przedstawił się jako przedstawiciel spółki zajmującej się wypłacaniem kryptowalut. Zaoferował swoją pomoc w przelaniu środków na prywatny rachunek bankowy.
Poprosił „jedynie” o zainstalowanie oprogramowania na laptopie oraz uwierzytelnienie konta. 60-latka została też poproszona o przesłanie skanu dowodu osobistego, a także zalogowanie się do konta bankowego i dokonanie kilku przelewów. Procedura autoryzacji trwała blisko pięć dni. Przestępca prosił o przelewanie kolejnych transzy pieniędzy, aby zakończyć cały proces. Kobieta według instrukcji oszusta dokonała kolejnych wpłat obciążających konto, „kupując” kolejne kryptowaluty. Ponadto oszust zaciągnął pożyczkę w imieniu kobiety, aby „pomnożyć jej oszczędności”, w celu zakupu kolejnych kryptowalut. 60-latka w pewnym momencie zorientowała się, że może mieć do czynienia z oszustami i postanowiła sprawdzić wiarygodność podmiotu, z którym współpracuje.
Kobieta zadzwoniła na infolinię Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie otrzymała informację, że najprawdopodobniej padła ofiarą przestępców. Pokrzywdzona postanowiła złożyć w tej sprawie stosowne zawiadomienie. Za wprowadzenie doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzania mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania zgodnie z art. 286 kk grozić może kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci!
Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem. Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów. Dlatego z dużym dystansem należy podchodzić do wszelkich "atrakcyjnych ofert" dotycząceych inwestowania pieniędzy. Jedna nieprzemyślana decyzja może okazać się bardzo kosztowna.
(ru/pż/kh/tm)