Działania "Wszystkich Świętych 2022" – wszyscy zadbajmy o spokój i bezpieczeństwo
Jak co roku policjanci z początkiem listopada są przygotowani do wzmożonej pracy związanej z uroczystościami Wszystkich Świętych. Funkcjonariusze zadbają o porządek i bezpieczeństwo m.in. w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem dróg w okolicach cmentarzy. Nie zapominajmy jednak, że każdy z nas – kierowca, pieszy, rowerzysta – jest współodpowiedzialny za poziom bezpieczeństwa na drogach. Pamiętajmy też, że to na nas samych ciąży obowiązek prawidłowego zabezpieczenia swojego mienia.
W tym roku wzmożone działania zaplanowane zostały w okresie już od 28 października do 2 listopada, a więc od piątku do środy włącznie. W piątek (28.10.2022) policjanci drogówki w całym kraju rozpoczną działania prewencyjno – kontrolne związane z przypadającym na początku listopada świętem. W związku z tym, że wolny od pracy świąteczny dzień przypada we wtorek, część osób wykorzysta to, by zrobić sobie „długi weekend”, który zechcą wykorzystać na to, by odwiedzić swoich bliskich w odległych miejscach.
Żeby wzmożony ruch nie spowodował utrudnień na drogach oraz większej liczby zdarzeń drogowych w wyniku masowego przemieszczania się osób, policjanci umundurowani i nieumundurowanie, wspierani przez przedstawicieli innych służb, będą dbać o spokojny przebieg długiego weekendu i służyć pomocą tam, gdzie będzie ona potrzebna.
Planowane zmiany, dodatkowe parkingi, tymczasowa organizacja ruchu
W niektórych miejscach można spodziewać się tymczasowych zmian w organizacji ruchu drogowego lub dodatkowych parkingów ustalonych na czas długiego weekendu i uroczystości Wszystkich Świętych. Dlatego zalecamy bacznie zwracać uwagę na znaki drogowe i zachęcamy do zapoznania sie z bieżącymi informacjami od policjantów z powiatów oraz śledzenia różnych lokalnych serwisów i portali informacyjnych. Poniżej aktualizowana lista z linkami do informacji udostępnionych przez policjantów z powiatów Warmii i Mazur:
- Bartoszyce
- Braniewo
- Działdowo
- Elblag
- Ełk
- Giżycko
- Gołdap
- Iława
- Kętrzyn
- Lidzbark Warmiński
- Mrągowo
- Nidzica
- Nowe Miasto Lubawskie
- Olecko
- Olsztyn
- Ostróda
- Pisz
- Szczytno
- Węgorzewo
Na drogach…
Na głównych trasach na Warmii i Mazurach, na drogach dojazdowych do miast oraz w okolicach wszystkich cmentarzy, każdego dnia działań „Wszystkich Świętych 2022” około 200 policjantów komórek ruchu drogowego w regionie, wspomaganych przez innych funkcjonariuszy, zadba o porządek w ruchu drogowym i bezpieczeństwo podróżujących. Kierowcy jednak muszą pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności to oni sami odpowiadają za bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Uwaga policjantów skupi się na eliminowaniu utrudnień w ruchu drogowym poprzez jego upłynnianie, szczególnie w miejscach, gdzie wprowadzona została tymczasowa zmiana organizacji ruchu oraz objęcie nadzorem głównych ciągów dróg w okresie występowania wzmożonego natężenia ruchu pojazdów.
Ważne! Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami oraz osób pieszych, aby przypomnieli sobie co oznaczają sygnały i polecenia wydawane przez policjantów oraz osoby uprawnione do kierowania ruchem i zwracali na nie uwagę, stosując się do wydawanych poleceń. W wielu miejscach, w celu upłynniania ruchu, policjanci będą podejmowali ręczną regulację, dlatego ważnym jest aby te podstawowe zasady zostały przez uczestników ruchu drogowego odświeżone.
W domach…
Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił. Nie dajmy okazji złodziejom i włamywaczom, którzy mogą chcieć wykorzystać naszą nieobecność w domu.
Na cmentarzach…
Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujmy ile pieniędzy mamy przy sobie. Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby. Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.
Policjanci są przygotowani do tego, by pomagać i chronić. Dlatego jeżeli ktoś zauważy jakiś niepokojący sygnał lub osobę, której zachowanie wzbudzi niepokój, należy o tym poinformować policjantów, którzy będą w okolicy lub zadzwonić na numer alarmowy 112.
(tm)