Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pies Vader doprowadził policjantów prosto pod drzwi włamywacza

Czworonożni funkcjonariusze są ogromnym wsparciem w policyjnej służbie. Pokazuje to zdarzenie z powiatu ełckiego. Pies Vader pomógł policjantom w zatrzymaniu mężczyzny podejrzanego o kradzież z włamaniem do maszyny budowlanej. Pies podjął trop i przez kilkaset metrów prowadził policjantów prosto pod dom 58-latka.

Ta sprawa swój początek miała, gdy do ełckich policjantów zgłosiła się osoba, której nocą ukradziono olej napędowy z koparki. Nieznany sprawca z zaparkowanej maszyny, po zerwaniu kłódki, ze zbiornika ukradł 100 litrów paliwa.

Niezwłocznie po otrzymaniu informacji policjanci rozpoczęli działania zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy. Na miejsce został także skierowany policjant z psem służbowym. Vader okazał się niezwykle pomocny i skuteczny. Podjął tropienie i po przejściu kilkuset metrów doprowadził policjantów pod drzwi domu 58-latka. Na jego posesji znaleziony został kanister od paliwa.

Mężczyzna został zatrzymany. Policjanci przedstawili mu zarzut kradzieży z włamaniem. Jest to przestępstwo zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. Trwają dalsze czynności w tej sprawie. 

Vader jest psem przeszkolonym do działań patrolowo-tropiących i jako taki specjalista pracuje ze swoim przewodnikiem już od ponad 6 lat.

  • Pies służbowy Vader z nałożonym kagańcem, stojący przy nogach przewodnika
    Pies służbowy "Vader"
  • Pies służbowy Vader z nałożonym kagańcem, stojący przy nogach przewodnika
    Pies służbowy "Vader"

Ełcka komenda ma obecnie 5 psów patrolowo-tropiących. W praktyce oznacza to, że pełnią one służby patrolowe i oprócz działania prewencyjnego, mogą być wykorzystywane m.in. do zabezpieczania imprez i zgromadzeń. Takie psy stanowią także pomoc przy pościgach i zatrzymywaniu niebezpiecznych osób. Są również przydatne przy poszukiwaniach osób zaginionych.

(akdn/tm)

Powrót na górę strony