Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Noś odblaski!

Krótszy dzień, mgliste poranki to pierwsze oznaki jesieni. To także czas, by przypomnieć o obowiązku używania elementów odblaskowych. Odblask może uratować życie!

Przed nami coraz krótsze jesienne dni, widoczność ograniczona mgłami i opadami. Jesienna aura jest okazją, aby ponownie przypomnieć o obowiązujących przepisach dotyczących używania odblasków. Te małe elementy sprawiają, że piesi są bardziej widoczni na drodze. Pieszy ubrany w ciemny strój, poruszający się po zmroku jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Przy założeniu, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/h – 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Pieszy posiadający w odpowiednim miejscu elementy odblaskowe staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów! Kierowca zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Odblaski: przepisy

Zgodnie z prawem pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów.

Mimo że w obszarze zabudowanym takiego obowiązku nie ma, to także i w mieście, nawet w świetle latarni pieszy jest bardziej widoczny, kiedy posiada elementy odblaskowe, niż gdyby ich w ogóle nie miał. W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach policjanci odnotowali 597 przypadków braku wymaganych prawem odblasków. W tym roku takich przypadków było już ponad 300.

Mandat za nieużywanie elementów odblaskowych wynosi 100 złotych, koszt elementu odblaskowego to kilka- kilkanaście złotych, a życie pieszego: bezcenne. Dlatego:

Noś odblaski

Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych. Muszą być widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Jeśli przypniemy element odblaskowy z tyłu np. do plecaka to nie zostanie on zauważony przez kierowców nadjeżdżających z przeciwka i odwrotnie, gdy odblask będzie tylko z przodu, nie dostrzegą go kierowcy będący za nami. Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe jeden z przodu, drugi z tyłu lub stosować takie rodzaje odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki np. opaski odblaskowe. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które korzystają z dróg poza obszarem zabudowanym są kamizelki odblaskowe.

(mcz)

Powrót na górę strony