Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur

Apelujemy, przestrzegamy i uprzedzamy o odpowiedzialności karnej, następnie kontrolujemy, sprawdzamy i wyciągamy konsekwencje. Niestety, wciąż nie brakuje bezmyślnych i nieodpowiedzialnych kierowców, którzy za kierownice aut wsiadają pod wpływem alkoholu czy bez uprawnień. Sprawcy przestępstw drogowych nie mogą liczyć na pobłażliwość funkcjonariuszy. Każdego dnia policjanci wyjeżdżają do służby i dbają o to, aby na naszych drogach było bezpiecznie.

W miniony weekend (23-25.09.2022r.) policjanci odnotowali 11 wypadków, w których 12 osób zostało rannych. Funkcjonariusze byli wzywani do 103 kolizji i ujawnili 19 nietrzeźwych kierujących.

Bartoszyce

W piątek (23.09.2022r.) po godz. 16:00 na trasie Górowo Iławeckie – Dwórzno kobieta kierująca toyotą dachowała na drodze. Kobieta powiedziała policjantom, że zmuszona była hamować, bo jakieś duże zwierze wybiegło jej na drogę. 49 – latka straciła panowanie nad toyotą, która zderzyła się z przydrożnym drzewem, a następnie wywróciła się na dach. Kobieta była trzeźwa.
Trafiła do szpitala, ma poważne obrażenia. Sprawę tego zdarzenia wyjaśnią policjanci z wykroczeń.

W sobotę (24.09.2022r.) po godz. 9:00 na przejściu dla pieszych ul. Bema w Bartoszycach doszło do potrącenia pieszej. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący skodą 61 – latek najechał na idącą po przejściu 65 – latkę. Mężczyzna nie kwestionował swojej winy. Powiedział policjantom, że nawet się zatrzymał przed przejściem i chciał ustąpić pierwszeństwa kobiecie stojącej przed przejściem z jego prawej strony. Ta jednak zrezygnowała z przejścia, a wówczas ruszył nie zwracając uwagi na pieszą, która weszła na przejście z lewej strony. Potrącona 65 – latka trafiła do szpitala, gdzie okazało się, że nic poważnego jej się nie stało.

Za potrącenie pieszego na przejściu dla pieszych grozi kara grzywny w kwocie nie mniejszej niż 1500 zł. Warto pamiętać, że do tego wykroczenia przypisane jest 15 pkt. karnych.

W sobotę (24.09.2022r.) przed godz. 18:00 policjanci z bartoszyckiej drogówki w Sępopolu zauważyli rowerzystę, który wyglądał na pijanego. Już w czasie rozmowy z mężczyzną wyczuli od niego zapach alkoholu. Badanie alkomatem ujawniło, że w organizmie mieszkańca gminy jest aż 2,7 promila alkoholu. Okazało się ponadto, że 57 – latek ma zakaz kierowania rowerami, a więc oprócz wykroczenia kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości popełnił przestępstwo niestosowania się do sądowego orzeczenia. Za wykroczenie grozi mu kara aresztu bądź grzywny w kwocie nie mniejszej niż 2500 zł, za przestępstwo do 5 lat pozbawienia wolności.

Braniewo

W sobotę (24.09.2022r.) policjanci z braniewskiej drogówki kontrolowali ruch na terenie gminy Pieniężno. Uwagę policjantów przykuł nadjeżdżający ciągnik rolniczy z przyczepą. Pojazd poruszał się bez wymaganego oświetlenia oraz z niezabezpieczonym ładunkiem. Kierujący 37 - latek został zatrzymany do kontroli i wtedy okazało się, że to nie jedyne przewinienie jakiego się dopuścił. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna miał promil alkoholu w organizmie. Dodatkowo starosta braniewski wydał decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami za wcześniejsze przewinienia mężczyzny.

Policjanci w trakcie kontroli ciągnika oraz przyczepy ujawnili szereg nieprawidłowości w tym między innymi: niesprawne światła, brak tablic rejestracyjnych oraz badań technicznych ciągnika i przyczepy. Dodatkowo na przyczepie znajdowało się drzewo, które nie było w żaden sposób zabezpieczone.

Jakby tego było mało na miejsce kontroli przyjechał ojciec 37 - latka. Okazało się, że mężczyzna również znajdował się pod działaniem alkoholu, co potwierdziło przeprowadzone badanie. Teraz mężczyźni poniosą konsekwencje swojego zachowania.  

Działdowo

W sobotę (24.09.2022r.) w miejscowości Iłowo Wieś patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 32-letniego iłowianina, który kierował samochodem osobowym marki Chevrolet.  W trakcie kontroli podczas badania stanu trzeźwości kierującego badanie wykazało ponad 0,7 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci udaremnili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy i zatrzymali mu elektronicznie prawo jazdy.

W tym samym dniu policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na trasie Uzdowo-Myślęta na drodze wojewódzkiej nr 538. Według wstępnych ustaleń, kierująca pojazdem marki Toyota nie upewniła się co do możliwości wykonania manewru i podczas nieprawidłowego wyprzedzania uderzyła bocznie w pojazd marki Seat, który również wykonywał manewr wyprzedzania i znajdował się już na lewym pasie ruchu. 19-letnią kierującą toyotą mieszkankę gminy Działdowo i 36-letniego kierowcę seata, mieszkańca gminy Rybno, karetka pogotowia przetransportowała do szpitala w Działdowie na badania. Oboje kierujący pojazdami byli trzeźwi. Czynności w tej sprawie  prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Działdowie.

Z kolei w niedzielę (25.09.2022 r.) w miejscowości Wysoka kierująca pojazdem marki Opel Vectra wjechała w drzewo. Na miejscu policjanci ustalili, że kierująca samochodem osobowym mieszkanka gminy Działdowo na prostym odcinku drogi próbując uniknąć zderzenia z przebiegającą przez jezdnię dziką zwierzyną skręciła nagle w prawą stronę, straciła panowanie nad pojazdem po czym uderzyła w przydrożne drzewo. Kierująca była trzeźwa. 19-latkę policjanci ukarali mandatem i punktami karnymi.

Również w tym dniu na trasie Kisiny-Narzym kierujący pojazdem marki Daewoo Nubira z niewiadomego powodu zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w przydrożne drzewo. Kierującego pojazdem 57-letniego mieszkańca Białegostoku z ogólnymi obrażeniami ciała karetka pogotowia przetransportowała do szpitala w Działdowie. Kierujący był trzeźwy. Okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z Działdowa.

Następnie policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego z udziałem motocyklisty. Do zdarzenia doszło na trasie Niechłonin-Gruszka w gminie Płośnica. Wykonujący czynności na miejscu zdarzenia patrol ruchu drogowego ustalił, że 52-latek kierujący motocyklem marki Suzuki GSX w pewnym momencie dodał gazu, uniósł przednie koło motocykla, a następnie przewrócił się na drogę asfaltową. Mężczyzna podróżował razem z 22-letnim pasażerem, który w wyniku zdarzenia z ogólnymi obrażeniami został przetransportowany do szpitala w Działdowie. Uczestnicy zdarzenia, to mieszkańcy Ciechanowa, obaj byli trzeźwi. Decyzję w powyższej sprawie wyda sąd.

Elbląg

Policjanci z ruchu drogowego odnotowali 14 kolizji. Nie było wypadków drogowych. Funkcjonariusze zatrzymali 95 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość. Rekordzista jechał jeepem trasą S7. 52-latek miał na liczniku 218 km/h. Policjanci nałożyli 75 mandatów, w 32 przypadkach pouczali i skierowali do sądu 8 wniosków. Przebadali na obecność alkoholu 391 kierujących. Wśród nich było 3 nietrzeźwych. Niechlubny rekordzista to kierujący samochodem hyundai zatrzymany przy ul. Wyczółkowskiego w Elblągu. Uderzył w zaparkowaną hondę i staranował słupki. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. 

Ełk

Informacja o zdarzeniu wpłynęła do służb po godzinie 06:30 w poniedziałek (26.09.2022r.) na trasie Ełk-Orzysz na drodze krajowej nr 16. Z ustaleń policjantów wynika, że kierowca osobowej toyoty uderzył w łosia, który wybiegł mu przed auto. Łoś po tym uderzeniu poleciał na samochód jadący z przeciwnego kierunku. Kierowcy nie zostali poszkodowani, uszkodzeniom uległy ich samochody. Zwierzę nie przeżyło.

Przy tej okazji apelujemy do kierowców o zdjęcie nogi z gazu, tam gdzie ustawione są znaki ostrzegające przed dziką zwierzyną. Im wolniej jedziemy, tym więcej mamy czasu na reakcję i uniknięcie poważnych w skutkach sytuacji.

Kętrzyn

W sobotę (24.09.2022) około godz. 8:45 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie, że w jednym ze stawów mieszczących się w miejscowości Muławki w gm. Kętrzyn znajduje się zanurzony pojazd wywrócony do góry kołami. Na miejsce zostały wysłane służby ratunkowe. W trakcie sprawdzania pojazdu w środku odnaleziono mężczyznę. Pomimo prowadzonej resuscytacji nie przywrócono 49-latkowi funkcji życiowych. Ciało zabezpieczono celem przeprowadzenia sekcji. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają wszystkie okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia.

Mrągowo

W niedzielę (25.09.2022r.) o godz. 4:00 w Mrągowie policjanci patrolując miasto zatrzymali do kontroli drogowej 36-letnią kobietę kierującą mazdą. Po sprawdzeniu jej stanu trzeźwości okazało się, że wsiadła za kierownicę w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało, że miała promil alkoholu w organizmie. W tym momencie jej podróż się zakończyła, a funkcjonariusze zatrzymali jej prawo jazdy. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości będzie odpowiadać przed sądem.

O godz. 18:30 oficer dyżurny mrągowskiej komendy został powiadomiony o kolizji drogowej do jakiej doszło w Pieckach. Skierowani na miejsce funkcjonariusze ustalili, że 18-letni kierujący toyotą nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słupek ogrodzeniowy posesji powodujące przechylenie płotu. Na szczęście nikomu nic się nie stało a sprawca kolizji został ukarany mandatem w wysokości 1020zł.

Tego samego dnia przed godz. 17, policjanci z Mikołajek zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę. Po przebadaniu 75-letniego mężczyzny alkomatem okazało się, że jechał rowerem mają ponad promil alkoholu w organizmie. Został ukarany mandatem w wysokości 2500zł.

Po godz. 20 funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Mikołajkach patrolując oznakowanym radiowozem rejon służbowy, nadali sygnały świetlno- dźwiękowe kierującej oplem do zatrzymania się celem przeprowadzenia kontroli drogowej. Pomimo nadawania sygnałów kierująca nie zatrzymała się do kontroli drogowej a kontynuowała jazdę przyspieszając. Funkcjonariusze podjęli pościg za próbującym uciec pojazdem. Po pewnym czasie kierująca oplem zatrzymała się.  Policjanci sprawdzili jej trzeźwość- okazało się, że była trzeźwa. 21-letnia kobieta nie potrafiła logicznie wytłumaczyć powodu dlaczego zaczęła uciekać, twierdziła, że się przestraszyła. Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Olsztyn

W piątek (23.09.2022r.) policjanci ruchu drogowego zatrzymali 44-letniego kierującego osobowym volkswagenem, który przekroczył dozwoloną prędkość. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna nie miał prawa jazdy. Kierujący oświadczył, że nigdy nie miał prawa jazdy, a poza tym miał do pokonania krótki dystans. Już wkrótce nieodpowiedzialny 44-latek swoją historię opowie sędziemu, który będzie orzekał w sprawie popełnionego wykroczenia.

Jechał za wolno, czym wzbudził podejrzenia policjantów. Nietypowa sytuacja miała miejsce w nocy z soboty na niedzielę (24/25/09.2022r.). Policjanci podczas patrolowania ul. Bartąskiej na swojej drodze zauważyli poruszający się z niewielką prekością samochód osobowy. Na widok radiowozu, auto gwałtownie się zatrzymało, a kierujący błyskawicznie przeskoczył zza kierownicy na tylną kanapę pojazdu. Okazało się, że miał ku temu powody. Policjanci ustalili, że autem poruszał się 16-letni chłopiec, któremu pojazd udostępnił o 3 lata starszy kolega. 19-latek na miejscu kontroli otrzymał mandat karny za to, że dopuścił na drodze publicznej do prowadzenia pojazdu przez osobę, która nie posiadała wymaganych uprawnień. Sprawą 16-latka już wkrótce zajmie się sąd rodzinny, który zdecyduje o dalszych konsekwencjach nieodpowiedzialnego zachowania.

W niedzielę (25.09.202323r.) w Olsztynie na ul. Partyzantów policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego osobowym volkswagenem, który zignorował sygnalizację świetlną i przejechał przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Okazało się, że za kierownicą osobowego auta siedziała 41-latek, który nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Już wkrótce mężczyzna ze swojego zachowania będzie tłumaczyć się przed sądem.

Pisz

W niedzielę (25.09.2022r.) po godz. 14.00 policjanci z Komisariatu Policji w Białej Piskiej otrzymali zgłoszenie o kolizji na terenie miasta. Na miejscu funkcjonariusze zastali zgłaszającą, której pojazd został uszkodzony. Kobieta poinformowała, że w jej samochód marki Mercedes uderzyła kierująca samochodem marki Audi, która po krótkiej rozmowie, odjechała z miejsca zdarzenia. Zgłaszająca dodała, że od kierującej wyraźnie czuć było alkohol.

Policjanci sprawdzili teren miasta pod kątem zatrzymania opisanego audi do kontroli drogowej. Funkcjonariusze ustalili też do kogo należy ten pojazd. Pojechali więc do miejsca zamieszkania właścicielki, gdzie zastali kierującą audi. Była to 26-letnia mieszkanka Białej Piskiej. Kobieta znajdowała się pod wyraźnym działaniem alkoholu. Badanie jej stanu trzeźwości wykazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie. 26-latka przyznała się, że to ona kierowała audi i spowodowała kolizję. Dodała, że jechała po kebaba. W tej sytuacji funkcjonariusze zatrzymali jej prawo jazdy.

Kierująca audi została zatrzymana w policyjnym areszcie do czasu wyjaśnienia całej sprawy. Po zebraniu materiału dowodowego usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz spowodowania kolizji. Grozi jej kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Szczytno

W piątek (23.09.2022r.) po godzinie 15:00 do dyżurnego szczycieńskiej jednostki wpłynęło telefoniczne zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego. Ze zgłoszenia wynikało, że poszkodowana została 12-letnia dziewczynka, która została potrącona. Na miejsce skierowany został patrol szczycieńskiej „drogówki”. Policjanci ustalili, że 12-letenia mieszkanka gminy Wielbark po wyjściu z autobusu weszła na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd marki VW, którym kierowała 45-letnia mieszkanka gminy Wielbark. 45-latka była trzeźwa. 12-latka została przetransportowana do szpitala.

W piątek (23.09.2022r.) po godzinie 19:00 na krajowej 57, przed miejscowością Wielbark policjanci zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Styl jazdy wskazywał, że kierujący rowerem może znajdować się pod działaniem alkoholu. Policjanci wylegitymowali mężczyznę i przebadali go alkomatem. Okazało się, że 48-letni mieszkaniec gminy Wielbark ma w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Mundurowi nałożyli na 48-latka mandat karny w wysokości 2500 złotych.

Do kolejnego zdarzenia drogowego doszło w sobotę (24.09.2022r.) tuż po godzinie 11:00 na ulicy Skłodowskiej w Szczytnie. Ze zgłoszenia wynikało, że doszło do zderzenia dwóch aut osobowych marki Opel oraz Chevrolet. 20-letnia mieszkanka gminy Szczytno, kierując pojazdem marki Opel, nie zachowała bezpiecznej odległości od poprzedzającego ją pojazdu i najechała na tył pojazdu marki Chevrolet. Chevroletem kierował 22-letni mieszkaniec Szczytna, w pojeździe znajdowali się pasażerowie – 20-letnia mieszkanka Szczytna oraz 4-letnie dziecko. W pojeździe marki Opel, którym kierowała 20-latka, znajdowali się 22-letni mieszkaniec gminy Szczytno, 19-letnia mieszkanka gminy Jedwabno oraz 17-letnia mieszkanka gminy Szczytno. W wyniku zdarzenia nikomu nic się nie stało. Kierowcy pojazdów byli trzeźwi. Policjanci szczycieńskiej „drogówki” nałożyli na 20-latkę mandat karny w wysokości 1500 złotych.

W niedzielę (25.09.2022r.) po godzinie 18:00 na ulicy Polnej w Świętajnie policjanci szczycieńskiej drogówki dokonywali pomiaru prędkości pojazdów poruszających się w obszarze zabudowanym. W pewnym momencie policyjny miernik prędkości wskazał, że kierujący pojazdem BMW jedzie o 59 km/h za dużo. Mundurowi zatrzymali prawo jazdy 23-letniemu mieszkańcowi powiatu ostródzkiego oraz nałożyli na niego mandat karny w wysokości 1500 złotych.

Policjanci ze szczycieńskiej jednostki zatrzymali w miniony weekend kilka dowodów rejestracyjnych. Głównym powodem był brak aktualnych badań technicznych. Przypominamy, że za brak badań technicznych na właściciela pojazdu funkcjonariusze policji mogą nałożyć mandat karny w wysokości nawet do 3000 złotych.

 
Każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do znajomości prawa. Policjanci przypominają, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas z odpowiedzialności karnej. Jeśli jeszcze nie zapoznałeś się ze zmianami przepisów w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, możesz to zrobić teraz – wystarczy, że klikniesz poniższy link: https://policja.pl/pol/aktualnosci/223024,Juz-od-17-wrzesnia-zmiany-w-przepisach-Prawo-o-ruchu-drogowym-SPOT.html

(kh)

Powrót na górę strony