Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie weekendu na Warmii i Mazurach

Popełnianie przestępstw drogowych skutkuje spotkaniem z wymiarem sprawiedliwości. W przypadku wykroczeń kierujący może zostać ukarany mandatem karnym i punktami karnymi. Policjanci codziennie ujawniają na drogach kierujących, którzy nie przestrzegają przepisów i stwarzają zagrożenie dla innych uczestników.

W miniony weekend (16-18.09.2022r.) policjanci odnotowali 5 wypadków, w których 9 osób zostało rannych. Funkcjonariusze byli wzywani do 95 kolizji i ujawnili 34 nietrzeźwych kierujących.

Pierwsi kierowcy zdążyli się już przekonać o tym, że informacja o nowych surowych karach to nie były żarty, a prawdziwe ostrzeżenia. 51-letni motocyklista w Elblągu po tym jak wjechał w obszar zabudowany mając na liczniku ponad 100 km/h i dalej się rozpędzał został zatrzymany przez policjantów z Grupy Speed. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł oraz 13 punktami karnymi i stracił prawo jazdy na 3 miesiące.

Z kolei w Ełku w sobotę na krajowej szesnastce 19-letni kierowca nie zastosował się do zakazu wyprzedzania, za co został ukarany mandatem w wysokości 1000 zł i 15 punktami karnymi. A 19-letnia kierująca naruszyła zakaz wyprzedzania bezpośrednio przed przejściem dla pieszych za co na jej konto wpłynęło 15 pkt karnych a wypłynie 1500 zł.

2500 mandatu i 15 punktów karnych otrzymał też 33-letni kierowca, który dozwoloną prędkość przekroczył o 80 km/h na DK16 w powiecie ostródzkim.
W sobotę (17.09.2022r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o kolizji w rejonie skrzyżowania ul. Partyzantów i Artyleryjskiej. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 28-letnia kierująca osobowym nissanem nie zastosowała się sygnalizacji świetlnej nadającej sygnał czerwony, wjechała na skrzyżowanie i uderzyła w osobową toyotę. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że kierowcy byli trzeźwi. 28-latka zgodnie z aktualnym taryfikatorem została ukarana mandatem w kwocie 1500 zł. Na jej konto wpłynie także 15 punktów karnych.

Braniewo

W sobotę (17.09.2022r.) o godzinie 19:30 oficer dyżurny braniewskiej policji otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło na drodze S22, w pobliżu miejscowości Wielkie Wierzno. Na miejsce niezwłocznie skierowano policjantów, medyków oraz strażaków. W wypadku uczestniczyły dwa pojazdy osobowe, w których łącznie podróżowały trzy osoby. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 23 letni kierujący volkswagenem nieprawidłowo wyprzedzał inne pojazdy. Mężczyzna zjechał na  przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącą z naprzeciwka skodą. W wypadku ucierpiały trzy osoby, które zostały przetransportowane do szpitala. Na czas wykonywanych czynności na drodze, ruch był zablokowany. Teraz wyjaśnianiem wszelkich okoliczności tego wypadku zajmą się braniewscy kryminalni.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie braniewskim. Rozbity samochód na drodze
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie braniewskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie braniewskim. Rozbity samochód w przydrożnym rowie
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie braniewskim

Elbląg

Policjanci z ruchu drogowego odnotowali 1 wypadek drogowy i 16 kolizji. Do wypadku doszło w niedzielę (18.09.2022r.) na ul. Kopernika w Pasłęku. Tam został potrącony rowerzysta. Z obrażeniami głowy i miednicy trafił do szpitala. Policjanci wyjaśniają przyczyny zdarzenia. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali 75 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość (w tym aż 4 razy 50+). Rekordzista jechał mercedesem ulicą Dąbka. 19-latek miał na liczniku 123 km/h. Stracił prawo jazdy. Policjanci nałożyli 75 mandatów, w 32 przypadkach pouczali i skierowali do sądu 8 wniosków. Przebadali na obecność alkoholu 278 kierujących. Wśród nich było 6 nietrzeźwych. Niechlubny rekordzista to kierujący samochodem renault zatrzymany pod Pasłękiem. Miał 3 promile alkoholu w organizmie.

Gołdap

Do zdarzenia doszło w piątek (16.09.2022r.) około godziny 10:00. Do oficera dyżurnego gołdapskiej komendy zadzwonił świadek zdarzenia, który poinformował o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierującego.

Zgłaszający jadąc drogą wojewódzką nr 651 z Gołdapi w kierunku Dubeninek zwrócił uwagę na kierującego junakiem, którego styl jazdy wskazywał na to, że może on prowadzić pojazd znajdując się pod działaniem alkoholu. Świadek natychmiast podjął decyzję o sprawnym wyprzedzeniu jednośladu i spowodowaniu jego zatrzymania. Mężczyzna odebrał mu kluczyki uniemożliwiając dalszą niebezpieczną jazdę, a na miejsce wezwał patrol Policji.

Policjanci natychmiast udali się do Pluszkiejm, gdzie doszło do zakończenia niebezpiecznej podróży. Na miejscu wykonali badanie stanu trzeźwości, którym potwierdzili podejrzenia świadka. 57-letni mieszkaniec powiatu gołdapskiego miał w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. Dalsza jazda w takim stanie mogła zakończyć się tragicznie nie tylko dla samego kierującego.

Teraz mężczyzna odpowie przed sądem za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości Kodeks Karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów oraz 5000 złotych grzywny.

Policjanci kierują słowa uznania dla obywatelskiej postawy zgłaszającego. Dzięki odwadze i wzorowej postawie świadka zdarzenia najprawdopodobniej nie doszło do nieszczęścia na drodze.

Iława

Pierwszego z kierujących zatrzymali policjanci w piątek (19.09.2022r.) kilka minut przed godziną 21:00 w Kisielicach. Funkcjonariusze zauważyli mężczyznę jadącego rowerem, który nie posiadał obowiązkowego oświetlenia oraz elementów odblaskowych i zatrzymali go do kontroli drogowej. Okazało się, że 35 – latek jeździł jednośladem mając 2  promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione wykroczenia został ukarany mandatem. 

Natomiast w sobotę w Iławie (20.09.2022r.) kilka minut po północy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem. W trakcie czynności okazało się, że 27 – latek jeździł samochodem mając 1,2 promila alkoholu w organizmie.

Tymczasem w gminie Zalewo policjanci zatrzymali do kontroli kierującego vw. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że 54 – latek kierował vw mając prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy mężczyźnie i osadzili go w policyjnej celi.

Kolejny nieodpowiedzialny kierujący spowodował kolizję. Jak się okazało 38 – latek kierujący oplem mając ponad promil alkoholu w organizmie zjechał do przydrożnego rowu. Mężczyźnie na szczęście nic poważnego się nie stało. 38 – latek po badaniu w szpitalu został osadzony w policyjnej celi. 

Natomiast w niedzielę (18.09.2022r.) przed godziną 1:00 policjanci w Kisielicach zatrzymali kierującego oplem. Funkcjonariusze w trakcie czynności ustalili, że 51 – latek kierował samochodem mając 0,4 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mieszkańcowi Kisielic.

Tymczasem przed godziną 7:00 funkcjonariusze zostali poinformowani o wypadku drogowym. Jak się okazało 27 – latek kierując hondą nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył w przydrożne drzewo. Kierujący oraz z pasażerem z poważnymi obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala. W trakcie czynności okazało się, że kierujący prowadził pojazd mając 2,4 promila alkoholu w organizmie  i dwa aktywne sądowe zakazy kierowania pojazdami mechanicznymi. 27 – latek oświadczył policjantom ,że kierował hondą ponieważ  „kolega był bardziej pijany”. 

 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego

Kolejnym nieodpowiedzialnym kierującym okazała się 20 – latka. Młoda kobieta została zatrzymana do kontroli drogowej po tym jak jeździła samochodem nie mając włączonych świateł, a było już po godzinie 1:00 w poniedziałek (19.09.2022r.). Funkcjonariusze wylegitymowali kierującą, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jej stan trzeźwości. Okazało się, że 20 – latka kierowała peugeotem mając cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdem mechanicznym oraz aktywny sądowy zakaz kierowania samochodem, a peugeot nie miał aktualnych badań technicznych.

Kętrzyn

W sobotę (17.09.2022r.) o godz. 17:00 policjanci z zespołu patrolowo-interwencyjnego kętrzyńskiej jednostki Policji na ul. Ogrodowej zatrzymali do kontroli drogowej kierującego audi mężczyznę. Podczas sprawdzania stanu trzeźwości okazało się, że kierujący jest pijany. Badanie wykazało, że 27-latek ma blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mieszkańcowi gminy Kętrzyn prawo jazdy.

Kolejnego nieodpowiedzialnego uczestnika ruchu drogowego, któremu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności zatrzymali w niedzielę (18.09.2022r.) około godz. 15:30 policjanci z zespołu patrolowo-interwencyjnego na ul. Reymonta w Kętrzynie. Funkcjonariusze zatrzymali 47-latka kierującego renault. Podczas sprawdzania danych mężczyzny w policyjnych bazach danych okazało się, że posiada on aktywny zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie. Auto zostało przekazane osobie wskazanej.

Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu. Również w niedzielę (18.09.2022r.) o godz. 21:30 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie z treści, którego wynikało, że z miejscowości Piskorz w kierunku Skandawy w gm. Barciany chevroletem jedzie nietrzeźwy kierowca. Na wskazaną trasę natychmiast został wysłany policyjny patrol. Funkcjonariusze w miejscowości Barciany zatrzymali opisany pojazd. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, że 40-letni mieszkaniec Mrągowa ma ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się , że mężczyzna kierował autem wbrew decyzji starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania. Wkrótce mężczyzna odpowie przed sądem. 

Nidzica

W piątek (16.09.2022r.) około godz. 20:00 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie  dotyczące zdarzenia drogowego na drodze ekspresowej S7. Z ustaleń policjantów wynikało, że 32-letni kierujący pojazdem marki Peugeot jadąc lewym pasem drogi S7, w trakcie wyprzedzania nie dostosował odległości od prawidłowo poruszającego się prawym pasem drogi pojazdu marki VW, w wyniku czego doprowadził do zdarzenia bocznego. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci nałożyli na sprawcę wykroczenia mandat karny w kwocie 1300 zł.

Nidziccy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w niedzielę (18.09.2022r.) około godz. 2:30 między Janowcem Kościelnym a Szczepkowem Borowym. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący busem marki Ford, na prostym odcinku drogi przejechał na drugą stronę jezdni a następnie wpadł do przydrożnego rowu, po czym opuścił auto i oddalił się z miejsca zdarzenia. W toku podjętych czynności policjanci ustalili, że pojazdem kierował 27-letni mieszkaniec gminy Janowiec Kościelny. Po zdarzeniu mężczyzna sam udał się na pogotowie w celu opatrzenia doznanych obrażeń głowy, był pod wyraźnym działaniem alkoholu. W placówce medycznej pobrano mężczyźnie krew do badań na zawartość alkoholu i poddano hospitalizacji.

Na miejscu wypadku przez kilka godzin pracowali policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego i grupa dochodzeniowa wraz z technikiem kryminalistyki. Funkcjonariusze zabezpieczyli forda na policyjnym parkingu oraz zatrzymali dowód rejestracyjny i prawo jazdy 27-latka. Teraz będą wyjaśniać szczegółowe przyczyny i  okoliczności wypadku drogowego.

 • rozbity pojazd
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • rozbity pojazd
  Miejsce zdarzenia drogowego

Olecko

W piątek (16.09.2022r.) po godz. 17:00 policjanci ruchu drogowo oleckiej komendy w miejscowości Dunajek gm. Świętajno zauważyli kierującego ciągnikiem rolniczym, który nie zastosował się do znaku „zakaz wjazdu”.  W związku z tym funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę do kontroli. Podczas wykonywanych czynności od kierowcy policjanci wyczuli zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 37-latka blisko pół promila alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu policyjnych systemów informatycznych okazało się, że mieszkaniec gm. Olecko posiada zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Za niezastosowanie się do znaku mężczyzna został ukarany mandatem karnym, zaś za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu oraz złamanie zakazu odpowie przed sądem.

Również w piątek (16.09.2022r.) około godz. 08:30 oficer dyżurny oleckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Borkowiny gm. Kowale Oleckie doszło do uszkodzenia ogrodzenia. Jak ustalili skierowani na miejsce dzielnicowi, do przedmiotowego zniszczenia doszło w nocy 15/16 września, a jego sprawcą był kierujący osobowym volkswagenem.   

Policjanci szybko ustalili właściciela wskazanego pojazdu. Jak się okazało, 17-latek bez wiedzy opiekunów zabrał z posesji pojazd, a później doprowadził do zdarzenia drogowego w wyniku którego zostało uszkodzone ogrodzenie boiska wiejskiego. Teraz nastolatek za swoje czyny odpowie przed sądem.

Olsztyn

W piątek (16.09.2022r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, że na jednej z ulic miasta funkcjonariusz Aresztu Śledczego w Olsztynie ujął nietrzeźwego kierującego. Z relacji zgłaszającego wynikało, że w jednym ze sklepów zauważył nietrzeźwego mężczyznę, który po chwili wsiadł do auta, wypił alkohol i odjechał. Funkcjonariusz natychmiast zareagował. Zadzwonił pod numer alarmowy 112, a następnie w bezpieczny sposób zajechał drogę kierującemu skodą, uniemożliwiając mu dalszą jazdę. Po chwili na miejscu pojawił się policyjny patrol, któremu został przekazany mężczyzna. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 45-latka ponad 1,5 promila alkoholu. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że mężczyzna nie posiada prawa jazdy, a pojazd którym się poruszał, nie miał aktualnych badań technicznych i polisy OC.

45-latek wkrótce przed sądem odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami i wysoka grzywna. Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności za popełnione wykroczenia drogowe.

Pisz

W nocy z soboty na niedzielę (17/18.09.2022r.) na trasie Wiartel – Wiartel Mały, w gminie Pisz, doszło do wypadku drogowego. Samochód marki Audi uderzył w drzewo.

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący audi najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze, gdzie uderzył w drzewo. Samochodem tym kierował 22-letni mieszkaniec Pisza, który miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Razem z nim jechał jeszcze mężczyzna i kobieta. Pasażerowie zabrani zostali do szpitala. Stan zdrowia mężczyzny jest bardzo ciężki. Kierowca audi został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Funkcjonariusze wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia. Niestety to nie jedyny nietrzeźwy kierowca zatrzymany w miniony weekend na drogach powiatu piskiego.

W piątek (16 września br.) po godz. 18.00 w Orzyszu patrol piskiej drogówki zatrzymał do kontroli pojazd marki Renault. 56-letni mieszkaniec Ełku, kierujący tym samochodem, miał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie, co jest wykroczeniem.

Ponad 0,5 promila miał kierowca audi zatrzymany do kontroli w sobotę (17 września br.) w miejscowości Pogobie Średnie w gminie Pisz. Samochodem tym kierował 46-letni mieszkaniec gminy Turośl, który odpowie teraz za popełnienie przestępstwa zagrożonego karą pozbawienia wolności nawet do 2 lat.

Przed sądem stanie też 44-letni mieszkaniec Orzysza kierujący samochodem marki Opel. Został zatrzymany przez policjantów do kontroli drogowej w piątek po godz. 19.00. Okazało się, że kierował samochodem nie mając tego uprawnień. Jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny w wymiarze od 1500 zł do 30 000 zł.

 • audi uderzyło w drzewo
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • wypadek z udziałem audi
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • auto po wypadku
  Miejsce zdarzenia drogowego

Szczytno

W piątek (16.09.2022r.) przed godziną 14:00 do dyżurnego szczycieńskiej jednostki wpłynęło telefoniczne zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego. Ze zgłoszenia wynikało, że na skrzyżowaniu ulic Leyka-Lanca zderzyły się ze sobą dwa pojazdy osobowe. Skierowany na miejsce patrol policji potwierdził zgłoszenie. Mundurowi ustalili, że kierująca 33-letnia mieszkanka Szczytna wyjeżdżając pojazdem marki VW z ulicy Lanca nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującemu pojazdem marki Skoda, który jechał ul. Leyka. Skodą kierował 64-letni mieszkaniec Szczytna. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł poważnych obrażeń. 33-Latka została ukarana przez szczycieńskich policjantów mandatem karnym w wysokości 1500 złotych.

Tego samego dnia (16.09.2022r.) po godzinie 21:00 doszło do kolejnego zdarzenia drogowego. Ze zgłoszenia wynikało, że w Szczytnie na skrzyżowaniu ulic Wielbarska-Sobieszczańskiego doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Policjanci ustalili, że 22-letni mieszkaniec Szczytna wyjeżdżając autem osobowym Hyundai z ulicy Sobieszczańskiego nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu 30-letniemu mieszkańcowi gminy Szczytno, który kierował pojazdem marki Ford. Pasażerką Hyundaia była 63-letnia mieszkanka Szczytna, natomiast pasażerem Forda był 61-letni mieszkaniec gminy Szczytno. Uczestnicy zdarzenia nie potrzebowali pomocy medycznej. Szczycieńscy mundurowi nałożyli na 22-latka mandat karny w wysokości 1500 złotych. 

W sobotę (17.09.2022r.) przed godziną 18:00 do dyżurnego szczycieńskiej jednostki wpłynęło telefoniczne zgłoszenie dotyczące potrącenia rowerzysty. Skierowani na miejsce policjanci nie potwierdzili przedmiotowego zgłoszenia. Okazało się, że 24-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty kierując rowerem na ulicy Niepodległości w Dźwierzutach, stracił równowagę i przewrócił się. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości rowerzysty. Mężczyzna kierował rowerem mając w organizmie ponad promil alkoholu. 24-Latek nie przyjął mandatu, który nałożyli na niego funkcjonariusze, w związku czym o jego losie zadecyduje sąd.

W niedzielę (18.09.2022r.) przed godziną 17:00 w Szczytnie na ulicy Pasymskiej szczycieńscy policjanci zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej pojazd marki Opel. W trakcie legitymowania, okazało się, że 39-letni mieszkaniec gminy Szczytno nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Mężczyzna odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem nie posiadając prawa jazdy. Grozi mu kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna nie niższa niż 1500 złotych

(kh)

 • audi uderzyło w drzewo
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • wypadek z udziałem audi
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • auto po wypadku
  Miejsce zdarzenia drogowego
Powrót na górę strony