Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znęcał się nad żoną - Prokurator zastosował środki zapobiegawcze

Policjanci zatrzymali mieszkańca gminy Mrągowo, który od maja znęcał się nad swoją żoną. Niedawno wyszedł z więzienia, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności za znęcanie się nad rodziną. Po wyjściu z więzienia dalej uprzykrzał życie żonie, więc został zatrzymany.

W sobotę (03.09.2022r.) mrągowscy policjanci zostali skierowani do miejscowości w gminie Mrągowo, gdzie mężczyzna miał się awanturować. Funkcjonariusze, którzy podjęli interwencję w rozmowie z kobietą dowiedzieli się, że jej mąż niedawno wyszedł z więzienia za znęcanie się nad jej rodziną i tego dnia ponownie wszczął awanturę. Poinformowała, że mężczyzna nie mieszka z nią na stałe, ale kilka razy w miesiącu przyjeżdża i znęca się nad nią psychicznie poprzez wyzwiska, groźby, krytykowanie i poniżanie, zazwyczaj będąc pod działaniem alkoholu. Policjanci założyli rodzinie Niebieską Kartę i poinformowali o dalszych krokach, jakie kobieta powinna podjąć. Jeszcze tego samego dnia, 59-letnia kobieta w Komendzie Powiatowej Policji w Mrągowie złożyła zawiadomienie, a jej mąż został zatrzymany przez policjantów i osadzony w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. 64-latek usłyszał zarzut znęcania się nad osobą najbliższą tj. żoną i został doprowadzony do prokuratury, gdzie prokurator po zapoznaniu z aktami sprawy zadecydował o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych tj. dozoru Policji, zakazu kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonej oraz nakazu opuszczenia lokalu mieszkalnego.

Za znęcanie się nad osobą najbliższą kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. W przypadku tzw. recydywy, czyli jeżeli sprawca ponownie popełni umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Pamiętaj!

Zawsze, gdy czujesz, że Tobie lub innej osobie grozi niebezpieczeństwo, gdy ktoś robi Ci krzywdę masz prawo zawiadomić o tym policjantów.

Telefon na policję w momencie, gdy czujesz się zagrożony może być pierwszym krokiem, aby zmienić sytuację w domu. Policja ma zapewnić bezpieczeństwo, może również założyć Niebieską Kartę. Pamiętać jednak należy, że procedura ta może zostać zainicjowana również przez przedstawiciela komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty (pedagoga szkolnego), służby zdrowia (lekarza), pomocy społecznej (pracownika socjalnego).

Niebieska Karta jest informacją dla służb i opieki społecznej, że w danej rodzinie dochodzi do aktów przemocy. W związku z tym służby te mają określone obowiązki. Przede wszystkim przy Ośrodku Pomocy Społecznej lub Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zostaje powołany zespół, który ma opracować strategię rozwiązania problemu przemocy w rodzinie. Poza tym dzielnicowy ma obowiązek nie później niż w ciągu 7 dni od założenia Niebieskiej Karty skontaktować się z daną rodziną. Ma rozpoznać sytuację i systematycznie ją monitorować, a także udzielać pomocy w trakcie kolejnych wizyt.

http://www.niebieskalinia.info/

(pk/kh)

Powrót na górę strony