Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna droga do szkoły na Warmii i Mazurach

Na drogach regionu ruszyły policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły”. W okolicach szkół pojawi się więcej policyjnych patroli, których głównym zadaniem będzie dbanie o bezpieczeństwo szczególnej grupy użytkowników ruchu drogowego - dzieci i młodzieży.

Kiedy dzieci korzystały z ostatnich wolnych dni, policjanci ruchu drogowego weryfikowali oznakowanie dróg oraz urządzeń ostrzegawczo - zabezpieczających w rejonach szkół i bezpośrednio prowadzących do szkół. W przypadku, gdy napotkano braki lub nieprawidłowości funkcjonariusze kierowali wnioski do zarządców dróg o ich pilne uzupełnienie lub naprawę. Wszystko po to, by dzieci mogły czuć się jak najbezpieczniej w drodze do szkoły.

1 września - pierwszy dzwonek!

Rok szkolny 2022/2023  właśnie się rozpoczyna. Dla wielu dzieci to czas pierwszego samodzielnego pokonania dystansu do i ze szkoły. Warto więc zadbać o ugruntowanie ich wiedzy o ruchu drogowym. Solidne podstawy, pomoc  oraz dobry przykład na pewno dadzą dzieciom większe poczucie bezpieczeństwa.

Początek roku szkolnego to również czas, by przypomnieć kierowcom,  jak ważna jest wzmożona koncentracja i czujność w rejonach szkół.

Policjanci dbają o bezpieczeństwo uczniów w rejonach szkół i przedszkoli

W pierwszych tygodniach września policjanci skoncentrują się na bezpieczeństwie w okolicach szkół i przedszkoli. Będą nadzorować przejścia dla pieszych, sprawdzać jak kierowcy wywiązują się z obowiązków wobec pieszych i stosują się do przepisów ruchu drogowego. Skontrolują stan techniczny oraz wyposażenie tych pojazdów, które będą dowozić dzieci do szkół. Sprawdzą stan trzeźwości ich kierowców. Policjanci będą też przyglądać się,  w jaki sposób rodzice przywożą swoje pociechy do szkół i przedszkoli. Wyegzekwują obowiązek używania pasów bezpieczeństwa, zwrócą uwagę na sposób przewożenia dzieci. Najmłodszym dzieciom pomogą w bezpiecznym przejściu przez jezdnię.

Przypominają o przepisach i podstawowych zasadach bezpieczeństwa

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego każde dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat - sytuacja ta nie dotyczy strefy zamieszkania, gdzie dzieci mogą swobodnie się poruszać. Przepis ten nie dotyczy też drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Dzieci powinny być przewożone w aucie zgodnie z przepisami. 

Na przejściu dla pieszych…

Zgodnie z przepisami  każdy pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Wyjątkiem jest tramwaj: przed tym pojazdem pieszy pierwszeństwo ma tylko wtedy, gdy znajdzie się już na przejściu dla pieszych. Podczas codziennych rozmów warto przypominać dzieciom, że przepisy nie zwalniają pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Należy także uczulać dzieci na fakt, że podczas przechodzenia przez przejście nie można korzystać z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego.

  • Naczelnik WRD podczas inauguracji akcji

Bezpieczna droga do szkoły w powiatach:

KPP Bartoszyce

KPP Braniewo

Na filmiku widać policjantów z ogniwa ruchu drogowego oraz prewencji, którzy w trakcie rozpoczęcia roku szkolnego dbają o bezpieczeństwo dzieci w pobliżu szkół. Filmik rozpoczyna się ujęciem, na którym widzimy znak informujący o przejściu dla pieszych. Następny kadr ukazuje policjanta obserwującego tzw. „zebrę”. Kolejne ujęcie prezentuje policjantów :drogówki”, którzy kontrolują autobus dowożący dzieci do szkół.  Następnie widzimy funkcjonariusza z ogniwa ruchu drogowego, który nadzoruje pieszych w pobliżu pasów, a także policjanta prewencji, który przeprowadza dzieci przez przejście dla pieszych. Filmik kończy się ujęciem, które prezentuje policyjne sygnały świetlne umieszczone na dachu radiowozu.

KPP Działdowo

KMP Elbląg

KPP Giżycko

KPP Gołdap

KPP Iława

KPP Kętrzyn

KPP Lidzbark Warmiński

KPP Mrągowo

KPP Nidzica

KPP Nowe Miasto Lubawskie

KPP Pisz

KMP Olsztyn

KPP Szczytno

KPP Węgorzewo

(kh)

Powrót na górę strony