Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie można kształtować przyszłości, nie pamiętając o przeszłości – 20. rocznica śmierci mł. asp. Marka Cekały

Nie można kształtować przyszłości, nie pamiętając o przeszłości. To, gdzie teraz jesteśmy, jaki kształt ma nasza formacja, zawdzięczamy między innymi tym, których już z nami nie ma. Mł. asp. Marek Cekała to funkcjonariusz, który ponosząc śmierć na służbie, zapisał się na kartach historii, a co ważniejsze - w pamięci kolegów z pracy, jako bohater. Życia nikt mu już nie wróci, ale pamięć o nim nigdy w nas nie zginie.

Młodszy aspirant Marek Cekała - Referent Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, służbę w Policji rozpoczął 1 grudnia 1992 roku na stanowisku policjanta w Kompanii Prewencji KWP w Olsztynie. W 1997 roku ukończył kurs podoficerski w Szkole Policji w Słupsku. 30 czerwca 2000 roku został mianowany na stanowisku referenta w Oddziale Prewencji Policji w Olsztynie. 17 sierpnia 2002 roku, pełniąc służbę patrolową w Mikołajkach, podjął pieszy pościg za 3 bandytami, którzy w barze miejskim oddając kilka strzałów z broni palnej zabili innego mężczyznę. Marek Cekała zginął podczas pościgu za sprawcami napadu podczas wymiany ognia.

Bohaterski policjant pośmiertnie został odznaczony Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant” i mianowany na stopień młodszego aspiranta.

W środę (17.08.2022r.) w 20 rocznicę śmierci Marka Cekały, na cmentarzu przy ul. Poprzecznej w Olsztynie stawili się insp. Zbigniew Kowalski Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie, Henryk Kołecki z Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów oraz ks. Zbigniew Czernik kapelan warmińsko-mazurskich policjantów, którzy przy asyście warty honorowej, w obecności matki i brata poległego policjanta, złożyli kwiaty na jego pomniku.

W terminie 14-16 września odbędzie się VII Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Kobiet i Mężczyzn im. mł. asp. Marka Cekały o puchar Komendanta Głównego Policji, którego organizatorem są Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Olsztynie, oraz Starostwo Powiatowe w Lidzbarku Warmińskim. Mecze odbywać się będą na terenie obiektów sportowych Miejskiego Klubu Sportowego „POLONIA” w Lidzbarku Warmińskim. Turniej  będzie upamiętniać 20. rocznicę śmierci młodszego aspiranta Marka Cekały.

W trakcie memoriału zaplanowane jest również uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterską postawę policjanta. Miejscem umieszczenia tablicy będzie budynek Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie.

W 20-tą rocznicę śmierci mł.asp. Marka Cekały pod pomnikiem upamiętniającym miejsce, w którym 17 sierpnia 2002r. podczas pościgu bandyta go zastrzelił, jak co roku oddano cześć jego pamięci. W Mikołajkach przy pomniku p.o. I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Marek Dumka, Komendant Komisariatu Policji w Mikołajkach kom. Wojciech Dutczak w obecności ks. Tadeusza Machaj oraz matki i brata poległego policjanta złożyli uroczyście kwiaty, zapalili znicze i oddali honory.

(kh)

Powrót na górę strony