Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymali poszukiwanych ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości

Niemal codziennie policjanci zatrzymują osoby, które są poszukiwane do odbycia kary pozbawienia wolności. Tylko nieliczni zgłaszają się do zakładu karnego dobrowolnie. Każdy, na którym ciąży prawomocny wyrok musi spodziewać się, że prędzej, czy później odwiedzą go policjanci.

Iława

W czwartek (11.08.2022) kilka minut po godzinie 13:00 funkcjonariusze w Suszu zatrzymali szukanego 39-latka. Mężczyzna szedł chodnikiem, kiedy to podeszli do niego policjanci. Mieszkaniec Susza poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Iławie za popełnione wcześniej wykroczenia. Funkcjonariusze przetransportowali mężczyznę do więzienia, gdzie spędzi najbliższe 15 dni.

Kolejnego poszukiwanego zatrzymali policjanci również w Suszu. Mężczyzna poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Kwidzynie do odbycia kary pozbawienia wolności za urządzanie lub prowadzenie gier hazardowych wbrew przepisom. 31-latek miał wybór iść do więzienia bądź zapłacić dużą grzywnę. Mężczyzna wolał zapłacił grzywnę i po wykonanych czynnościach został zwolniony.

Kętrzyn

W czwartek (11.08.2022) o godz. 10:30 dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie w jednym z mieszkań na terenie gminy zatrzymali 50-latka. Mężczyzna poszukiwany był na podstawie nakazu wydanego przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie. Zgodnie z wydaną podstawą przez sąd mężczyzna trafił do zakładu karnego, gdzie odbędzie zasądzona karę pozbawienia wolności.

Do kolejnego zatrzymania doszło kwadrans po godz. 13:00 na Placu Piłsudskiego w Kętrzynie. Tu z kolei policjanci z „patrolówki” zwrócili uwagę na mężczyznę, który przypominał osobę poszukiwaną. Funkcjonariusze wylegitymowali go. Przypuszczenia policjantów potwierdziły się. 28-latek poszukiwany był przez miejscowy sąd do odbycia kary pozbawienia wolności. Jak się okazało mężczyzna odsiadywał karę pozbawienia wolności za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu. W trakcie odbywania kary w zakładzie karnym mężczyzna zwrócił się z prośbą do sądu o możliwość odbycia pozostałej części kary w systemie dozoru elektronicznego. To wiązało się z pewnymi warunkami, a mianowicie odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego polega na tym, że skazany ma obowiązek przebywać w mieszkaniu ustalonym przez sąd jako miejsce wykonywania kary, a może je opuszczać tylko w ściśle określonych godzinach ustalonych w postanowieniu sądu, oraz w ściśle określonym celu np. wykonywania pracy. Zachowanie skazanego jest nadzorowane pośrednio przez kuratora sądowego, a bezpośrednio przy pomocy specjalnych urządzeń elektronicznych. W tym celu na rękę lub nogę osoby odbywającej karę zakładany jest nadajnik (przypominający wyglądem zegarek na pasku), a w miejscu odbywania kary postawione jest specjalne urządzenie monitorujące, czyli odbiornik. Jeżeli odbiornik nie odbiera sygnału z nadajnika, to znaczy, że osoba odbywająca karę oddaliła się poza zasięg odbiornika, czyli opuściła mieszkanie. W tym przypadku jednak 28-latek postanowił sam uwolnić się z tzw. „obroży” i ją zdjął. Sąd cofnął zgodę na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego i mężczyzna ponownie trafił za kratki. 

Kolejny poszukiwany został zatrzymany o godz. 20:30 w Kętrzynie na ul. Chrobrego przez funkcjonariuszy zespołu patrolowo-interwencyjnego. 27-latek został zatrzymany podczas legitymowania. Jak się okazało mieszkaniec miasta poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie do odbycia kary pozbawienia wolności za kradzieże. Mężczyzna został osadzony w policyjnym areszcie, a następnie przewieziony do zakładu karnego.

Nowe Miasto Lubawskie

32-letni mieszkaniec powiatu nowomiejskiego był poszukiwany listem gończym wydanym przez Sąd Okręgowy w Elblągu za porwanie innej osoby. Mężczyzna ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. W czwartek (11.08.2022r.) został zatrzymany przez policjanci wydziału kryminalnego z Nowego Miasta Lubawskiego.

Mężczyzna od razu trafił do zakładu karnego.

(jk/ep/lm/kh)

Powrót na górę strony