Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczny długi weekend sierpniowy” – jedni odpoczywają, a policjanci pomagają i chronią

Każdy długi weekend – a szczególnie podczas tej cieplejszej połowy roku – to okazja do wyjazdów, spotkań z bliskimi, wypadów za miasto lub na różne imprezy w miastach. Jedni odpoczywają i się relaksują, a w tym czasie o ich bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym dbają policjanci. Tak jest też w tegoroczny sierpniowy długi weekend. Policjanci są gotowi do wytężonej pracy i nie będą mieli pobłażania wobec piratów drogowych oraz uczestników ruchu drogowego lekceważących obowiązujące przepisy.

Tegoroczny długi weekend sierpniowy przypada w dniach 12-15 sierpnia. Jak przy każdej takiej okazji, spodziewamy się, że na drogach – szczególnie w piątek i poniedziałek – ruch może być nieco większy niż zazwyczaj. Dlatego należy spodziewać się też większej niż zazwyczaj liczby patroli i policyjnych kontroli. Służbę na drogach regionu w tym czasie średnio każdego dnia będzie pełniło 160 policjantów drogówki.

Już w piątek policjanci w całym kraju przeprowadzą działania „Prędkość”, podczas których będą dokonywać intensywnych pomiarów prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość.

Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu przez cały weekend czuwać będą również policyjne Grupy SPEED, których głównym zadaniem jest ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań oraz niebezpiecznych wykroczeń, w tym przekraczania dopuszczalnej prędkości.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest ściśle związane z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących przepisów, w tym limitów prędkości, natomiast ujawnianie wykroczeń związanych z prędkością jest istotnym zadaniem europejskich służb policji drogowej.

W 2021 roku w trakcie długiego sierpniowego weekendu na drogach Warmii i Mazur doszło do 16 wypadków, w których 2 osoby zginęły, a 14 zostało rannych. Policjanci byli wzywani do 190 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili i wyeliminowali z ruchu drogowego 49 jego nietrzeźwych uczestników.

Pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo na drodze i bezpieczeństwo naszych pasażerów. Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie naszego auta, jego sprawność techniczną i o to, by za jego kierownicę wsiadały wyłącznie osoby bezwzględnie trzeźwe i wypoczęte, posiadające wymaganą wiedzę i umiejętności,  a co za tym idzie, odpowiednio przygotowane do podróży.

Policyjne działania nie ograniczą się jedynie do dróg. Policjanci służby prewencyjnej będą także zabezpieczać miejsca, w których organizowane będą uroczystości związane z obchodzonym w tym czasie świętem, a także miejsca organizacji imprez rozrywkowych. Policyjni wodniacy natomiast będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających na obszarach przywodnych i korzystających z różnego rodzaju sprzętów pływających. Funkcjonariusze będą reagować na wszelkie przypadki łamania prawa, będą kontrolować trzeźwość sterników, a także stan wyposażenia jednostek pływających. Prawidłowo zabezpieczmy swoje mieszkania i mienie, tak by nie ułatwiać zadania złodziejom, którzy tylko czekają na to, jak przez roztargnienie zapomnimy zamknąć drzwi, czy domknąć okna. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa skutecznie przyczyni się do tego, że sierpniowy długi weekend będzie bezpiecznym weekendem.

(tm)

  • Policyjna czapka i policyjny lizak leżące na desce rozdzielczej samochodu
    Policyjna czapka i policyjny lizak
Powrót na górę strony