Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymaj się do kontroli!

Tak samo jak stosujemy się na drodze do sygnałów świetlnych, znaków drogowych, tak również mamy obowiązek do stosowania się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli. Zgodnie z prawem za niedostosowanie się do wydanego wcześniej polecenia przez osobę uprawnioną przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, do zatrzymania pojazdu mechanicznego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Działdowo


W czwartek (04.08.2022) policjanci zatrzymali kierującego pojazdem Iveco do kontroli drogowej, który przejeżdżał przez gminę Płośnica. Jednak zanim się to stało, policjant wydawał mu odpowiednie sygnały do zatrzymania się, na które kierowca nie reagował. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość. Podczas kontroli okazało się, że kierujący autem 26-latek nie posiada uprawnień do kierowania. Teraz mieszkaniec powiatu kępińskiego odpowie za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, niestosowanie się do poleceń wydawanych przez policjanta oraz jazdę bez uprawnień przed sądem.


Iława


Kierującego rowerem policjanci zatrzymali w Suszu. Funkcjonariusze podczas patrolu na terenie miasta zauważyli kierującego jednośladem i postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej. Funkcjonariusze wydali polecenie do zatrzymania się za pomocą sygnałów świetlnych jak i dźwiękowych. Jednak mężczyzna nie reagował i zaczął uciekać nie stosując się po drodze do znaków, a po chwili wpadł w poślizg na drodze gruntowej i przewrócił się. Podczas dalszych czynności okazało się co było przyczyną takiego zachowania 47-latka. Mieszkaniec powiatu iławskiego kierował rowerem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna z lekkimi obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala. Za złamanie przepisów ruchu drogowego odpowie przed sądem.


W inny sposób uniknąć spotkania z policjantami próbował pewien operator koparki. Dzięki informacji od świadka - odpowiedzialnego uczestnika ruchu, policjanci kilka minut przed godziną 10:00 zatrzymali nietrzeźwego kierującego. Wcześniej zgłaszający oświadczył, że na jednej z dróg w Suszu mężczyzna pracuje na koparce i prawdopodobnie znajduje się pod działaniem alkoholu. W trakcie czynności policjanci ustalili, że świadek zauważył jak należącą do niego koparką jedzie 43-latek. Mężczyzna był zdziwiony bo kluczyki miał przy sobie, a mieszkańcowi powiatu iławskiego nie zlecał żadnych prac. Pamiętał również, że kilka dni wcześniej 43-latek w pracy pił alkohol. Dlatego kiedy zobaczył go na koparce postanowił sprawdzić jego stan trzeźwości. Mężczyzna nie chciał się poddać badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, tylko oddalił się w nieznanym kierunku. W trakcie poszukiwań okazało się, że 43-latek schował się w lesie przykrywając się liśćmi. Funkcjonariusze przetransportowali go do komisariatu i poddali badaniu, które wskazało prawie 3,2 promila alkoholu w organizmie. Okazało się, że kierujący koparką miał również aktywny sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. 43-latek został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi. Wkrótce odpowie przed sądem.


Olsztyn


W czwartek (04.08.2022) patrolując ulice Olsztyna policjanci zauważyli poruszającą się po drodze pojazdem osobowym kobietę, która z posiadanych przez nich informacji nie posiada uprawnień do kierowania. Funkcjonariusze natychmiast zareagowali i przystąpili do swoich czynności. Pomimo wydawanych sygnałów dźwiękowych i świetlnych kobieta nie reagowała. Policjanci zrównali się z danym pojazdem i wielokrotnie dawali jej sygnał ręką do tego, aby zatrzymała pojazd. Kobieta widziała te sygnały i kiwała „potakująco” głową, że się zatrzyma. Niestety to co zrobiła później nie było tego odzwierciedleniem. Kierująca zwalniała i przyśpieszała swoją jazdę, po czym nagle skręciła na skrzyżowaniu ze złego pasa ruchu dokonując szeregu kolejnych wykroczeń. Po pewnym czasie policjanci zatrzymali kobietę. Była to 20-latka, która prowadziła pojazd bez uprawnień. Za wszystkie przewinienia oraz brawurową jazdę teraz odpowie przed sądem.

(mw/tm)

Powrót na górę strony