Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni wodniacy z Giżycka każdego dnia dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą

Każdego dnia policyjni wodniacy wypływają na akwen w trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z letniego wypoczynku. W trakcie służby na wodzie oprócz podejmowania interwencji czy udziału w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych dbają również o edukację dzieci, młodzieży i ich opiekunów pod kątem bezpiecznego zachowania podczas korzystania z kąpieliska czy też sprzętu wodnego.

W sezonie letnim jednym z priorytetowych zadań giżyckich policjantów jest dbanie o bezpieczeństwo na wodzie i jej okolicach. Dlatego też każdego dnia policyjni wodniacy wypływają na akwen, gdzie pełnią służbę. Do ich zadań w szczególności należy zwracanie uwagi czy osoby korzystające ze sprzętu wodnego stosują się do obowiązującego prawa i zasad na wodzie. Podczas kontroli przede wszystkim sprawdzają stan trzeźwości sterników, obowiązkowe wyposażenie łodzi, a także posiadane uprawnienia do korzystania z jednostek pływających. Biorą również udział w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych, kontrolują kąpieliska te strzeżone i niestrzeżone. Nie zapominają jednak o tym, że profilaktyka i edukacja społeczeństwa jest bardzo ważna i dlatego też wspólnie z policyjnym profilaktykiem często rozmawiają z żeglarzami, sternikami, dziećmi i młodzieżą na temat właściwego zachowania się na wodzie. Podczas takich spotkań przekazywane są materiały edukacyjne, które zawierają najistotniejsze przepisy, mające na celu uświadomić i przypomnieć, że z wodą „nie ma żartów”, że woda „to potężny żywioł”. Najmłodsi uczestnicy takich spotkań, młodzi żeglarze otrzymują także pamiątkowe gadżety, które mają przypominać o zasadach obowiązujących na wodzie. Takie działania profilaktyczno-edukacyjne zostały przeprowadzone w czwartek (21.07.2022 r.) na jeziorze Niegocin. Działania giżyckich policjantów były ciepło i miło przyjęte przez napotkanych wczasowiczów. W rozmowach dziękowali policjantom za to, że są i dbają o bezpieczeństwo, były też zapytania o obowiązujące przepisy czy też zrobienie pamiątkowej fotki.

O tym jak ważne są kontrole osób korzystających z jednostek pływających pokazuje przykład interwencji jaką przeprowadzili policjanci w środę (03.08.2022 r.).  Funkcjonariusze giżyckiej komendy zostali powiadomieni o mężczyźnie, który motorówką wpłyną w szuwary znajdujące się blisko plaży w porcie Tajty w m. Wilkasy. Według  świadków mężczyzna mógł być nietrzeźwy ponieważ wypadał z łódki do wody. Mundurowi na miejscu dokonali badania stanu trzeźwości 50-latka czym potwierdzili, że znajdował się pod działaniem alkoholu. Miał blisko 2 promile. W wydostaniu się mężczyzny z łodzi na brzeg pomogli ratownicy giżyckiego MOPR. Mężczyzna został doprowadzony do giżyckiej komendy.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi mężczyźnie kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata wszelkich uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

 

Zapraszamy na krótką relację z działań edukacyjno-informacyjnych pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

(ich/rj)

" Na filmie widać policjantów pływających na łodzi policyjnej. Funkcjonariusze rozmawiają z osobami wypoczywającymi na wodzie i korzystającymi ze sprzętów wodnych."

Film Woda_Gizycko.mp4

Pobierz plik Woda_Gizycko.mp4 (format mp4 - rozmiar 26.31 MB)

Powrót na górę strony