Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci powstrzymali 35-latka chcącego skoczyć z mostu

Jak to jest znajdować się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie? Tak właśnie możemy powiedzieć o naszych policjantach z adaptacji zawodowej z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie, którzy w trakcie służby zauważyli 35-latka chcącego skoczyć z mostu do rzeki.

W środę (03.08.2022) w trakcie służby w ramach adaptacji zawodowej w Oddziale Prewencji Policji w Olsztynie, pełniąc służbę w patrolu pieszym, policjanci zauważyli na ul. Niepodległości dziwnie zachowującego się mężczyznę. Stał on za barierką zabezpieczającą most, bez butów i spodni, które leżały tuż obok. Policjanci natychmiast zareagowali przeprowadzając go w bezpieczne miejsce oraz udzielili pierwszej pomocy medycznej. 35-latek twierdził, że chciał skoczyć z mostu, tłumacząc się sprawami prywatnymi. Na miejscu pojawił się również zastęp OSP Olsztyn-Gutkowo, który przejeżdżając widział całe zdarzenie i natychmiast przystąpił do udzielenia wsparcia patrolowi Policji oraz udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy mężczyźnie. Na miejsce przyjechała również załoga karetki pogotowia. Okazało się, że mężczyzna był pod wpływem alkoholu, który miał wpływ na jego zachowanie i po konsultacji z lekarzem został przewieziony do ambulatorium.

Nie bądź obojętny, reaguj!

W większości przypadków osoby, które chcą popełnić samobójstwo mówią o tym, informują nas o swoich dalszych poczynaniach. Bardzo często to, czy osoba przeżyje jest w dużej mierze zależne od nas, jak my zareagujemy na ich znaki. Czasami zwykła rozmowa, wysłuchanie, poczucie obecności bliskiej osoby może go odwieźć od myśli samobójczych.

    W trudnej chwili nie obawiaj się poprosić o pomoc!

Przypominamy, że całodobowo działa infolinia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Jest to bezpłatna pomoc przez 7 dni w tygodniu i wsparcie telefoniczne dyżurnych specjalistów: psychiatrów, psychologów, prawników i pracowników socjalnych - to uruchomione w grudniu 2017 roku przez Fundację "Itaka" Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego.

    Centrum Wsparcia to projekt Fundacji "Itaka", realizowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia. Jego celem jest pomoc osobom znajdującym w stanie kryzysu psychicznego z powodu np. śmierci, utraty pracy, rozwodu, lub zaginięcia bliskiej osoby, oraz zapobieganie depresji, samobójstwom i innym zachowaniem autodestrukcyjnym. Pomoc ta skierowana jest do osób w każdym wieku.

    "Centrum Wsparcia" oferuje całodobową pomoc i wsparcie telefoniczne, a także możliwość kontaktu przez mail i czat.

    Dyżurni eksperci w Centrum udzielają informacji o możliwościach uzyskania profesjonalnej, bezpośredniej pomocy specjalistów w pobliżu miejsca zamieszkania osoby zgłaszającej się po pomoc. Wszelkie informacje na temat m.in. godzin dyżurów i kontaktu z ekspertami są dostępne na stronie https://centrumwsparcia.pl/ Na stronie znajduje się również bezpłatna aplikacja mobilna z bazą teleadresową instytucji pomocowych.

 

(mw/tm)

 

Powrót na górę strony