Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Weekend na drogach Warmii i Mazur

Popełnianie przestępstw drogowych skutkuje spotkaniem z wymiarem sprawiedliwości. W przypadku wykroczeń kierujący może zostać ukarany mandatem karnym i punktami karnymi. Policjanci codziennie ujawniają na drogach kierujących, którzy nie przestrzegają przepisów i stwarzają zagrożenie dla innych uczestników.

W miniony weekend (01-03.07.2022r.) policjanci pracowali na miejscu 9 wypadków, w których 9 osób zostało rannych. Na szczęście nikt nie zginął. Funkcjonariusze byli wzywani do 149 kolizji i ujawnili 35 nietrzeźwych kierujących.

Działdowo

W niedzielę (03.07.2022r.) w miejscowości Przełęk w gminie Płośnica patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej motorowerzystę. Jednośladem kierował mieszkaniec gminy Lubowidz. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości 42-letniego kierującego motorowerem Generic wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Nietrzeźwy kierowca odpowie przed sądem.  

W tym samym dniu w miejscowości Kisiny w gminie Działdowo podczas kontroli drogowej policjanci ruchu drogowego ujawnili kierującego, który nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem marki Kawasaki. 20 - latkowi policjanci uniemożliwili kontynuowanie jazdy. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje prowadzone postępowanie.

Z kolei w Lidzbarku na jednej z ulic patrol prewencji z Lidzbarka podczas podjętej kontroli drogowej pojazdu marki Opel Astra ustalił, że kierujący tym pojazdem znajdował się w stanie nietrzeźwości. W tym przypadku badanie stanu trzeźwości 32-latka wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Policjanci zatrzymali mieszkańcowi Lidzbarka prawo jazdy i udaremnili mu dalszą jazdę. Za popełnione przestępstwo drogowe mężczyzna poniesie odpowiedzialność przed sądem. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ponadto musi się on liczyć z wysoką karą finansową.

Elbląg

Policjanci z ruchu drogowego odnotowali 11 kolizji. Nie było wypadków drogowych. Zatrzymano 136 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość (w tym 3 razy 50+). Zatrzymano 12 dowodów rejestracyjnych. 4 kierujących nie miało uprawnień. Policjanci nałożyli 118 mandatów, w 43 przypadkach pouczali i skierowali do sądu 12 wniosków o ukaranie. Funkcjonariusze przebadali na obecność alkoholu 362 kierujących. Wśród nich był jeden nietrzeźwy. 56-latek kierował volkswagenem mając 0,7 promila alkoholu w organizmie.

W niedzielę na wysokości Pasłęka. Na tej trasie swój dyżur miał patrol policyjnej Grupy SPEED – stworzonej do eliminowania z ruchu drogowego „piratów” znacznie przekraczających prędkość. Policjanci zauważyli motocyklistę poruszającego się z dość dużą prędkością. Pojechali za nim i zmierzyli jego prędkość wideorejestratorem. Wyniosła ona 210 km/h. 29-latek został zatrzymany do kontroli drogowej. W jej trakcie okazało się, że yamaha, którą kierował nie ma aktualnego przeglądu. Za przekroczenie prędkości ukarano go mandatem w wysokości 2500 złotych i 10 punktami karnymi i zatrzymano mu dowód rejestracyjny.

Na poniższym nagraniu widoczny jest pomiar prędkości wykonany przez urządzenie, następnie motocykl jadący z nadmierną prędkością.

Film kmp_elblag.mp4

Pobierz plik kmp_elblag.mp4 (format mp4 - rozmiar 9.51 MB)

Ełk

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali 1 rowerzystę oraz 5 kierowców będących pod wpływem alkoholu.

Jednego z nich zatrzymano dzięki czujności i odpowiedzialnej postawie świadków. W piątek (01.07.2022r.) na trasie Grajewo – Ełk mieszkańcy Białegostoku widząc niebezpieczną jazdę kierującego Audi A6, który co chwila zjeżdżał na przeciwny pas ruchu, zawiadomili o tym Policję. Sami natomiast przez cały czas jechali za nim. Kiedy tylko mężczyzna zatrzymał się na myjni samochodowej, podeszli do niego, a gdy wyczuli zapach alkoholu pilnowali go do przyjazd patrolu. Policjanci wylegitymowali kierowcę audi. Okazał się nim 42-letni mieszkaniec Olecka. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało ponad dwa promile alkoholu w jego organizmie. W związku z tym policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

W sobotę (02.07.2022r.) natomiast policjanci otrzymali zgłoszenie o potrąceniu motorowerzysty. Do zdarzenia doszło około godziny 11:30. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem marki VW Transporter wykonując manewr wyprzedzania, potrącił jadącego przed nim motorowerzystę. W wyniku tego, mężczyzna przewrócił się wraz z motorowerem na jezdnię. 74-letni motorowerzysta z ogólnymi potłuczeniami ciała został przewieziony do szpitala.

Okazało się, że 32-letni kierowca VW był pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, w jego organizmie 0,42 promila alkoholu. Ponadto mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania.

Teraz wszyscy za swoje lekkomyślne i niebezpieczne zachowanie odpowiedzą przed sądem. Kodeks karny za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności oraz minimum 5000 złotych grzywny.

Oprócz kierowców aut osobowych policjanci zatrzymali także rowerzystę będącego w stanie po spożyciu alkoholu. Przeprowadzone badani stanu trzeźwości wykazało 0,34 promila w jego organizmie. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 1000 złotych.

Giżycko

W weekend (01-03.07.2022r.) policjanci giżyckiej drogówki na drogach powiatu ujawnili 62 naruszenia przepisów ruchu drogowego. 51 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość, 3 kierowców nieprawidłowo wyprzedzało inny pojazd, a 3 osoby nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa. Policjanci zatrzymali także 7 dowodów rejestracyjnych. Na 219 przebadanych kierowców pod kątem stanu trzeźwości 1 był nietrzeźwy, 37 – latek „wydmuchał” 1,2 promila alkoholu.

Do groźnego zdarzenia z udziałem dwóch osobówek doszło w sobotę (02.07.2022r.) na drodze krajowej nr 59 w m. Wejdyki gm. Rym. Jak ustalili policjanci kierowca bmw, w pewnym momencie stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas jezdni i uderzył w nieprzeradzającego z naprzeciwka forda, którym podróżowała trzyosobowa rodzina. W wyniku zderzenia pojazdów, dwie pasażerki forda zostały przetransportowane do szpitala w Mrągowie. Po konsultacji lekarskiej okazało się, że nie odniosły poważnych obrażeń. Kierowcy byli trzeźwi. Droga na czas prowadzonych czynności była całkowicie zablokowana.

 • Miejsce zdarzenia drogowego - uszkodzone auto
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Miejsce zdarzenia drogowego - uszkodzone auto
  Miejsce zdarzenia drogowego

Gołdap

Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło w sobotę (02.07.2022r.)  we Wronkach Wielkich na drodze wojewódzkiej 650. Około godziny 21:20 dyżurny gołdapskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że pojazd osobowy wjechał do przydrożnego rowu. Natychmiast na miejsce pojechał patrol drogówki.

Funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie i wstępnie ustalili, że na jezdnię przed jadącego w kierunku Grabowa volkswagena passata niespodziewanie wbiegł kot. 22-letnia kierująca chcąc uniknąć zderzenia skręciła w lewo. Niestety straciła panowanie nad pojazdem i zjechała do rowu z lewej strony, gdzie samochód przewrócił się na dach. Na szczęście kobiecie nic się nie stało. Kierująca podróżowała sama i była trzeźwa.

 • Miejsce zdarzenia drogowego - uszkodzone auto
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Miejsce zdarzenia drogowego - uszkodzone auto
  Miejsce zdarzenia drogowego

Również w sobotę (02.07.2022r.) około godziny 11:45 w Gołdapi na ul. Przytorowej policjanci gołdapskiej prewencji zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy. W trakcie czynności okazało się, że kierująca mercedesem znajduje się pod działaniem alkoholu. Badanie wykazało 0,3 promila alkoholu w organizmie. Mundurowi zatrzymali kobiecie prawo jazdy. O dalszym jej losie zdecyduje sąd.

Do kolejnego zdarzenia doszło w niedzielę (03.07.2022r.) około godz. 10:20 w Gołdapi na skrzyżowaniu ulic Partyzantów i Królewieckiej. Tym razem był to wypadek drogowy z udziałem motocykla, motoroweru oraz samochodu osobowego.

Pracujący na miejscu policjanci ustalili, że 51-letni motorowerzysta wyjeżdżając z ul. Partyzantów w stronę Pl. Zwycięstwa nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu ulicą Królewiecką w kierunku ul. Warszawskiej motocykliście. Kierujący motocyklem po zderzeniu z motorowerem zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzył się z volkswagenem passatem. Motocyklem poruszał się 32-letni mężczyzna wraz z 7-letnim synem.

Wszyscy kierujący byli trzeźwi. Sprawca zdarzenia – kierujący motorowerem – został przetransportowany do Szpitala w Suwałkach z urazem kończyny górnej i dolnej lewej. Pozostałym uczestnikom nic się nie stało. Na czas prowadzonych czynności procesowych przez funkcjonariuszy droga była zablokowana.

 • Miejsce zdarzenia drogowego - uszkodzone auta
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego

Lidzbark Warmiński

W piątek (01.07.2022r.) ok. 19:40 dyżurny lidzbarskiej komendy został powiadomiony o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w miejscowości Kierwiny na drodze. Pracujący na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że na trasie Kierwiny – Stoczek Klasztorny doszło do zderzenia motocykla marki Suzuki z ciągnikiem rolniczym jadącym wraz z doczepioną maszyną rolniczą. W wyniku zdarzenia 38-letni mieszkaniec gminy Kiwity, który kierował motocyklem doznał urazu kończyny dolnej i został przetransportowany do szpitala. Kierujący ciągnikiem rolniczym 21-letni mieszkaniec gminy Kiwity nie doznał żadnych obrażeń. Obaj mężczyźni byli trzeźwi. Na miejscu zdarzenia pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z technikiem kryminalistyki. Okoliczności tego zdarzenia są wyjaśniane przez lidzbarskich funkcjonariuszy.

 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego

Nowe Miasto Lubawskie

W piątek (01.07.2022r.) około godz. 17:30 w miejscowości Nowe Miasto Lubawskie na ul. Gdyńskiej funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli mężczyznę kierującego rowerem. 48-letni mieszkaniec powiatu nowomiejskiego miał w wydychanym powietrzu blisko 3 promile alkoholu. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

W sobotę (02.07.2022r.) około godz. 19:00 dyżurny Komendy w Nowym Mieście Lubawskim otrzymał zgłoszenie, że kierujący pojazdem marki mercedes wjechał w ogrodzenie posesji na terenie m. Jamielnik. Na miejscu funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego zatrzymali kierującego pojazdem 38-letniego mieszkańca powiatu iławskiego. Mężczyzna prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości mając w wydychanym powietrzu blisko 2 promile alkoholu.

Ponadto kierujący posiada aktualny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. O dalszym losie kierującego zadecyduje sąd.

W niedzielę (03.07.2022r.) około godz. 0:30 miejscowości Nowe Miasto Lubawskie na ul. Żwirki i Wigury patrol Ogniwa Ruchu Drogowego zatrzymał do kontroli mężczyznę kierującego motorowerem.

24-letni mieszkaniec powiatu nowomiejskiego kierował motorowerem mając w wydychanym powietrzu ponad 1 promil alkoholu. Ponadto kierujący nie posiadał stosownych upewnień do kierowania powyższym pojazdem. O dalszym losie kierującego zadecyduje sąd.

Również w niedzielę w m. Mszanowo około godz. 10:00 funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego zatrzymali mężczyznę kierującego rowerem. Po przebadaniu okazało się, że 47-letni mieszkaniec powiatu nowomiejskiego ma w wydychanym powietrzu 2,5 promila alkoholu. Sprawca wykroczenia został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Tego samego dnia około godz. 23:00 w Nowym Mieście Lubawskim na ul. Grunwaldzkiej funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego zatrzymał do kontroli drogowej mężczyznę kierującego rowerem. 27-letni mieszkaniec powiatu nowomiejskiego został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu z wynikiem blisko 0,5 promila. Kierujący został ukarany mandatem karnym w wysokości 1000 złotych.

Olsztyn

W piątek (01.07.2022) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał nietypowe zgłoszenie, z którego wynikało, że świadek ujął nietrzeźwego kierującego traktorkiem ogrodowym. Na miejsce został wysłany policyjny patrol, który ustalił szczegóły zdarzenia. Z relacji zgłaszającego wynikało, że na ul. Piotrowskiego zauważył mężczyznę, który jechał kosiarką całą szerokością jezdni od prawej do lewej strony. Świadek po podejściu do kierującego wyczuł od niego silny zapach alkoholu, dlatego zabrał kluczyki od traktorka i powiadomił służby. Mężczyzna po chwili oddalił się z miejsca zdarzenia – jak się okazało później – poszedł do pobliskiego sklepu kupić alkohol. Interweniujący policjanci dotarli do kierowcy pojazdu mechanicznego, którym okazał się 38-letni mieszkaniec Olsztyna. Mężczyzna był kompletnie pijany, miał problemy z utrzymaniem równowagi, a jego mowa była bełkotliwa. Badanie policyjnym alkomatem wykazało w jego organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. 38-latek w logiczny sposób nie potrafił wytłumaczyć swojego zachowania.

Policjanci podjęli decyzję o odholowaniu kosiarki na policyjny parking, a z interwencji sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. Mężczyzna będzie odpowiadał za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami i wysoka grzywna.

Tego samego dnia (01.07.2022r.) policjanci z olsztyńskiej drogówki w miejscowości Ruszajny w gminie Barczewo zatrzymali kierującego audi, który jechał z prędkością 102 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. 35-latek w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym stracił już prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Mężczyzna został ukarany mandatem w kwocie 1500 złotych. Na jego konto wpłynie także 10 punktów karnych.

W sobotę (02.07.2022r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ul. Płoskiego w Olsztynie. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 42-letni kierujący osobową hondą wykonując manewr skrętu w lewo nie ustąpił pierwszeństwa i uderzył w daihatsu. Jedna osoba została przewieziona do szpitala na badania. Zdarzenie ostatecznie zakwalifikowano jako kolizję drogową. Jej sprawca został ukarany mandatem w kwocie 1500 złotych i 6 punktami karnymi.

 • Miejsce zdarzenia drogowego - uszkodzone auto
  Miejsce zdarzenia drogowego

Tego samego dnia (02.07.2022r.) policjanci z drogówki w m. Podleśna zatrzymali do kontroli pojazd marki BMW. Jej powodem było przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez 37-letniego kierującego w obszarze zabudowanym o 53 km/h. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy oraz nałożyli na niego mandat w kwocie 1500 złotych.

Kilkanaście minut później (02.07.2022r.) policjanci pełniący służbę na terenie Komisariatu Policji w Dobrym Mieście zatrzymali kolejnego kierującego, który rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego. Tym razem w m. Knopin zatrzymali do kontroli osobowe audi, którego kierowca jechał z prędkością 120 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 40 km/h. 32-latek stracił już prawo jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h. Ponadto mężczyzna został ukarany mandatem w kwocie 2500 złotych. Na jego konto wpłynie także 10 punktów karnych. 

Kilka godzin później (02.07.2022r.) funkcjonariusze zatrzymali kolejnego pirata drogowego. Tym razem kierującego mitsubishi, których na ul. Spółdzielczej przekroczył dopuszczalną prędkość o 30 km/h. Ponadto po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że 46-latek nie powinien w ogóle wsiadać za kierownicę auta, gdyż nie ma do tego uprawnień.

Funkcjonariusze z interwencji sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. Zgodnie z aktualnymi przepisami kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych, a także zakaz prowadzenia pojazdów.

W niedzielę (02.07.2022) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na DK 16 na wysokości m. Naglady. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 82-letni kierujący osobowym oplem wykonując manewr zawracania doprowadził do zderzenia z osobowym renault. Jedna osoba trafiła do szpitala. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że kierowcy byli trzeźwi. Policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy sprawcy zdarzenia drogowego. Ostatecznie sprawa znajdzie swój finał w sądzie, który zdecyduje o dalszych konsekwencjach.

 • Miejsce zdarzenia drogowego - uszkodzone auto
  Miejsce zdarzenia drogowego
Ostróda

W sobotę (02.07.2022r.) w miejscowości Zapieka gm. Grunwald na drodze DW 542 patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 50-letniego mężczyznę, który kierował motorowerem marki gtc znajdując się w stanie nietrzeźwości. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało ponad dwa promile obecności tego środka w organizmie kierującego.

W niedzielę (03.07.2022r.) w m. Słonecznik, gm. Morąg patrol policji ujawnił kierującego motorowerem marki ranger, który jak wynikało ze zgłoszenia miał przewrócić się na drodze. 67- latka poddano badaniu na zawartość alkoholu. Zawartość tej substancji w organizmie mężczyzny wyniosła ponad 0.5 promila.  

Obaj nieodpowiedzialni mężczyźni ze swojego zachowania będą tłumaczyć się przed sądem.

(kh)

Powrót na górę strony