Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bomba lotnicza ujawniona na posesji w Muszakach

Mieszkaniec Muszak poinformował policjantów o niebezpiecznym znalezisku, na które natknął się podczas prac ziemnych. Do czasu przyjazdu saperów, mierzącą około 80 cm bombę lotniczą zabezpieczali nidziccy policjanci.

W czwartek (30.06.2022r.) około godz.14:00 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące ujawnienia niewybuchu podczas prac ziemnych na posesji w Muszakach. W pierwszej kolejności znalezisko sprawdził funkcjonariusz z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego nidzickiej Policji, który potwierdził, że jest to skorodowana bomba lotnicza produkcji radzieckiej pochodząca z okresu II Wojny Światowej o długości około 80 cm. Funkcjonariusz podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców sąsiednich budynków na czas prowadzenia czynności.  O potrzebie zabezpieczenia i neutralizacji niewybuchu powiadomiono Patrol Rozminowania z 9 Pułku w Olsztynie, którego żołnierze jeszcze tego samego dnia przybyli na miejsce znaleziska, a następnie podjęli bombę i przetransportowali ją w bezpieczne miejsce w celu neutralizacji. Do czasu ich przyjazdu miejsce zdarzenia oraz niewybuch zabezpieczał patrol Policji. Po zakończonych czynnościach mieszkańcy wrócili do swoich domów.

W przypadku znalezienia podejrzanego przedmiotu:

  • Nie dotykaj i nie przesuwaj go.
  • Nie manipuluj przy znalezionych tego typu przedmiotach, nie używaj wobec nich jakichkolwiek narzędzi. Takie działanie grozi jego detonacją, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią dla osoby przebywającej w jego pobliżu!
  • Powiadom Policję. Po otrzymaniu zgłoszenia policjanci powiadamiają specjalistyczny patrol saperski, a do momentu jego przybycia zabezpieczają znalezisko.
  • Do czasu przyjazdu Policji pozostań w pobliżu znaleziska, zabezpiecz miejsce – nie dopuszczaj innych osób do przedmiotu.
  • Działając profilaktycznie: zapoznaj swoje dzieci ze sposobem postępowania w przypadku ujawnienia niebezpiecznego znaleziska.

(ap/kh)

 

  • Bomba lotnicza ujawniona na posesji w Muszakach
    Bomba lotnicza ujawniona na posesji w Muszakach
Powrót na górę strony